Gaziantep’in Gizli Lezzeti

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Anadolu lezzetleri keşfetmekle bitmiyor. Bu kez sizlerle pek bilinmeyen bir kebabın hikayesini paylaşacağım. Sadece yabancılar tarafından değil Anadolu insanı için de bilinmedik bir kebap. Bu kebabın adı Keme Kebabı.

Peki nedir bu Keme, nerede yetişir, ne zaman toplanır, nasıl pişirilir?

Keme, aslında bir mantar çeşididir. Anadolu’nun farklı yörelerinde dolaman, tombalak, topalak gibi farklı isimlere de sahip olan Keme özellikle Gaziantep ve Şanlıurfa yörelerinde bulunur. 3-6 cm çapında farklı boyutlarda olabilen Keme, görüntüsüyle patatese benzemektedir. Ayrıca, Fransız mutfağında önemli bir yeri bulunan Trüf mantarıyla aynı ailedendir.

Keme

http://www.geziyorumlari.com/dosyalar/fotolar/Salim_Erdal/keme.jpg

Keme tarım yapılmayan arazilerde yetişmekte ve yılın sadece Mart ve Nisan aylarında toplanabilmektedir. Bu durum kış ve bahar mevsimlerindeki hava durumuna göre bir miktar uzayıp kısalabilir. Bu nedenle Keme Kebabı da sadece bu 2 ayda tüketilebilir. Bu yüzden Keme Kebabının fiyatı diğer kebaplara göre biraz yüksektir.

Kemenin bir başka özelliği de kemenin kökü yok, herhangi bir yaprağı veya çiçeği de yok. Bu sebeple kemenin toplanırken bulunması bir hayli zordur. Kemenin, bulunduğu yer konusunda verdiği tek ipucu olgunlaştıktan sonra toprakta oluşturduğu çatlaktır. Keme toplayan ustalar kemeyi bulmak için topraktaki çatlaklara bakar ve çatlak görüldükten sonra toprağı kazarak kemeyi çıkarırlar. Aşağıdaki kısa videoda kemenin nasıl toplandığını görebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=oAXIGSu03Yw

Keme kebabı kemelerin bıçak kıymasıyla birlikte şişe dizilmesiyle hazırlanır. Pişen kebabınızı ister tabakta ister dürüm şeklinde yiyebilirsiniz. Kemenin kebabı dışında tavada sotelenmiş halini de deneyebilirsiniz.

Keme Kebab

It is being prepared for Lavash

Keme Kebab in a Lavash

Mart ve Nisan aylarında yiyebileceğiniz Keme Kebabını İstanbul’da Sahan, Mabeyin ve Çiya Restoranlarında bulabilirsiniz.

Sahan Restaurant: www.sahan.com

Mabeyin Restaurant: www.mabeyin.com

Çiya Restaurant: www.ciya.com.tr

This post is also available in: İngilizce

Share.

No Comments

  1. I don’t think I had truffle mushrooms (only as oil and maybe microscopically minced in a sauce), or keme for that matter. Truffle is very expensive and treated very precious. Are keme considered very precious/expensive in Turkey too?

  2. culinistanbul

    If you compare Keme with Truffle, Keme is very cheap one. Truffle is a very special mushroom. 🙂 But if you compare it with the other mushrooms in Turkey, then we can say that it is expensive. 🙂

Leave A Reply