İstanbul Bienali ve Protesto Edilen Eserler

0
Takip edin ve Paylaşın
4

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 16 Eylül 2017 – 12 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenen 15. İstanbul Bienali her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm sanatseverler tarafından büyük bir merakla bekleniyordu. Bu sene “İyi bir komşu” temasına sahip bienali merakla bekleyen sanatseverler karşılaştıkları bir sergi ve bir heykele ilişkin bir şaşkınlık yaşadılar. Bunlar, Xiao Yu’nun “Ground (Zemin)” adlı sergisi ve Adel Abdessemed’in “Cri (Feryat)” isimli eseriydi. Peki neydi sorun?

Xiao Yu – Ground (Zemin)

İstanbul Bienali’nin tartışmalı ilk çalışması Xiao Yu’nun “Ground (Zemin)” isimli sergisiydi. İstanbul Modern’in bahçesinde yer alan sergide “Boncuk” isimli bir eşeğin kullanıması başta hayvan hakları savunucuları olmak üzere tüm hayvanseverleri kızdırdı. Bir hayvanın, toprakla kaplı kapalı bir alanda bu şekilde sergilenmesi haklı olarak büyük bir tepki çekmişti. Yaklaşık 1 hafta bienalin misafiri olan Boncuk bu sürenin sonunda bienalden ayrıldı.

İstanbul Bienali - Xiao Yu ve Boncuk

İstanbul Bienali – Xiao Yu ve Boncuk (kaynak: http://15b.iksv.org/haberler)

Bienalin internet sitesine girdiğinizde “Eşek Boncuk’un bir haftalık bienal güncesi(tıklayın!) isimli bir haber görürsünüz. Haber metnini okuduğunuzda adeta Boncuk’un çok mutlu olduğu ve yediği önünde yemediği arkasında şeklinde bir alt mesaj veriliyor. Tabi ki bu açıklamalar hayvanseverler tarafından yeterli bulunmadı.

Adel Abdessemed – Cri (Feryat)

Gelelim tartışma yaratan ikinci esere. Bu eser Cezayir doğumlu Adel Abdessemed’in “Cri (Feryat)” isimli heykeli. Sanatçı, bu heykeli yaparken fotoğraf sanatçısı Nick Ut’un Vietnam Savaşı sırasında çekilen 1972 tarihli meşhur fotoğrafından ilham alıyor.

Nick Ut'un Vietnam fotoğrafı

Nick Ut’un Vietnam fotoğrafı

Aslında sanatçı, fildişinden yaptığı bu heykelle bize yaklaşık 45 yıl önce yaşanan bir acıyı gösteriyor. Fakat, işin amacı konusunda bir eleştiri olmasa da heykelin yapılmasında fildişinin kullanılması hayvanseverleri kızdırdı. Hepimizin çok iyi bildiği gibi fildişi ticareti nedeniyle her yıl Afrika’da kaçak olarak birçok filin öldürülüyor. Bu nedenle de fildişi konusu tüm dünyanda hayvanseverlerin tepkisini çekiyor. Haklı olarak benzer bir tepki, fildişinden yapılmış bir heykelin bienalde sergilenmesi nedeniyle Türkiye’de sergileniyor.

Adel Abdessemed - Cri

İstanbul Bienali – Adel Abdessemed – Cri (kaynak: http://www.istanbulmodern.org/tr/sergiler/guncel-sergiler/15-istanbul-bienali_2069.html)

Kanaatim

Bana sorarsanız, bir hayvanın hangi amaçla olursa olsun bu şekilde sergilenmesi veya fildişi gibi kaçakçılık konusu olan hayvan organlarından yapılan eserlerin sergilenmesi hiç bir sanat faaliyeti için kabul edilemez. Bu nedenle küratörlerin bu tip sergilerdeki ürünleri seçerken çok hassas davranması gerekiyor.

Hiç kuşku yok ki İstanbul Bienali ülkemizin en önemli sanat faaliyetlerinden bir tanesi. Türkiye’deki sanat dünyasına katkıları tartışılmaz. Bu nedenle böyle bir sanat organizasyonunun bu tip konularla anılması oldukça üzücü. Eminim, bienalin oldukça tecrübeli kadrosu hayvanseverlerin ve hayvan hakları savunucuların bu hassasiyetlerini dikkate alacaklardır.

 

Share.

Leave A Reply