Gaziantep’te Bir Haftasonu

2
Takip edin ve Paylaşın
4

Gaziantep’te Bir Haftasonu

Culinistanbul olarak daha önce 3 kez Gaziantep’e gitmiş ve her seferinde unutulmaz lezzetler denemiş birisi olarak Fıstıkzade Baklavalarının (Fıstıkzade) bloggerlara yönelik gerçekleştirdiği Gaziantep gezisi (#fıstıkzadeilegaziantep) beni en başından beri oldukça heyecanlandırmıştı. Nasıl heyecanlanmayalım; malum Gaziantep gastronomi alanında bir dünya markasıydı ve culinistanbul tekrar Gaziantep yolundaydım.

Takvimler 2015 yılının Aralık ayını gösterdiğinde Gaziantep ile ilgili bir haber Gaziantepliler başta olmak üzere tüm Türkiye’yi sevindirmişti. UNESCO Türkiye Milli Komitesinin desteği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin yoğun çabaları sonucunda Gaziantep, “Yaratıcı Şehirler Ağı”nda yer alan ilk Türk şehri olmuştu. Yaratıcı şehirler ağının “Gastronomi” başlığı altında listeye giren Gaziantep mutfağıyla kendini tüm dünyaya ispat etmişti.

Şimdi gelin mutfağıyla kendini dünyaya kabul ettirmiş olan Gaziantep’e gerçekleştirdiğimiz 2 günlük muhteşem gezinin ayrıntılarına bakalım.

GAZİANTEP’E VARIŞ

Gaziantep ulaşım anlamında oldukça rahat bir şehir. Türkiye’nin farklı noktalarından ve farklı havayolu firmalarıyla Gaziantep’e gelebilirsiniz. Biz, Cuma akşamı İstanbul Atatürk ve İstanbul Sabiha Gökçen havaalanlarından kalkan uçaklarla Gaziantep’e geldik. Havaalanına iner inmez Fıstıkzade tarafından ayarlanmış bir araçla otelimize gittik. Ancak otele varmadan önce yol üstünde Kelebek Lokantası’na uğrayıp beyran içmemek olmazdı.

Beyran denildiğinde Gaziantep’te akla ilk gelen lokantalardan olan Kelebek 24 saat hizmet veren bir restoran. Her yaştan müdavimleri olan restoranın beyranı bir hayli lezzetli. Beyran konusunda Gaziantep’in bir diğer meşhur lokantası Metanet ile Kelebek arasında tatlı bir rekabet olduğu söylenebilir. Öyle ki Gaziantepliler Metanet ve Kelebek arasında ikiye bölünmüş durumda. Hangisininki daha güzel derseniz çok büyük bir fark olmamakla birlikte benim damak tadıma Metanet daha uygun gibi. Bu arada Kelebek’e gitme şansınız olursa ve sakatat konusunda herhangi bir çekinceniz bulunmuyorsa beyin kavurmanın da tadına bakın derim.

BİRİNCİ GÜN

ORKİDE PASTANESİ

#fıstıkzadeilegaziantep seyahatimizin ilk sabahında sıcak ve güneşli bir güne uyandık. Mayıs ayında Gaziantep’te havaların sıcak olduğunu belirtmekte fayda var. Otelimizin önünde bizi bekleyen otobüste yerimizi aldığımızda herkesin dilinde Gaziantep’te deneyeceğimiz lezzetler ve misafir olacağımız mekanlar vardı. Biz bunları konuşurken otobüs çoktan “Orkide Pastanesi”ne doğru hareket etmeye başlamıştı.

Şahinbey ilçesinde yer alan Orkide, sunduğu lezzetlerle şehri ziyaret eden herkesin uğradığı bir mekan. Böyle olunca bizim gezimizde de Orkide ilk durak olarak planlanmış. İyi de yapılmış.

Orkide’ye gelip masalarımızdaki yerlerimizi alırken kahvaltı sofrasına hayret ve heyecanla bakakaldık. Serpme olarak servis edilen kahvaltı daha ilk görüşte bizi kendine hayran bırakmıştı. Nohuttan, zeytine, yeşilliklerden, peynir çeşitlerine, kaymaktan reçellere kadar masadaki her şey adeta bir ünlü bir ressamın tablosu gibiydi. Tabi ki bu güzel tablonun en gözde ikilisi de “Batma Kaymak” ve “Katmer”di.

Orkide Pastanesi (Culinistanbul)

Gaziantep – Orkide Pastanesi (culinistanbul.com)

Katmer, Gaziantep denilince akla ilk gelen lezzetlerden biri. El yordamıyla incecik açılan hamur, kaymak ve bolca fıstıkla doldurulduktan sonra bohça şeklinde kapatılıp fırına veriliyor. Piştikten sonra fırından çıkar çıkmaz kareler şeklinde kesilen katmer sıcak halde servis ediliyor. Her öğün yenilebilen bu lezzet özellikle kahvaltıların gözdesi. Bu arada katmerin yanında bir şey içecekseniz, ben size sıcak sütü denemenizi öneririm.

Batma Kaymak, şehrin iddialı lezzetlerinden bir diğeri. Taze sıkılmış koyun veya keçi sütü geniş ve birkaç parmak derinliği olan tepsilerde hafifçe ısıtılıp bekletilir. Daha sonra beyaz renkli kaymak ekmeği bu süte yatırılır ve üstte oluşan kaymağın bu ekmeğe geçmesi sağlanır. Hazır olan kaymak daha sonra üzerine şeker konularak servis edilir. Yöre halkı bu kaymağın yeneceği dönem için “sarı laleler açınca” tabirini kullanıyormuş.

FISTIKZADE İMALATHANESİ

Milyonlarca kez baklava yemiş olmama rağmen daha önce hiç bir baklava atölyesini gezmemiştim. #fıstıkzadeilegaziantep gezimizde baklavanın baştan sona nasıl hazırlandığını Fıstıkzade’nin Gaziantep’teki imalathanesinde görme şansımız oldu.

Baklava imalathanesi oldukça sıcak bir yer. İmalathanenin sıcak olması yanında baklava hamurlarının açıldığı bölüm tam bir toz duman. Ustaların hamurları açarken kullandığı un ve nişastalar havada adeta bembeyaz bir bulut oluşturuyor. Hamurlar incecik açıldıktan sonra tepsilere konmak üzere diğer bölüme getiriliyor. Tepsilere dizilen hamurların içleri kaymak ve fıstıkla doldurulup kenarları düzeltiliyor (Baklavanın altta 20 ve üstte 15-20 olmak üzere toplam 35-40 kat hamurdan yapıldığını bir yere not edin). Tepsilerdeki bu baklavalar daha sonra pişirilmek üzere fırına veriliyor. Fırında nar gibi kızaran baklavalar şerbetle buluşmaya hazır. Bu buluşmayla ilgili iki önemli nokta var: birincisi baklava da şerbet de sıcak olmalı, ikincisi şerbetin kıvamı iyi ayarlanmalı. Eğer dökülen şerbet fazla olursa baklava hamurlaşır, az olursa kuru kalır.

Gaziantep – Baklava hamuru (culinistanbul.com)

Baklava hamuru (culinistanbul)

Gaziantep – Baklava hamuru (culinistanbul.com)

Baklava hamuru (culinistanbul)

Gaziantep – Baklava hamuru (culinistanbul.com)

Baklava hamuru tepsiye dizilirken culinistanbul

Gaziantep – Baklava hamuru (culinistanbul.com)

İçi doldurulmuş baklava

Gaziantep – Baklava (culinistanbul.com)

Fırında pişen havuç dilimler

Gaziantep – Havuç dilimler (culinistanbul.com)

Şerbet döküldükten sonra

Gaziantep – Şerbet dökülen baklava (culinistanbul.com)

Tepsinin üzerinde kepçeyle şerbet gezdirilirken o baklavaların halini görmeniz lazım. Şerbet döküldükten sonra baklavalar adeta yıllardır hasret kaldığı sevgilisine kavuşmuş bir aşık gibi çılgınlar gibi sevinmeye başlıyor. Ben buna baklavanın şerbetle dansı adını verdim. 🙂 Şerbeti dökülen baklavalar bundan sonra dinlenmeye bırakılıyor.

Dinlenmeye bırakılan tatlılar culinistanbul)

Gaziantep – Dinlenen havuç dilimler (culinistanbul.com)

FISTIK

Baklavanın en temel malzemesi olan fıstık ile ilgili de sizinle birkaç bilgi paylaşayım;

 • Fıstık ağacı “menengiç” veya “çitlenbik” denilen yabani ağaçtan yetiştirilir.
 • 3-4 yaşındayken aşılanan bu ağaçlar ilk meyvesini 7-8 yaşında verir.
 • Ağacın gerçek anlamda meyve vermesi için ise 20-25 yaşını beklemek gerekir.
 • Fıstık ağacının boyu 5-8 metre arasında değişir ve biçim olarak düzgün olmayan bir ağaçtır.
 • Özellikle kıraç topraklarda yetiştirilir.
 • Fıstığın hasatı Ağustos ayında yapılır.
 • Fıstığın toplanma işlemine “Fıstık Kırma” denilir.
 • Fıstık ağacı erkekli-dişili bir ağaçtır. Her 10-12 dişi ağaç için 1 tane erkek ağaç dikilir.
 • Erkek ağacın rüzgar yönüne bırakılması esastır. Böylece tozlanmanın oluşması sağlanır. Aksi taktirde fıstıklar olur ama içleri boştur. Bu tür fıstıklara bölgede “Fıs Fıstık” denilir.
 • Erken hasat yapılan fıstıklara “Boz Fıstık” denir. Fıstığın kabuğunun rengi kızarmadan toplanır. Boz fıstıkları tadı oldukça yüksektir. Gaziantep’teki baklavacılar bu fıstığı kullanırlar. Fiyatı yüksektir.
 • Geçmiş yıllarda fıstık yetiştiriciliği bu kadar çok değilken baklavacılar 1 yıllık fıstıklarını sezonda alır ve stoklarlarmış.

MUTFAK SANATLARI EĞİTİM MERKEZİ ve EMİNE GÖĞÜŞ GAZİANTEP MUTFAK MÜZESİ

Öğle yemeğimiz için Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi’ndeydik. Yemek öncesinde Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi’ni gezdik. Bu müze Gaziantep mutfak kültürü açısından tam bir hazine. Gezinizde muhakkak uğrayın derim.

Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi culinistanbul)

Gaziantep – Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi (culinistanbul.com)

Müzeyi gezdikten sonra Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi’nde Gaziantep “yuvarlama” başta olmak üzere Gaziantep lezzetlerini deneme şansımız oldu.

BAKIRCILAR ÇARŞISI

Bakırcılar Çarşısı Gaziantep merkezde yer alıyor. Çarşıyı gezerken en dikkat çekici şey hiç kuşku yok ki yol boyunca uzanan dükkanların önünde bulunan bakırcı ustalarının hamarat elleriyle bakırlara şekil vermesi. Yüzyıllara dayanan bu sanat bugün yine aynı güzellikte bakıra hayat vermeye devam ediyor. Eminim siz de çarşıda gezinirken yüzlerce güzel bakır eşyadan hangisini alacağınızı şaşıracaksınız.

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı culinistanbul

Gaziantep – Bakırcılar Çarşısı (culinistanbul.com)

BAYAZHAN

Oldukça keyifli ve eğlenceli günün yorgunluğunu atmak için akşam yemeğinde Bayazhan Restoran’daydık. Gaziantep’teki tarihi eserler içerisinde yer alan “Bayazhan bir tütün tüccarı olan Bayaz Ahmed Ağa tarafından ortağı ile birlikte Halepli mimar ve taş ustalarına yaptırılmış, yapımı 1904’te başlayıp 1909 yılında bitmiş. Birinci Dünya Savaşı sonrası İngilizler, Antep’i işgal ettiklerinde Bayazhan’ı, karargâh olarak kullanmış. Hanın bir bölümü ise Antep savunması yıllarında hapishane olarak kullanılmış.

Bayaz Ahmed Ağa ‘nın 1919 yılında vefatından sonra Han’ın yarısı ailesine verilmiş, diğer yarısı ise uzun yıllar Tekel Baş Müdürlüğü tarafından kullanılmış. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in girişimleriyle 05.05.2005 tarihinde Belediye bünyesine geçirilmiş restorasyon çalışmalarına başlanmış. 2009 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan ve üst katı Kent Müzesi haline dönüştürülen Bayazhan’ın alt katı ise yaklaşık 6 ay süren bir çalışma sonucunda bir turizm merkezine dönüştürülmüş.” (www.bayazhan.com.tr)

Yemeklerinizi Bayazhan Restoran’ın açık veya kapalı yerinde yiyebilir, şehrin eşsiz mutfağına ait lezzetleri keyifle deneyimleyebilirsiniz.

İKİNCİ GÜN

SOKAK KAHVALTISI – KEBAPÇI NECDET (KALE ALTI)

Gaziantep’te sadece restoran içlerinde değil, sokaklarda kurulan sofralarda da kahvaltı yapma şansınız var. Belki böylesini daha bile çok sevebilirsiniz. Biz de gezimizin ikinci gününde kahvaltı için Kale Altı denilen bölgeye gittik. Bu kez mekanımız “Kebapçı Necdet” idi. Bizler için upuzun iki masa hazırlanmıştı. Kahvaltımızda neler yoktu ki; ciğer kavurma, ciğer, beyran, katmer ve salatalar. Ciğer başta olmak üzere tüm yediklerimiz çok lezzetliydi. Eğer siz de böyle bir sokak kahvaltısı arzu ederseniz Kale Altı’ndaki Necdet Usta’yı deneyebilirsiniz.

Kebapçı Necdet Usta culinistanbul

Gaziantep – Kebapçı Necdet Usta (culinistanbul.com)

KÜŞLEMECİ HÜSEYİN USTA

Kahvaltı sonrası yediklerimizi sindiren bir geziden sonra soluğu Küşlemeci Hüseyin Usta’da aldık. Burda bizlere sunulan etler oldukça lezzetliydi; ama ne yalan söyleyeyim benim aklımda katmer kaldı. Galiba benim Gaziantep’te yediğim en iyi katmer buradaydı. Hem malzemelerin kıvamı hem de hamurun inceliği süperdi. Bir hamur nasıl bu kadar ince açılabiliyor, inanılır gibi değil. Uzun sözün kısası Küşlemeci Hüseyin Usta hem etleri hem de katmeriyle tüm misafirlerden tam not aldı.

FISTIKZADE ŞUBESİ ZİYARETİ

Seyahatimizin belki de en tatlı zamanı Fıstıkzade’nin Gaziantep’teki Şubesine gerçekleştirdiğimiz ziyaretti. Otobüsten iner inmez soluğu şube içerisinde almamız ve sabırsızlıkla tatlıların fotoğraflarını çekme çabamız görülmeğe değerdi. Ama sonradan ikram edilen tatlıları yeyince dedik ki işte biz bunun için buradayız.  Şöbiyetler, baklavalar, dolamalar ve diğerleri. Hepsi birbirinden lezzetli ve hepsi birbirinden harikaydı. Gaziantep seyahatinizde mutlaka uğrayın derim. Ama şanslısınız, çünkü Fıstıkzade Gaziantep dışında’da birçok şehirde şubeye sahip. Detaylı bilgiye www.fistikzade.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Fıstıkzade Gaziantep Şubesi culinistanbul

Gaziantep – Fıstıkzade Gaziantep Şubesi (culinistanbul.com)

Fıstıkzade Gaziantep Şubesi culinistanbul

Gaziantep – Fıstıkzade Gaziantep Şubesi (culinistanbul.com)

BİYOLOJİK GÖLET

Şehir dışında oluşturulan biyolojik gölet ve çevresindeki ormanlık alan Gazianteplilerin özellikle haftasonu şehirden kaçarak doğa havası aldıkları bir yer. Gerçi ormanlık alana girer girmez gördüğünüz mangal dumanları asıl amacın doğa havasından ziyade et havası olduğunu düşündürse de Gaziantepliler böyle bir yere sahip oldukları için çok şanslılar. Oldukça geniş bir alana sahip bu orman muhteşem bir yer. Özellikle içindeki göl, teras havuzları ve fıskiyeler bu ormanı daha da çekici kılıyor. Burayı gördükten sonra şehirlerimizin bu türden doğal alanlara ne kadar da ihtiyaç duyduğunu bir kez daha anladım.

Gaziantep Suni Gölet culinistanbul

Biyolojik Gölet (culinistanbul.com)

Ormanın içinde yer alan restoranda bizler için yapılan hazırlıkları gördüğümüzde bu seyahatin tam anlamıyla bizi proteine doyurarak biteceğini anlamıştık. Mangalın yanında duran çeşit çeşit et ve kebaplar herkesi heyecanlandırmıştı. Etler piştikçe ve önümüze geldikçe kimsenin ağzını bıçak açmıyordu. Çünkü herkes etini veya kebabını soğutmadan yemek istiyordu.

Sonuçta herkes Gaziantep gezisini aklında ve damağında muhteşem lezzetlerle tamamladı. Evet biraz yorulmuş olsak da kesinlikle buna değmişti.

TEŞEKKÜRLER

İstanbul’dan yola çıktığımız andan itibaren (aslında bu seyahat planlanmaya başladığı andan itibaren) tüm seyahat boyunca bizimle yakından ilgilenen ve tüm ihtiyaçlarımızı gidermek konusunda büyük özveride bulunan İlyas Özyıldırım’a, Nilüfer Özyıldırım’a, Vedat Diri’ye ve seyahat boyunca bizimle değerli bilgiler paylaşan rehberimiz Mehmet Severoğlu’na, ayrıca 2 gece boyunca bizleri kusursuz şeklide misafir eden Gaziantep Divan Otel’e sonsuz teşekkürler.

Share.

2 Comments

Leave A Reply