Galapagos Adaları’nın Sualtı Güzellikleri (4)

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Galapagos Adaları’nın sualtı güzellikleri en az suüstü güzellikleri kadar görülmeye değer. Dünyanın birçok bölgesinden dalış meraklısının Galapagos Adaları’na gelmesi boşuna değil. İster onlarca kez dalış gerçekleştirmiş bir balıkadam olun isterseniz su üstünde kalmaya çalışan bir yüzme meraklısı, Galapagos Adaları’nın renkli sualtı dünyası muhakkak sizi de etkileyecek.

Galapagos Adaları (culinistanbul.com)

Galapagos Adaları’nın sualtı güzellikleri

Galapagos Adalarından Santa Cruz üzerinde geçirdiğim 5 gecelik seyahatimin 2 gününü şınorkel etkinliğine ayırdım. 2 farklı lokasyonda gerçekleştirilen etkinlikler sayesinde farklı türde sualtı canlılarını görme şansım oldu. Sizinle bu iki farklı şınorkel deneyimimi paylaşmak istiyorum. Bu yazımın Galapagos Adaları’nda bu türden bir aktivite gerçekleştirmeyi düşünenlere yardımcı olmasını umuyorum.

Dalış veya Şnorkel Aktivitesi

Galapagos Adaları’nda bir dalış veya şnorkel etkinliğine katılmak için öncelikle bir turizm acentasına başvurmanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken husus ise doğru turizm acentasını bulabilmek. Bunun için kaldığınız otel veya hostelden destek alabilir veya internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

Turizm acentası satış sırasında size vaadedilenler (dalışa giderken bineceğiniz teknenin boyutu, ikram edilecek öğle yemeği, temin edilecek dalış ekipmanları, etkinliğin süresi vs) ile dalış öncesinde, sırasında ve sonrasında karşılaştıklarınızın aynı olması açısında önemli. Bu yüzden vaad ettikleri ile yaptıkları aynı olan bir acenta bulunmalı.

Bunun yanında farklı acentalardan fiyat almayı sakın unutmayın. Zira, farklı gibi görünen ama aslında aynı olan dalış aktiviteleri için farklı acentalar farklı fiyatlar talep edebiliyor. Bu yüzden bir dalış aktivitesi satın almadan önce bir pazar araştırması yapmanızda fayda var.

Galapagos Adaları’nın Kuzeyi

Yukarıdaki tavsiyelerden sonra gelelim benim deneyimlerime. İlk şınorkel deneyimimi Galapagos Adaları’nın kuzey bölgesinde gerçekleştirdim. Aktiviteden bir gün önce turizm acentalarını dolaşırken birçok farklı alternatifle karşılaştım. Bunlar içerisinden birini seçmek hiç de kolay değildi. Tabi ki hepsinin içeriği ve dolayısıyla fiyatları farklıydı. Bu yüzden açıkçası hangisini seçmem gerektiğini bilmiyordum. Fiyatlar 90$’dan başlayıp 200$’a kadar gidiyordu. Tüm bu alternatifler arasında gidip gelirken ben içlerinden kuzey bölgesinde birkaç farklı dalış noktasını içeren turu tercih ettim. Turun fiyatı 151 $’dı (135$ + %12 vergi). Bu arada belirtmem gereken önemli bir nokta, turlarla ilgili fiyatları alırken %12’lik verginin fiyata dahil olup olmadığını mutlaka sorun.

Tur için ödeme yaparken içim sızlamadı değil. Dile kolay günü birlik bir aktivite için 151$ ödeyecektim. Ama yapacak bir şey yok. Çünkü bir dalış/şınorkel aktivitesi gerçekleştirmeden Galapagos Adaları’nı terk etmek büyük bir hata olurdu. Ödememi yaptım, makbuzumu aldım ve ertesi gün sabah 8’de buluşmak üzere acentadan ayrıldım.

Birinci Dalış Noktası

Ertesi gün saat 8’de acentaya gittim. Benim dışımda bu turu satın alanlarla ilk kez orada tanıştım. Birlikte limana gidip teknemizdeki yerimizi aldık. Teknemiz orta boyutta bir tekneydi. Unutmayın eğer deniz tutması sorununuz varsa Galapagos Adaları’nda dalış veya şınorkel turlarında orta veya büyük boy tekneleri tercih edin. Aksi taktirde özellikle dalgalı günlerde deniz yolculuğunda sorunlar yaşayabilirsiniz.

Yolculuğun ilk durağına vardığımızda rehberimiz bize buranın beyaz kuyruklu köpek balıkları için dinlenme alanı olduğunu ve şınorkelle daldığımızda deniz tabanında ve kayalık alanlarda dinlenen köpek balıkları görebileceğimizi söyledi. Her gün köpek balıklarıyla yüzen birisi olmadığım için biraz gerildim doğrusu. Zaten bu konuşma üzerine gruptan birileri hemen köpek balıkları saldırır mı, hiç böyle bir olay yaşadınız mı gibi sorular sormaya başladı. Rehberimiz bu sorulara hazırlıklı olduğu için cevap vermekte gecikmedi. Rehberin dediğine göre bu cins köpekbalıkları saldırgan bir tür değilmiş ve bu zamana kadar insanlara saldırdıkları olmamış. Bu bilgi içimizi bir nebze rahatlatmış olsa da yine de tedbirli olmakta fayda vardı. Zaten buraya kadar gelmişken geri de dönemezdim. Bir elim yüreğimde diğeri gopro kameramda kendimi masmavi sulara bıraktım.

Galapagos Adaları (culinistanbul.com)

Galapagos Adaları’nın Sualtı Güzelliklerini keşfetmeye başlamadan önce

Denizde 5 dk yüzdükten sonra 10-15 metre ötemde ilk köpekbalığını gördüm. Oldukça sakin tavırlarıyla dinlenen bu köpekbalığını tedirginlikle izledim. Düşünsenize, o köpekbalığının canı bir şeye sıkılmış olsa ve basın gidin burdan dese ne yapabilirdik. Neyse ki herhangi bir tatsızlık olmadı ve biz de keyifle dalışımıza devam ettik.

Galapagos Adaları (culinistanbul.com)

Köpekbalığıyla yüzmek

Yüzmeye devam ederken birkaç dakika sonra bir su kaplumbağasıyla karşılaştık. O da köpekbalığı gibi buraların sahibi edasıyla suyun içinde aheste aheste yüzüyordu. Köpekbalığı, deniz kaplumbağası ve çeşit çeşit balık derken bu dalış noktasındaki keşfimizi tamamladık. Artık tekneye geri dönüp ikinci dalış noktasına gitme vaktiydi.

İkinci Dalış Noktası

İkinci dalış noktamız birincisine göre daha derin ve balık çeşidi açısından daha bereketli ama bir o kadar da kayalık ve akıntılı bir noktaydı. O yüzden bir yandan gördüklerimizin tadını çıkarıyor bir yandan da akıntıyla mücadele ediyorduk.

Galapagos Adaları (culinistanbul.com)

Deniz yıldızları

Kayaların çevresinde yüzerken çeşit çeşit okyanus balığı gördüm. Ama onlardan daha ilgi çekici olan gördüğüm iki deniz aslanıydı. Bir yandan bizleri takip edip bir yandan da kayaların etrafından bir o yana bir bu yana yüzen deniz aslanları bir anda tüm ilgiyi üzerlerine çekmişti. Kısa bir süre bizimle yüzdükten sonra iki deniz aslanı da geldikleri gibi bir anda ortadan kayboldular.

Dalışın keyfini çıkarırken birden büyük bir şeyin bize doğru yaklaştığını fark ettim. Ağır bir şekilde bize doğru gelen bu büyük balık bir MANTA  balığıydı. Yaklaştıkça büyüklüğü daha artan bu balık tam bir mucizeydi. Daha önce böyle bir şey görmemiştim. Bu balık yüzmüyor adeta uçuyordu. Kocaman kanatlarını bir aşağı bir yukarı sallandırırken buraların en havalı balığı benim diyordu. Çevremizde 5-10 dakika yüzdükten sonra geldiği gibi sessizce ve havalı bir şekilde uzaklaştı.

Üçüncü Dalış Noktası

Bu iki dalış sonrası günün son aktivitesi olarak deniz kaplumbağalarının plajına doğru yola koyulduk. Rehberimizin dediğine göre bu plaj deniz kaplumbağalarının ada içlerine yumurta bırakmak için karaya çıktıkları bir plajmış. O yüzden kumsalı terk edip adanın içlerine doğru gitmek yasaktı. Plajın kumu yumuşacık denizi ise turkuaz rengindeydi. Burası adeta cennetten bir köşeydi. 45 dakika kadar plajda suyun ve güneşin tadını çıkardıktan sonra teknemize geri döndük. Artık günü bitirmiş ve dönüş yoluna koyulmuştuk.

Galapagos Adaları (culinistanbul.com)

Dev pelikanlar

Santa Fe Adası

Birinci Dalış Noktası

Santa Fe Adası benim ikinci şınorkel deneyimimdi. Sabah erken saatte bu sefer daha ufak bir tekneyle yola çıktık. Ne yazık ki bu sefer deniz hem dalgalı hem de tekne ufaktı. Bu nedenle oldukça zor bir yolculuk geçirdim. Yaklaşık 2 saat süren yolculuk sonrası Santa Fe adasına geldiğimizde kendimi biraz yorgun hissediyordum. Ama burası deniz kuşlarını, çok sayıda balığı ve tabi ki deniz aslanlarını görmek için en ideal dalış noktalarından biriydi. Bu yüzden kendimi hemen toparladım ve  teknede biraz dinlendikten sonra şınorkelimi alıp kendimi suya bıraktım. Burası sürü halinde yüzen balıklar açısından oldukça zengin bir dalış noktasıydı. Burada yaklaşık 1 saat kaldıktan sonra ikinci dalış noktasına doğru harekete geçtik.

İkinci Dalış Noktası

İkinci dalış noktamız deniz aslanlarının toplu şekilde yaşadığı bir koydu. Bembeyaz dip kumunun ve turkuaz renkli suyun bulunduğu bu dalış noktasında gördüklerim unutulur cinsten değil.

Galapagos Adaları (culinistanbul.com)

Masmavi sulara dalış

Burası onlarca deniz aslanıyla dolu bir yer. Bizler kayalık alana paralel şekilde yüzdükçe deniz aslanları da kayaların arasında çıkıyor ve bizimle birlikte yüzüyorlardı. Yüzmek değil adeta oyun oynuyorlardı. Bu arada dalış öncesinde rehberimiz deniz aslanlarının grup halinde yaşadığını ve grubun bir lideri olduğunu söylemişti. İri olan bu lider deniz aslanının bizleri görünce tedbir amacıyla diğer deniz aslanlarıyla aramızda yüzebileceğini, onu gördüğümüzde bölgeden yavaşça uzaklaşmamız gerektiğini söyledi. Tam da dediği gibi oldu. Bu iri deniz aslanı ara sıra görünüyor ve çevremizde yüzerek adeta bize çok yaklaşmayın diyordu. Onlarca deniz aslanıyla yüzdüğüm bu dalış tecrübesi de unutmaz anılar arasındaki yerini aldı.

Galapagos Adaları (culinistanbul.com)

Deniz aslanları

Eğer bir gün yolunuz Galapagos Adalarına düşerse dalış veya şnorkel aktivitelerini mutlaka deneyin. Su altının bu renkli dünyasına hayran kalacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Galapagos Adaları Yazı Dizimin diğer tüm yazılarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Share.

Leave A Reply