Galapagos Adalarına Nasıl Gidilir (2)

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Galapagos Adalarına nasıl gidilir sorusuna bir gün cevap verebileceğimi hiç düşünmezdim 🙂 Ama gün geldi ve ben o soruya cevap verebiliyorum. Adalara uçakla gittiğimde sürecin bu kadar farklı olacağını tahmin etmemiştim. Aslında buranın bir doğal park olması bu uygulamaları haklı kılıyordu. Bu yazımda adalara uçakla gittiğimde nelerle karşılaştığımı kaleme aldım.

Galapagos Adalarına Nasıl Gidilir

Uçak Quito’dan havalanalı yaklaşık 2 saat olmuştu. Hosteslerin uçağın tavanında yer alan bagaj bölümlerini teker teker açarak tüm bagajlara sprey sıkması Galapagos Adaları’na yaklaştığımızın bir işaretiydi. Heyecanla uçağın camından aşağıya baktığımda Pasifik Okyanusu’nun masmavi sularının ortasında Galapagos Adaları’nın gördüm. Bir an seyahat öncesi adalar hakkında okuduklarımı düşündüm. Acaba insanların Galapagos hakkında anlattıkları birer abartı mıydı, yoksa gerçekten de Galapagos Adaları’nda göreceklerim benim için hayatımın en unutulmaz tecrübeleri mi olacaktı. Tüm bu sorular zihnimde dolanırken uçağın tekerlekleri çoktan ada topraklarına değmişti. Sonunda kitaplarda okuduğum Galapagos Adaları’ndaydım.

Galapagos Adalarına uçaktan bakış

Galapagos Adalarına nasıl gidilir

Pasaport Kontrolü

Uçaktan indiğimde beni ilk karşılayan yüzüme çarpan sıcak hava oldu. Şubat ayının adalar için sıcak bir ay olduğu belliydi. Vakit kaybetmeden pasaport kontrolüne gittim. Galapagos Adalarına girişte herkesten nakit olarak 100 $ vergi alındığını biliyordum. Sıra bana geldiğinde çoktan pasaportumu ve 100 $’ımı hazırlamıştım. Gümrük memuru 100 $’ı hiç acımadan tahsil ederken bir yandan da pasaportuma Galapagos mührü basılıyordu.

Havaalanından Ayrılış

Baltra küçük bir havaalanı olduğu için valiz bekleme gibi bir durum yaşamadım. Valizimi alıp çıkışa doğru yürümeye başlamışken bir görevli uçakta doldurmanız için verilen formu (kişisel bilgiler ile çantanızda kimyasal veya bitkisel bir şeyler olup olmadığını soran basit bir form) istedi. Formu teslim edip havaalanından çıktıktan sonra bizi Baltra ile Santa Cruz adaları arasındaki boğazda bulunan ufak limana götürmek için bekleyen ücretsiz otobüslere yöneldim.

Havaalanı transfer otobüsü

Havaalanı otobüsü

Tekne Yolculuğu

Yaklaşık 20 dk süren otobüs yolculuğu sonrası Santa Cruz adasına geçmemizi sağlayacak teknenin bağlı olduğu ufak iskeleye geldik. Masmavi bir su. Bir an için sıcaktan bunalmış halimle suya atlmayı düşündüm. Neyse onun da zamanı gelecek nasıl olsa diyerek içimden gülümsedim. Tekneye yaklaşıp sırt çantamı miçoya teslim ettim. Tekneyle Santa Cruz adasına geçiş ücreti olan 1 $’ı kaptana verdikten sonra teknedeki yerimi aldım. Masmavi suyun üzerindeki 10 dakika yolculuk bile insanı kendinden geçirmeye yetiyordu.

Galapagos Adaları tekneyle kanal geçişi

Galapagos Adaları kanal geçişi

Tekneden Galapagos Adaları'nın masmavi suları

Galapagos Adaları’nın masmavi suları

Otobüs Yolculuğu

Galapagos Adaları’nda 5 gece konaklayacaktım ve bunun için de Santa Cruz adasındaki Puerto Ayora’yı tercih etmiştim. İskelede bizi bekleyen 3 $ karşılığında Puerto Ayora’ya yolcu taşıyan eski otobüslerdeki yerimi aldığımda yeni bir maceranın daha başlamak üzere olduğunu biliyordum. Bu arada isterseniz Puerto Ayora’ya taksiyle de gidilebildiğini daha sonradan öğrendim. Onun fiyatı 18 $’mış.

Ada merkezine götüren otobüslerden bir tanesi

Ada merkezine götüren otobüs

Otobüs yolculuğu yaklaşık 1 saat sürdü. Benim adada bulunduğum sırada Puerto Ayora yolunun belirli noktalarında yol çalışması olduğundan yolun bazı kısımları topraktı. Ama olsun problem değildi; çünkü yolun geri kalan kısmındaki doğal güzellikler bu sorunu unutturuyordu.

Galapagos Adaları Puerto Ayora yolu inşaat aşamasında

Galapagos Adaları Puerto Ayora yolu

Puerto Ayora yolunun yenilenmiş halinin fotoğrafı

Puerto Ayora yolunun yenilenmiş hali

Ada Merkezine Varış

1 saat sonra Puerto Ayora’ya geldiğimde havanın daha da ısınmış olduğunu gördüm. Bu yüzden sırt çantam olduğundan daha ağır geliyordu. Şapkamı kafama geçirip kalacağım otele doğru yürümeye başladım. Konaklayacağım otelin adı Hotel Espana’ydı. Kent merkezinde bulunan otel lokasyon itibarıyla oldukça iyiydi. Gecelik ücreti 25 $ + Vergi (%12)’ydi. Odalarında kliması bulunan otel genel olarak tatmin edici olsa da Wi-fi’nin sadece ortak alanda bulunması ve kalitesinin çok düşük olması önemli bir sorundu. Oda fiyatına kahvaltı (yumurta, ekmek, yağ , reçel, meyve suyu, kahve) dahil değildi ve fiyatı 5 $’dı.

Günümün yarısını yolda geçirmiş ve bugün için herhangi bir aktivite gerçekleştiremeyecek olmam nedeniyle odaya yerleşir yerleşmez ada merkezinde kısa bir yürüyüşe çıktım. Adanın merkezinde bulunan ve denize paralel şekilde uzayan ana cadde üzerinde birçok restoran bulunuyordu.

Yürüyüş sırasında kendimi adanın iskelesinde buldum. Burası belki de adaya gelenlere ilk şoku yaşatan yer olabilirdi. Çünkü iskele çevresinde deniz aslanlarını, deniz iguanalarını, balıkçı kuşlarını, köpekbalıklarını, su kaplumbağalarını ve yengeçleri görme şansınız var. Adını saydığım bu hayvanlara daha önce bu kadar yakın olmadığımı düşünürseniz yaşadığım tatlı şoku tahmin edebilirsiniz. Gördüğüm bu manzara önümüzdeki günlerde yaşayacağım tecrübelerin adeta tatlı birer habercisi gibiydi.

Deniz aslanları ve su iguanaları

Galapagos Adalarının meşhur deniz aslanları ve su iguanaları

Deniz aslanı ve ben :)

Deniz aslanıyla selfie

Yürüyüş sonrası otele geri dönerken önümdeki birkaç gün neler yaşayacağımı tahmin etmeye çalışıyordum. Galiba Galapagos Adaları hakkında okuduklarım doğruydu diye düşünürken Santa Cruz’daki ilk günümü bitirmiştim.

Galapagos Adaları Yazı Dizimin diğer tüm yazılarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply