Hayata Sarıl Lokantası

0
Takip edin ve Paylaşın
4

İstanbul Taksim Meydanı’na yakın Kurabiye Sokak’ı biliyorsunuzdur. Orada “Hayata Sarıl Lokantası” isimli bir restoran açıldı. Bir yerlerde haberini görünce soluğu hemen lokantada aldım. Aslında yeni açılan mekanları kovalayan biri olmasam da bu lokantanın arkasındaki fikirden çok etkilendim. O yüzden açıldıktan birkaç gün sonra soluğu mekanda aldım.

Hayata Sarıl Lokantası

En son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim: Bu Restorana Muhakkak Gidin! Neden mi? Hemen açıklayayım. Hayata Sarıl Lokantası, Hayata Sarıl Derneği tarafından evsiz insanlara destek olmak amacıya açılmış bir mekan. Evsiz insanların “eskiden evsizdi” statülerine geçmelerini sağlayacak lokantanın çalışanları da evsiz ve ihtiyaç sahibi insanlar.

Hayata Sarıl Lokantası

Hayata Sarıl Lokantası

Muhteşem Ekip - Hayata Sarıl Lokantası

Muhteşem Ekip – Hayata Sarıl Lokantası

Lokantanın bu misyonuna ek olarak, bir güzel amacı daha var. O da gündüz herkesin ücretli yemek yiyeceği bu lokantada, akşamları evsiz insanlara ücretsiz yemek servisi veriliyor. Böylece amacın kar etmekten öte, paylaşmak olduğunu gösteriyorlar.

Hayata Sarıl Lokantası

Hayata Sarıl Lokantası

Hayata Sarıl Lokantansı’ndaki güzellikler bununla da bitmiyor. Lokantanın bir de “Askıda Yemek” isimli uygulaması var. Bu uygulama sayesinde, askıya bırakacağınız 10 TL ile bir kişiye ücretsiz yemek veriyorlar. Bu sayede paylaşım da büyüyor. Tüm bu çabaları düşününce neden “Bedenin de Beslensin Ruhun da” dediklerini daha iyi anlıyor insan.

Askıda Yemek - Hayata Sarıl Lokantası

Askıda Yemek – Hayata Sarıl Lokantası

Bu arada mutfak eğitimi İntema Yaşam ekibi tarafından gerçekleştirilen Hayata Sarıl Lokantası’nda ayrıca her ay ünlü bir şef mutfak ekibi ile bir araya gelerek yemek yapacak ve menüye katkıda bulunacakmış.

Ne Zaman Gidelim Ne Yiyelim ?

Hayata Sarıl Lokantası’nın öyle hazır bir menüsü yok. İmkanlar dahilinde ne pişirebiliyorlarsa onu pişiriyorlar. Diğer bir ifadeyle menü her gün değişiyor. Bunu yaparken de fena iş çıkarmıyorlar. Yemekler gayet lezzetli.

hayata sarıl lokantası

Belki İstanbul’un en lezzetli yemekleri değil, ama ruhu besleyici. Belki servis biraz amatör ama içten ve samimi. Belki ambiyans 5 yıldız değil ama sıcacık, ev gibi. Belki karnınız tıka basa doymuyor, ama burada esas ruhunuz doyuyor. İşte o çok keyifli.

Hayata Sarıl Lokantası

Hayata Sarıl Lokantası

Lokanta Pazar günü hariç tüm günler saat 11:00-20:00 arası açık. Bu saatlerde gidip yemeğinizi yiyebilirsiniz. Saat 20:00 – 21:30 arasında ise evsizlere hizmet veriyorlar.

Adres: Şehit Muhtar Mahallesi, Kurabiye Sokak 6-8 34435 Beyoğlu / Istanbul

Instagram: @hayatasaril

Projenin Destekçileri

Elbette bu tür projelerin başlayabilmesi ve devam edebilmesi için destekçiler çok önemli. Hayata Sarıl Lokantası’na da bir çok farklı marka ve kişi destek olmuş. Bu kıymetli destekçilerin isimlerini de anmamak olmaz.

Proje Destekçileri; Grundig, Intema Yaşam, Öztiryakiler, Leta Mobilya, Gorbon, Lav, Jotun, Sobremesa, Aksa Jeneratör, Kolektif House, Kolektif Labs, Pusula Kurumsal, Gastronom, Toya Makina.

Gönüllü Danışmanlar; Cemre Narin (Gastronomi), Ejder Aydoğdu (Bireysel Koçluk), Hami Kural (Kreatif Direktör), Yusuf Kulca (Uzman Terapist), She Mimarlık, Yazıcı Legal, Sivil Topluma Destek Vakfı

Share.

Leave A Reply