120 Yıllık Köfteler

0
Takip edin ve Paylaşın
4

İstanbul’da lezzetli köfte yiyebileceğimiz köklü restoranlar olduğu için oldukça şanslıyız. Değişen yemek kültürüne rağmen 120 yıllık Filibe Köftecisi hayatta kalmayı başarmış bu lezzet duraklarından birisi. 1893 yılında Mehmet Bey tarafından kurulan Filibe Köftecisi bugün 4. kuşaktan Münevver Erpak tarafından işletiliyor.

Filibe Köftecisi Restaurant

Filibe Köftecisinin yuvarlak köfteleri tamamen dana etinden yapılıyor. Köfteleri hazırlayan Ziver Usta’nın dediğine göre baharat olarak da kimyon kullanılıyormuş. Bu kadar sade bir malzemeyle bu kadar güzel bir lezzet yaklamış olmasında Usta’nın becerisinin de önemli olduğunu düşünüyorum.

Meatballs & Piyaz

Hemen tüm köftecilerde olduğu gibi burada da köftenin yanında piyaz servis ediliyor. Bu kadar lezzetli köftelerin yanında piyaz çok da iddialı sayılmaz. Ama Filibe Köftecisi’nde köfteden sonra benim kesinlikle önereceğim lezzet revani tatlısıdır. Köfte ziyafetinizi mutlaka bu tatlıyla bitirin derim.  Yolunuz Sirkeci’ye düşerse Filibe Köftecisi’nde kendinize bir köfte ziyafeti hediye edebilirsiniz.

Revani

 

Adres :Ankara Caddesi No:112 Sirkeci – İstanbul

Telefon :+90 212 519 39 76

Açık olduğu saatler  :Pazartesi – Cumartesi (11:00 – 16:30) , Pazar günü kapalı

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply