Galapagos Adaları Seyahati (1)

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Sonunda dünyanın en çok tartışılan teorilerinden birine, Charles Darwin’in Evrim teorisine, ilham veren Galapagos Adaları’ndaydım. Okyanusun ortasındaki bu ufacık adalar topluluğunun böyle etkileyici bir güce nasıl sahip olduğunu doğrusu çok merak ediyordum. Belki de bu yüzden adeta bir çocuk gibi her gördüğümü büyük bir merak ve açlıkla izledim. Seyahatimin sonunda ömrümün en etkileyici ve unutulmaz anılarından bazılarını biriktirdim.

Önümüzdeki birkaç yazımda size bu yolculuğun neden ömür boyu hatırlayacağınız bir yolculuk olacağının ipuçlarını vereceğim. Tüm deneyimlerinizi bir kenara bırakın ve kendinizi su iguanalarıyla güneşlenmeye, su kaplumbağaları, deniz aslanları ve nice deniz canlısıyla yüzmeye, devasa kaplumbağalar ile enfes doğa harikalarını görmeye hazırlayın.

Galapagos Adaları Hakkında Bilgi

Galapagos Adaları, Ekvador’un yaklaşık 1.000 km batısında yer alan 19 adadan oluşmaktadır. Adaların  en büyüğü 4.640 km²’lik yüzölçümüyle Isabela Adası’dır. Santa Cruz, Santiago, Baltra, Fernandina, San Cristobal, Florena, Santa Fe diğer başlıca adalardır.

Adalara ulaşım temel olarak 2 havaalanından sağlanmaktadır. Bunların bir tanesi Baltra adasında diğeri ise San Cristobal adası üzerindedir. Bu havaalanlarına Ekvador’un Quito ve Guayaquil şehirlerinden her gün tarifeli seferler düzenleniyor.

Galapagos Adaları haritası

Galapagos Adaları

Adalar arası ulaşım ise belirli saatlerde teknelerle yapılan seferlerle sağlanıyor. Bu seferler için adalardaki turizm acentelerinde giderek minimum bir gün önceden bilet alınması gerekiyor.

Galapagos Adaları Seyahati – Planlanlama

Öncelikle şunu belirtmeliyim; Galapagos’ta ne kadar uzun süre kalırsanız kalın adalardaki tüm etkinlikleri gerçekleştirmek için yeterli zamanınız olmayacaktır. Günlük turlarla birçok farklı noktaya gidebileceğiniz ve birçok farklı etkinlik (tüplü dalış, şnorkel, dağ yürüyüşü, plaj ziyaretleri vs) gerçekleştirebileceğiniz için kalış süresinde yukarı doğru bir limiti yok. Adalarda 5 gün konaklayan turist de var 1 ay konaklayan turist de. Bana soracak olursanız Galapagos’ta 5 gecelik bir konaklama birkaç farklı deneyimi yaşamak adına yeterli olacaktır.

5 gecenizi tek bir adada geçirebileceğiniz gibi iki farklı adada da geçirebilirsiniz. Bu da size farklı lokasyonlardaki etkinliklere daha kolay ulaşma şansı verecektir. Ancak unutmayın adalar arasındaki yolculuklar yaklaşık 2-3 saat arası sürüyor ve fiyatları ortalama tek yön 30$.

Galapagos Adaları Seyahati – Maliyet

Galapagos Adaları ucuz bir seyahat destinasyonu değil. Gerek ulaşım, gerek konaklama, gerek aktivite, gerekse ada üzerinde yapacağınız kişisel harcamaların toplamı diğer seyahatlerinizle kıyasladığınızda görece yüksek bir maliyete denk gelecektir. Size fikir vermesi amacıyla kendi seyahatim sırasında gerçekleştirdiğim harcamaların dökümünü aşağıya yazdım. Unutmayın, bu harcamaların bir kısmı sizin tercihlerinize göre aşağı veya yukarı doğru şekillenebilir.

Gidiş Dönüş Uçak Bileti

Adalara ulaşım birkaç farklı havayolu şirketi tarafından (Avianca, Lan, Tame) gerçekleştiriliyor. Fiyatlar havayolu şirketlerine ve tarihlere bağlı olarak değişecek olsa da ben birkaç gün öncesinden Quito-Baltra gidiş-dönüş 175$’a Avianca havayolundan bilet aldım. Bilet fiyatları ortalama bu rakam çerçevesinde.

Galapagos’a Gidiş Vergisi

Bunun adını ben koydum. Quito’dan Galapagos’a uçmak isteyenlerin ödediği 20$ tutarındaki vergi. Diğer havaalanlarında var mı bilmiyorum, ama olduğunu tahmin ediyorum. Check-in işleminiz öncesinde ödemenizi gerçekleştirip çantalarınızı X-Ray’den geçiriyor ve çantanıza bir Galapagos sticker’ı alıyorsunuz. Bu işlemi yapmadan check-in yaptıramazsınız.

Galapagos’a Varış Vergisi

Galapagos’a geldiğinizde havaalanından çıkmadan önce ödemeniz gereken 100$ tutarındaki vergidir.

Konaklama

Otel veya hostel seçeneklerinin bulunduğu adalarda minimum 15$’dan başlayan fiyatlarda konaklama gerçekleştirebilirsiniz. (fiyatları öğrenirken %12 tutarındaki verginin ve kredi kartıyla ödeme komisyonun dahil olup olmadığını mutlaka öğrenin, muhtemelen değildir.)

Günlük Turlar

En önemli maliyet kalemi. Bu maliyet kaç adet ve hangi tipte tura katılmak istediğinizden, turun gerçekleştirileceği tekneye, hangi turizm acentesinden bu turu satın aldığınıza kadar birçok farklı etmene bağlı olarak değişecektir. Genel olarak günlük tur fiyatları içerik ve tekne tipine göre 80$’dan başlayıp 200$’a kadar uzanıyor. (fiyatları öğrenirken %12 tutarındaki verginin dahil olup olmadığını mutlaka sorun)

Yeme-İçme

Ben 5 gün boyunca Santa Cruz adasında konakladım. Bu yüzden diğer adalardaki fiyatları bilmiyorum. Ancak o adalarda da fiyatların çok farklı olduğunu düşünmüyorum. Ekvador para biriminin ABD Doları olması ve adada bulunmanız nedenleriyle fiyatlar haliyle bir miktar yüksek oluyor. Örneğin 2 lt su 2.5$, ortalama bir kahvaltı 5$, ortalama bir öğle/akşam yemeği minimum 15$. (restoranların mönülerindeki fiyatlara bakarken %12 tutarındaki verginin ve %10 tutarındaki servis ücretinin dahil olup olmadığına dikkat edin)

Tüm bu maliyet kalemleri çerçevesinde benim 5 günlük seyahatim boyunca ödediğim yaklaşık tutarlar kalem bazında aşağıdaki tabloda yer alıyor. Umarım size faydası olacaktır.

Harcama Tutar ($)
Gidiş Dönüş Uçak Bileti (zorunlu) 175
Galapagos’a Gidiş Vergisi (zorunlu) 20
Galapagos’a Varış Vergisi (zorunlu) 100
Konaklama (5 gece) 125
Günlük Turlar (2 adet) 245
Yeme içme (ortalama) 125
5 günlük toplam ücret (ortalama) 790

 

Galapagos Adaları Yazı Dizimin diğer tüm yazılarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply