Pide Yemek İstiyorum

0
Takip edin ve Paylaşın
4

 İSTANBUL’DAKİ EN İYİ PİDECİLERDEN BİRİSİ: FATİH KARADENİZ PİDECİSİ

Nasıl ki kebap deyince akla Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri geliyorsa pide deyince de Karadeniz Bölgesi gelir. Her Karadenizli gibi benim için de pidenin yemek kültürümde önemli bir yeri vardır. Çocukluğumda Pazar sabahları annemin hazırladığı pide içlerini mahallemizdeki karafırına götürdüğüm ve yeni pişmiş pidelerin iştah açıcı kokularının tüm sokağı sardığı dönemleri hiç unutmuyorum. İstanbul’da böyle bir yer var mıdır diye araştırırken kendimi İstanbul’un Fatih ilçesindeki Fatih Karadeniz Pidecisi’nde buldum.

Fatih Karadeniz Pidecisi

Fatih Karadeniz Pidecisi İstanbul’un tarihi Fatih ilçesinde 55 yılı aşkın süredir geleneksel Karadeniz pidesini yapan bir restoran. Tirebolu’lu Mehmet Yazıcı tarafından 1957 yılında açılmış.

Oven

Restorandan içeri girdiğinizde öncelikle sizi restoranın fırın bölümünden gelen taptaze pidelerin güzel kokusu karşılıyor. Kullanılan tüm malzemelerin Karadeniz’den geldiği bu kokudan bile kolayca anlaşılabiliyor. Peynir ve tereyağı Trabzon’dan, kavurma Rize’den geliyor. Hamur için kullanılan un ise birinci sınıf. Böyle olunca da lezzet de Karadeniz’dekinin aynısı oluyor.

Fatih Karadeniz Pideci’sinde Trabzon Peynirli, Kıymalı Yumurtalı ve Kavurmalı pideler uzun veya yuvarlak şekilde servis ediliyor. Her ne kadar kişisel bir tercih olsa da bir Karadenizli olarak sipariş ettiğiniz pidenizi yemeden önce pidenin yanında getirilen tereyağıyla pidenizi mutlaka yağlayın. Böylece sıcak pide hamuru üzerinde eriyen tereyağının pidenin lezzetini daha da artırdığını göreceksiniz.

Village Cheese and Braised Meat

Mix of Trabzon Village Cheese and Melted Cheese

Fatih Karadeniz Pidecisi’nin kurucusu Mehmet Yazıcı ilerlemiş yaşı nedeniyle ne yazık ki artık restorana gelemiyor. Bu nedenle de restoranın işletmeciliğini Mehmet Bey’in oğlu Mustafa Yazıcı devralmış. Mustafa Bey de babası Mehmet Bey gibi 55 yıllık lezzeti ve geleneği hiç bozmadan Karadenizli konukseverliliği ile müşterilerini misafir etmeye devam ediyor. Eğer ki canınız Karadeniz Pidesi yemek isterse Fatih Karadeniz Pidecisini tavsiye ederim.

Bilginotu: Benim tercihlerim Trabzon peynirli pide ve kavurmalı pide. İkisi de yumurtalı olsun derim. Ayrıca yemek sonrası tatlı olarak da fırın sütlacı mutlaka deneyin.

Baked Rice Pudding

Şube 1  Adres              :Büyük Karaman Caddesi No:47 Fatih-İstanbul

Şube 1 Telefon          :+90 212 523 97 95

Şube 2 Adres             :İkitelli Caddesi İmsan Sanayi Sitesi E Blok No:13/14 İkitelli-İstanbul

Şube 2 Telefon        :+ 90 212 472 81 81

Şube 3 Adres             :Keresteciler Sitesi Fatih Caddesi Karadal Sokak No:2 Merter-İstanbul

Şube 3 Telefon         :+ 90 212 637 22 10

Açık olduğu saatler  : Pazartesi hariç hergün açık

                                                (Salı – Cumartesi : 10:30 – 20:00, Pazar: 08:30 – 20:00)

This post is also available in: İngilizce

Share.

No Comments

Leave A Reply