İstanbul Bu Çikolatalarla Dolsun

2
Takip edin ve Paylaşın
4

2010 yılında İstanbul’un çikolatacıları arasına yeni bir takım oyuncusu katılmıştı. Rojda ve Ruken Demirer tarafından hayata geçirilen Marie Antoinette 5 yılda İstanbul’un en iddialı, renkli ve süpriz dolu çikolatacıları arasındaki yerini aldı. Ben de Marie Antoinette’tin süpriz dolu tatlılarını keşfetmek için güzel bir öğlen arasında soluğu Zorlu Center’daki satış yerinde aldım. Tadım sırasında bana Marie Antoinette’nin pasta şefi Dilara Hn eşlik etti.

Ms Dilara, pastry chef

Ms Dilara, pastry chef

Önce size Marie Antoinette’nin çikolatalarının özelliklerini sıralayayım. Marie Antoinette’nin çikolatalarında 4 ana çeşit bulabilirsiniz. Bunlar “Cup”, “Truffle”, “Praline” ve “Çikolata kaplı” olanlardır. Çikolatalarında Belçika çikolataları ve İtalyan meyve özleri kullanıyorlar. Bir önemli noktada Marie Antoinette’nin mutfağında “Kokolin”e asla yer yok. Çikolatalarının günlük ve taze olması Marie Antoinette’nin üstüne titrediği bir diğer konu. Tüm bunlar fiziksel unsurlar çikolata sevgisiyle buluşunca hikaye çikolata severleri mutlu edecek bir sonla bitiyor.

Gelelim tadım yaptığım çikolatalarla ilgili tecrübelerime:

  1. Curoçao Cup: Masmavi rengiyle ilk görüşte bir hayli dikkat çeken bu lezzet daha önce hiç denemediyseniz sizi ters köşeye yatırıyor. Neden mi? Çünkü bu çikolatanın tadı daha önce maviyle hiç özleştirmediğiniz iki lezzete ev sahipliği yapıyor: Kahve ve Karamel.
  2. Passion Cup: Sarı rengi ve üzerindeki altın çilek ile hemen dikkat çeken bu alımlı cup çikolatanın tadı da dikkat çekici. İlk ısırığınızda ekşi bir lezzetle karşılaşacağınızı düşünürken tadı bir anda değişiyor ve siz damağınızda bu şaşkınlığı yaşarken çikolatayla karışan passion tatlı lezzetiyle sizi kendine hayran bırakıyor.
  3. Rakı – Kavun Cup: Bu cup çikolatayı gören bir çikolatasever “Hadi kavun tamam da rakı ne alaka” demez mi. Ben de bir çikolatasever olarak rakı-kavun cup’a biraz mesafeli yaklaştım ve ilk ısırığımı biraz temkinli aldım. Öncelikle rakının (yani anasonun) tadı öyle korkutacak kadar baskın değil. Bu nedenle ilk olarak kavunun tadını alıyorsunuz. Rakının tadı ise biraz gizli. İşte burda işin püf noktası devreye giriyor. Eğer çikolatayı yerken çikolatanın damağınızın yan taraflarında biraz vakit geçirmesine izin verirseniz rakının tadını biraz daha fazla alırsınız. Bence bu deneme başarılı olmuş ve çikolatada yeni lezzetlerin ortaya çıkmasını cesaretlendirdiği için de takdiri hak ediyor.
  4. Çilek ve Şampanya Cup: Bu ikiliyi çikolatayla yanyana gördüğünde kim hayır diyebilir ki. Kıpkırmızı rengiyle “Beni mutlaka yemelisin” diyen bu çikolata çilek tadı ve belirgin şampanya tadıyla kesinlikle sizi tatmin edecektir.
  5. Çilekli Truffle ve Hindistan Cevizli Truffle: Son lezzet olarak çilekli ve hindistan cevizli truffle’ları denedim. Bu lezzetler cup çikolatalara göre daha klasik tadlar. Eğer klasik tadlardan hoşlanıyor ve truffle sizin için tercih edilen bir çikolataysa bence Marie Antoinette’nin truffle’larını da seveceksiniz.

IMG_1728

Nişantaşı’ndaki konsept mağazası dışında Zorlu Center’da da satış yeri bulunan Marie Antoinette’den ayrılırken zihnimde beni şaşırtan ve etkileyen bir çikolata deneyiminin izleri kaldı. Çikolatanın uzun ve süprizlere dolu yolculuğuna kaliteden ödün vermeden ve yeni lezzetleri denemekten korkmadan devam eden Marie Antoinette Chocolatier’i tüm çikolata severlere öneriyorum. Gidin ve kendinizi buranın lezzet ve süpriz dolu kaliteli çikolatalarıyla şımartın. Çikolatanız bol olsun 🙂

Not:Göstermiş olduğu misafirperverlik ve paylaştığı kıymetli bilgiler için Marie Antoinette Chocolatier’in güleryüzlü pasta şefi Dilara Gökçen Avcı’ya çok teşekkürler

Nişantaşı Şubesi Adres:  Ihlamur Yolu Caddesi Nişantaşı / İstanbul

Nişantaşı Şubesi Telefon: +90 212 291 92 77 – 78

Zorlu Center Şubesi Adres: Barboros Bulvarı Zorlu Center AVM Kat B 1 Beşiktaş / İstanbul

Zorlu Center Şubesi Telefon: –

Web sitesi: http://www.marieantoinette.com.tr

This post is also available in: İngilizce

Share.

2 Comments

Leave A Reply