Haskell Kütüphanesi: İki Ülke Arasında Bölünmüş Bir Kütüphane

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Haskell Kütüphanesi – Kütüphaneler genelde görkemli mimarileri veya sahip oldukları kitap arşivleri ile gündeme gelir. Ama şimdi sizi farklı bir özelliği ile tanınan bir kütüphane ile tanıştıracağım. Bu kütüphaneyi özel kılan, kütüphanenin iki ülke arasında bölünmüş olması. Yanlış okumadınız, bu kütüphanenin yarısı bir ülkede diğer yarısın ise başka bir ülkede. “Haskell Kütüphanesi”nden bahsediyorum.

Haskell Kütüphanesi

ABD’nin kuzeyinde Kanada’nın güneyinde yer alan Haskell Kütüphanesi’nin yarısı ABD sınırları (Derby Line), diğer yarısı ise Kanada sınırları (Stanstead) içerisinde. Kütüphanenin ABD’deki ismi “Haskell Free Library and Opera House”, Kanada’daki ismi ise “Haskell Free Library”. Bu haliyle Haskell Kütüphanesi dünyadaki diğer tüm kütüphanelerden ayrılıyor.

Haskell Kütüphanesi ve sınır çizgisi

Haskell Kütüphanesi ve sınır çizgisi

Tarihi

Neoklasik tarzdaki binanın yapımına 1901 yılında başlanmış ve inşaat 1904 yılında tamamlanmış. Binayı Martha Stewart Haskell ile oğlu Col Horace Stewart aileleri anısına inşa ettirmiş. Kütüphane ve opera salonundan oluşan binadan hem ABD hem de Kanada vatandaşlarının birlikte faydalanabilmesi için bina iki ülke arasındaki sınırın üzerine inşa edilmiş. Farklı yapısı nedeniyle bölge için oldukça önemli olan kütüphane 1970’li yıllarda her iki ülke tarafından kültürel miras olarak kabul edilmiş.

Haskell Kütüphanesi

Haskell Kütüphanesi – Photo: John Jewell

Konsept

Binanın içinde hem bir kütüphane hem de bir opera salonu var. Ancak binanın içinden geçen sınır sebebiyle bunlar da iki ülke arasında dağılmış durumda. Örneğin, kütüphane koleksiyonu ve opera sahnesi Kanada tarafında iken, binanın ana girişi ve opera koltuklarının çoğunluğu ABD tarafında. Bu nedenle Haskell için “ABD’nin kitapları olmayan tek kütüphanesi” veya “ABD’nin sahnesi olmayan tek opera binası” tanımları da yapılıyor.

Binanın Kanada tarafından acil çıkış dışında bir girişi yok. Bu yüzden tüm ziyaretçiler giriş için ABD tarafını kullanmak zorunda. Kütüphaneden çıkar çıkmaz Kanada’ya döneceğinizi taahhüt ettiğiniz zaman gümrük işlemlerine gerek duyulmuyor.

İki ülke arasındaki sınır

İki ülke arasındaki sınır (Photo: Doug Kerr)

Kütüphane İçindeki Siyah Çizgi

ABD ve Kanada arasındaki sınırı göstermesi amacıyla binanın içinde kalın bir siyah çizgi yer alıyor. Bu çizgi hem okuma salonunda hem de opera solununda görülebiliyor. Bu sayede ABD’de mi yoksa Kanada mısınız anlıyorsunuz.

Haskell Kütüphanesi (Photo: www.bbc.com)

Haskell Kütüphanesi

Haskell Kütüphanesi – Photo www.bbc.com

Share.

Leave A Reply