Galapagos Adaları Santa Cruz Adası (3)

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Galapagos Adaları’nda yepyeni bir gün. Bir gün önce adayı şöyle bir dolaşmış ve adanın merkezinde deniz iguanalarını ve deniz aslanlarını görünce oldukça şaşırmış ve heyecanlanmıştım. Otele dönünce resepsiyondaki otel görevlisine bir sonraki gün ne yapabileceğimi sordum. Bana ada üzerinde birkaç yer önerdi ve bu yerleri günü birlik seyahat edebileceğimi söyledi. “Tortuga Bay”, “Los Gemelos”, “Lav Tunelleri” ve “Dev Kaplumbağalar”.

Tortuga Bay

Tortuga Bay Puerto Ayora’dan herhangi bir taşıta binmeden yürüyerek gidebileceğiniz bir plaj. Plaja erken saatte gitmek önemli. Bu 2 önemli nedeni var: birincisi hava henüz ısınmamış oluyor ve bu nedenle yürüyüş sırasında zorlanmıyorsunuz, ikincisi de erken saatte giderseniz çevrenizde çok fazla insan olmadan plajın tadını çıkarırsınız.

Ben de bana önerildiği gibi erken saatte yola koyuldum. Yaklaşık 15 dk yürüdükten sonra Tortuga Bay’ın girişine geldim. Burada ziyaretçi defterine adımı, ülkemi ve giriş saatimi not edip plaja doğru yürüyüşe geçtim. Yaklaşık 2.5 km uzunluğundaki yürüyüş yolu oldukça düzgün ve sağlı sollu ağaçlarla bezeli. 1 saat süren yürüyüş sonrasında bembeyaz kumsalı, masmavi denizi ve her yere yayılmış deniz iguanalarıyla dolu Tortuga Bay’a vardım.

Plaja Giden kıvrımlı yol

Tortuga Bay’a giden yol

Tortuga Bay kumsalı

Tortuga Bay’da deniz iguanasıyla selfie

Öncelikle kumsalda onlarca iguana görmek ve onlarla birlikte plajı paylaşmak bir hayli ilginç bir deneyim. Alında Galapagos Adaları’nda bu türden deneyimlere her zaman hazır olmak lazım. bu adalarda vahşi yaşam ve insanoğlu birarada ve huzur içinde.

deniz iguanası

Tortuga Bay plajında deniz iguanası

Tortuga Bay plajı

Tortuga Bay plajı

Kumsal yumuşak bembeyaz kumla kaplı. Bir yandan okyanusun biraz dalgalı ama bir o kadar berrak suyunu izlemek bir yandan da bembeyaz ve yumuşacık kumla bezeli kumsalda yürümek tarifsiz bir deneyim. Bu manzara karşısında insan kendini okyanusun sularına bırakmak istiyor. Ancak dalgalar nedeniyle burada denize girmenin tehlikeli olduğunu öğrenmiştim. Bu yüzden denize girmek için kumsalın bitimindeki küçük koya gitmem gerekiyordu.

Hem okyanusu, hem kumsalı hem de güneşlenen iguanaları izleyerek plajın sonundaki küçük koya geldim. Kendimi suya atmak için sabırsızlanıyordum ve hemen üstümdekileri çıkarıp soluğu denizde aldım. Yüzerken her an yanınızdan bir iguananın geçebileceğini bilmek biraz ürkütücü ama bir o kadar da keyifli.

Tortuga Bay'ın sonunda yer alan küçük koyun sakinliği

Tortuga Bay’ın sonunda yer alan küçük koy

Deniz iguanalarıyla yüzmek

Deniz iguanalarıyla yüzmek

Plajda yarım gün geçirmeniz yeterli. Yanınıza güneş kreminizi, uzun kollu ince kıyafetlerinizi almanız önemli. Yoksa Tortuga Bay plajını güneş yanıklarıyla terk etmeniz içten bile değil.

Los Gemelos

Günün ilk yarısını Tortuga Bay’da geçirdikten sonra ikinci yarı için hedefim deniz kıyısından uzaklaşıp Galapagos Adaları’nda Santa Cruz’un iç bölgelerini keşfetmekti. Bunun için ilk adresim iki büyük çukurdan oluşan “Los Gemelos” oldu.

Los Gemelos'un tabelası

Los Gemelos

Los Gemelos” çukurlarına gitmek aslında toplu bir aktivitenin ilk durağıydı. “Los Gemelos”, “Lav Tünelleri” ve “Dev Kaplumbağalar” öğleden sonra tek bir solukta gerçekleştirebileceğiniz aktiviteler. Ada merkezine yürüyüş mesafesinde olmayan bu etkinlik alanlarına gitmek için en iyi yöntem 40$ vererek bir taksi kiralamak. 40$ bütçeniz için fazlaysa kaldığınız otelde sizin gibi bu etkinlikleri gerçekleştirmek isteyen birilerini bulabilir ve taksi ücretini bölüşebilirsiniz. Ben o şekilde yapıp taksiyi 2 kanadalı gezgin ile paylaştım. Böylece 40$ yerine 13$ ödedim.

Puerto Ayora’dan taksiye bindikten yaklaşık 20 dk sonra “Los Gemelos”a varıyorsunuz. Çukurlardan biri yolun sol diğeri ise sağ tarafındaki ağaçlık alanların içinde bulunuyor. Her iki çukur da inanılmaz bir genişliğe ve derinliğe sahip. Etrafları ve içleri tamamen yeşil bitki örtüsüyle kaplı olan çukurlar büyüklükleriyle insanı heyecanlandırıyor. “Los Gemelos” çukurlarını seyahat için ayrı bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Los Gemelos çukurlarından bir tanesinin önündeyim

Los Gemelos çukurlarından bir tanesi

Los Gemelos'un derin çukurunun fotoğrafı

Los Gemelos’un derin çukuru

Lav Tünelleri

Galapagos Adaları Santa Cruz’daki Los Gemelos ziyareti sonrasında sırada “Lav Tünelleri” vardı. Taksiyle yaklaşık 15 dk yolculuk gerçekleştirdikten sonra iki farklı “Dev Kaplumbağa” çiftliklerine ait reklam tabelalarının olduğu yol ayrımına geliyorsunuz. Biz bu ayrımda lav tünellerinin daha uzun olduğunu öğrendiğimiz sol tarafı tercih ettik. Yaklaşık 5 dk sonra da lav tünellerinin girişindeydik. Fotoğraf makinalarımızı hazırlayıp lav tünellerine inen merdivenleri adımlamaya başladık.

Lav Tünelleri

Lav Tünellerinin girişi

Lavlar tarafından oluşturulmuş bu yer altı tünelleri Galapagos Adaları’nın birçok noktasında bulunuyor. Yaklaşık 8 metre yüksekliğindeki tünellerin uzunluğu değişkenlik gösterse de bizim girdiğimiz tüneller yaklaşık 600 metre uzunluğundaydı. Yürüdüğümüz tünelin başlarında oldukça dar bir geçit vardı. Bu dar geçidi geçmek için yerde sürünmemiz gerekti. Biraz kirlendiğimizi itiraf etmeliyim. Tünelde aydınlatma sistemi olduğu için tünelin her noktasını rahatça görebiliyorsunuz. Yürüyüş boyunca doğanın ne kadar güçlü olduğunu düşünüyor ve yapabilecekleri karşısında hayrete düşüyorsunuz. Yaklaşık 20 dk süren yürüyüş sonrasında tünelin sonuna varıyor ve merdivenleri teker teker adımlayıp yeryüzüne çıkıyorsunuz. Lav Tünelleri’ne girişte herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Lav Tünellerinin içinden bir görüntü

Lav Tünellerinin içi

Dev Kaplumbağalar

“Tortuga Bay”, “Los Gemelos” ve “Lav Tünelleri” derken artık günün son etkinliğindeydi sıra: “Dev Kaplumbağalar”.  Dev kaplumbağaların bulunduğu çiftliğe gitmek için tekrar taksideki yerimizi aldık. Yaklaşık 10 dk sonra çiftlikteydik. Oldukça geniş bir alana sahip çiftlikteki kaplumbağalar farklı noktalardaydı. Bunun için yürümeniz ve kaplumbağaları bulmanız gerekiyor. Biz de yürüyüşe başladıktan kısa bir süre sonra yeşilliklerin arasında karnını doyurmakla meşgul ilk kaplumbağamızı gördük. Bir aralar küçük su kaplumbağaları beslemiş birisi olarak bu kadar büyük kaplumbağalar görünce oldukça şaşırdım. 🙂

Galapagos Adaları'nın dev kaplumbağalarıyla fotoğraf

Galapagos Adaları Santa Cruz adasının dev kaplumbağaları

Bu kaplumbağalar oldukça ihtişamlı kaplumbağalar. Çiftlikteki kişilerden öğrendiğime göre bu kaplumbağalar normal yaşam sürelerinde 100 yaşını çok rahat aşıyormuş. Çiftlik içerisinde yürümeye devam ettikçe birkaç kaplumbağa daha gördük. Kimisi uyuyor kimisi ise bizleri görünce sinirli bir şekilde tıslıyordu. Yaklaşık yarım saatlik bir tur sonunda çiftlik 10 kadar dev kaplumbağa ile karşılaştık. Birbirine çok benziyor olsalar da her birinin yüzünde başka bir karakteristik özellik vardı.

Galapagos Adaları ve dev kaplumbağalar

Galapagos Adaları – Santa Cruz adası ve dev kaplumbağalar

Beslenen bir dev kaplumbağanın fotoğrafı

Beslenen bir dev kaplumbağa

Gezi sonunda çiftlikten ayrılmadan önce yapılması gereken bir şey daha vardı. Dev kaplumbağa kabukları içerisinde fotoğraf çekinmek. Kabuğa girmesi ve kabuktan çıkması biraz emek gerektirse de sonunda ben de büyük ve ağır kaplumbağa kabuğuyla bir poz vermiştim. “Dev Kaplumbağa” çiftliğini gezmenin ücreti 3$.

Dev kaplumbağa kabuğunun içine girmek :)

Dev kaplumbağa kabuğunun içine girmek 🙂

Tortuga Bay, Los Gemelos, Lav Tünelleri ve Dev Kaplumbağalar derken koca bir günü geride bırakmıştım. Galapagos Adaları Santa Cruz adası sahip olduğu güzelliklerle beni şaşırtmaya devam ediyordu.

Galapagos Adaları Yazı Dizimin diğer tüm yazılarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply