KILÇIKSIZ BALIK KİTABI VE GiRiTLi RESTORAN

0
Takip edin ve Paylaşın
4

O gece Sirkeci Garı’nın önünden Ahırkapı’ya doğru giderken arabanın içinde üç kişiydik; Culinistanbul, Benimdiyetyemeklerim ve Yesempatik. Rotamız meşhur Giritli Restoran’dı. Bu gece sadece bir restoranın lezzetlerini tadımlamayacak, ayrıca uzun süren bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkmış bir kitabı yazarından dinleyecektik.

Kılçıksız Balık

O gece Mekan.com‘un davetiyle restoranda bulunan birkaç yeme içme sevdalısıydık. Giritli Restoranın üst katında bizim için ayrılmış masamızda yerlerimizi alırken, ufak sohbetlerle ortamın havasını şenlendirmeye başlamıştık bile. Biz sohbetimizi ilerlettiğimiz sırada araştırmacı yazar Süleyman Dilsiz de tüm pozitif enerjisiyle aramıza katılmıştı. Böylece ekibi tamamlamıştık. Artık masamızı Giritli’nin enfes mezeleriyle donatma zamanıydı. Garsonlar çeşit çeşit meze getirirken Süleyman Dilsiz de hayatını ve kitabın hikayesini anlatmaya başlamıştı.

Süleyman Dilsiz'in Kılçıksız Balık kitabı

Süleyman Dilsiz – Kılçıksız Balık

Dilsiz, Girit kökenli bir anne ile öğretmen bir babanın oğlu. Uşak’ta doğmuş, çocukluk ve gençlik zamanlarını Uşak ve İzmir’de geçirmiş. Anlayacağınız ciğerleri Ege havasıyla dolu. Dilsiz’in babası öğretmen olsa da haftasonları balık satarmış. İçimden balık aşkı bir baba yadigarı diyorum. Bir de Ali Bey’den bahsediyor. Edebiyat öğretmeni. Anlatırken beni Sait Faik ile tanıştıran insandır diyor. Sait Faik ile birlikte içindeki balık sevdası daha da artmış. Böylece balıkları araştırmaya, onlarla ilgili bilgileri merak etmeye, toplamaya, sorgulamaya başlamış. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok farklı balıkları, onların pişirme tekniklerini öğrenmiş, çeşitlendirmiş ve denemiş. Eldeki bilgiler tatmin edici bir seviyeye gelince de bunları bir kitapta toplamaya karar vermiş.

Süleyman Dilsiz'in Kılçıksız Balık kitabı

Süleyman Dilsiz – Kılçıksız Balık

Gelelim “Kılçıksız Balık” kitabına. Öncelikle kitap görsel olarak çok iyi tasarlanmış. Daha kapağıyla insanı etkiliyor. Masmavi bir cilt ve eğlenceli, renkli ve bol fotoğraflı bir içerik. Kitapta 56 çeşit balığa ait yemek tarifi, balık bilgisi, mevsimsel tüyolar, tezgah tüyoları ve daha nice bilgi var. Kitapta balıklar “Deniz Balıkları”, “Tatlısu Balıkları” ve “Eklembacaklılar ve Yumuşakçalar” olarak 3 gruba ayrılmış. Kitapta sadece bu 56 balığa ait bilgiler yok. Bunun yanında sofra adabı, balık terimleri sözlüğü, balık sosları ve balığa ait daha birçok güzel bilgi var. Kitap, 2015 yılı GOURMAND Dünya Gurme Kitaplar Yarışmasında “En İyi Balık Kitabı” olarak da seçilmiş. Diyeceğim o ki eğer ben balık seviyorum, balığa dair de çok şey biliyorum diyorsanız bence bir kez daha düşünün. Çünkü bu kitabı okudukça aslında balığa dair hiç bir şey bilmediğinizi göreceksiniz. Kitabı tüm balıkseverlere öneriyorum.

Giritli Restoran

Gece boyunca balığa ve yeme içme kültürüne dair güzel bir sohbet gerçekleştirirken bir yandan da damağımızı Giritli Restoran’ın lezzetli mezeleriyle ödüllendiriyorduk.

Giritli Restoran'ın mezeleri

Giritli Restoran – Mezeler

Giritli Restoran, Ahırkapı’da bulunan ve İstanbul’un en kıymetli meyhanelerinden bir tanesi. Sahibesi Ayşe Şensılay tarafından kurulan işletme her ne kadar 2004 yılında açılmış olsa da aslında temelleri daha eskiye dayanıyor. 1990’ların başında Bodrum’da restoran işletmeciliği ile başlayan hikaye bugün İstanbul’un en iyileri arasında yer alma başarısıyla devam ediyor. Mekanın ismi ise Ayşe Hanım’ın Girit’ten göçerek Anadolu’ya yerleşen büyük dedesine dayanıyor. Gelirken yanında Girit mutfağının inceliklerini ve güzelliklerini de beraberinde getiren büyük dede sayesinde bugün bizler bu lezzetleri gönlümüzce yiyebiliyoruz. Bildiğiniz gibi Girit mutfağı içeriği otlar, zeytinyağı ve balıkla dolu olması sebebiyle dünyanın en sağlıklı mutfaklarından bir tanesi olarak kabul ediliyor.

Giritli Restoran'ın mezeleri

Giritli Restoran – Mezeler

Gelelim mekanın lezzetlerine. Her biri birbirinden güzel lezzetler arasında neler yok ki; buyurdi, patates salatası, deniz mahsullü arpa şehriyeli pilav, hamsi, tekir ve daha niceleri. Örneğin buyurdi, peynirseverler için bulunmaz nimet. Sıcak yenen bu mezenin uzayan peyniri hem görsel hem de lezzet anlamında çok iyi. Hamsiler ise ayrı bir lezzet şöleni. Buğlama ve tava olarak sunulan hamsilerin nasıl güzle olduklarını size anlatamam. Şimdiye kadar hiç bir meyhanede patates salatası beni bu kadar etkilememişti. Ama Giritli’deki patates salatası, içindeki zahter, reyhan, pekmez, nar ekşisi ve çeşitli otlarla tam bir gurme lezzetiydi. Tüm mezeleri ayrı ayrı yazmak isterdim ama bununla sizi sıkmak istemiyorum. Bu yüzden kısaca şunu bilmenizi istiyorum; Giritli Restoran mezeye düşkünler için çok doğru bir meyhane. Giritli Restoranın websitesine ulaşmak için tıklayınız.

 

Giritli Restoran'ın hamsileri

Giritli Restoran – Hamsi

Share.

Leave A Reply