En İyi Yabancı 7 Öğretmen Filmi

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Öyle bir meslek düşünün ki daha içeriğini konuşmadan ismiyle müstesna olsun. İsminin içinde başka bir insana yol göstermek, karanlıklar içerisinde ona ışık olmak ve onu hayata hazırlamak olsun. Özetle, öyle bir meslek düşünün ki isminin içinde “Öğretmek” fiili olsun. Evet, o kutsal mesleğin adı öğretmenlik. Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Üzerimizde sonsuz emekleri olan öğretmenlerimizin günü. Bizlerin ve çoçuklarımızın üzerinde emekleri olan, hepimize özgürlüğü, hukuku, adaleti, insanı, doğayı, hayatı sevmeyi ve bilimi öğreten tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun.

Bugün size öğretmenlerimizin hayatlarımızdaki yerlerini anlatacak bir yazı hazırlamadım. Onun yerine izlediğim en iyi yabancı 7 öğretmen filmini kaleme aldım. Bu filmlerde, öğretmenlerin öğrencilerinin hayatlarını nasıl da değiştirebildiğini göreceksiniz. Her bir filmde öğretmenlerin ve öğrencilerin nasıl ayrılmaz birer bütün olduklarına şahitlik edeceksiniz. Şimdiden keyifli okumalar. Ya da daha doğru bir deyişle iyi seyirler.

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

1989 yılına ait Ölü Ozanlar Derneği’nin yönetmenlik koltuğunda Peter Weir bulunuyor. Filmin başrollerinde ise Robin Williams, Robert Sean Leonard ve Ethan Hawke’yi görüyoruz. Film, 1950’li yıllarda oldukça muhafazakar ve akademik saygınlığı yüksek bir okul olan Welton Akademisi’nde geçiyor. Filmde, okula İngilizce öğretmeni olarak atanan John Keating’in sıradışı bir eğitimle öğrencilerinin hayatlarında nasıl derin izler bıraktığını izliyoruz. Ama okul yönetimi de boş durmuyor ve John Keating’e zorluklar çıkarıyor. Peki öğretmen, öğrenci ve okul yönetimi arasındaki bu ilişkiler nasıl  ilerliyor ve nasıl sonlanıyor? Senaryosuyla Oscar ödülüne sahip Ölü Ozanlar Derneği, tüm yönleriyle etkileyici bir film. Bu yüzden izlenmesi gereken “En İyi 7 Yabancı Öğretmen Filmi” listesinin ilk sırasında.

En iyi yabancı 7 öğretmen filmi - Ölü Ozanlar Derneği

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

Koro (Les Choristes)

Bir Fransa, Almanya ve İsviçre ortak yapımı. Film 2. Dünya Savaşı sonrasında erkek çocuklara yatılı şekilde eğitim verilen Fond de L’etang isimli okulda geçiyor. Okula müzik öğretmeni olarak atanan Clement Mathieu gördüğü manzara karşısında şaşkındır. Okul tam bir sorunlu erkek öğrenci yuvasıdır. Ne yapacağını bilemeyen Clement sorunu en iyi bildiği şeyle, müzikle çözmeye çalışır. Böylece bir koro kurmaya karar verir. 2004 yapımı filmin yönetmeni Christophe Barratier. Filmin başrollerinde ise Gerars Jugnot, François Berleand ve JEan-Baptiste Maunier yer alıyor.

En iyi yabancı 7 öğretmen filmi - Koro (Les Choristes)

Koro (Les Choristes)

Kalk ve Diren (Stand and Deliver)

1988 yapımı Kalk ve Diren, Jaime Escalente isimli bir matematik öğretmeninin öğrencilerinin sınavlarda başarılı olabilmeleri için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Mr Escalente’nin işi hiç de kolay değildir. Filmin yönetmeni Ramon Menendez. Filmin başrol oyuncuları ise Edward James Olmos ve Estelle Hermes.

En iyi 7 yabancı film - Kalk ve Diren (Stand and Deliver)

Kalk ve Diren (Stand and Deliver)

Muhteşem Münazaracılar (The Great Debaters)

1930’ların Amerikası. O yıllarda siyahi Amerikalılara karşı ülkede ciddi bir ayrımcılık uygulanıyor. Fakat 1935 yılında Teksas’ta bulunan Wiley College’da Melvin B. Tolson isimli bir profesör siyahi öğrencilerinden bir münazara takımı kurmaya karar veriyor. Amaç, ulusal münazara yarışmasına katılmak ve başarı sağlamak. Peki bay Tolson bu takımı kurulabilecek ve takım yarışmaya katılabilecek mi? Gerçek bir yaşam öyküsüne dayanan filmin başrollerini Denzel Washington, Forest Whitaker ve Kimberly Elise birlikte paylaşıyor. Film 2007 yapımı.

En İyi Yabancı 7 Öğretmen Filmi - Muhteşem Münazaracılar ( The Great Debaters)

Muhteşem Münazaracılar (The Great Debaters)

Özgürlük Yazarları (Freedom Writers)

2007 yapımı Özgürlük Yazarları’nın yönetmeni Richard LaGravenese. Filmin başrollerinde ise Hilary Swank, Patrick Dempsey, Scott Gleen ve Imelda Staunton birlikte rol alıyor. Filmde, Erin Gruwell isimli genç bir öğretmenin uyuşturucu ve cinayet dolu bir çevrede yaşayan farklı etnik gruplara mensup gençleri bu bataklıktan kurtarma çabası anlatılıyor. Film öğretmen ve öğrenciler arasındaki sert diyaloglarla dikkat çekiyor.

En İyi Yabancı 7 Öğretmen Filmi - Özgürlük Yazarları (Freedom Writers)

Özgürlük Yazarları (Freedom Writers)

Kopma (Detachment)

Ünlü yıldız Adrien Brody’nin başrolünü oynadığı “Kopma” 2011 yapımı bir film. Brody, filmde Henry Barthes isimli bir öğretmeni canlandırıyor. Atandığı son görevde öğrencilerle iletişim kurmaya çalışan öğretmen acaba bu işi başarabiliyor mu? Filmde, öğretmen-öğrenci ilişkilerinin gelişmesinde sabırlı olmanın ve özverinin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

En İyi Yabancı 7 Öğretmen Filmi - Kopma (Detachment)

Kopma (Detachment)

Tepetaklak Nelson (Half Nelson)

Tepetaklak Nelson 2006 yapımı bir film. Film, Dan Dunne isimli bir öğretmenin hayatını konu alıyor. Dan, yoksul bir bölgede bulunan okulda başarılı bir öğretmen olsa da özel hayatı pek de iyi gitmez. Uyuşturucu sorunuyla boğuşan Dan’in bir öğrencisi bu sorununu fark eder. Öğretmen ve öğrenci ilişkisini dostluk boyutunda ele alan film, Ryan Fleck’in de etkili oyunuyla gerçek bir dram hikayeye dönüşüyor.

En İyi Yabancı 7 Öğretmen Filmi - Tepetaklak Nelson (Half Nelson)

Tepetaklak Nelson (Half Nelson)

Son Söz

Sizin emeklerinizi ödeyemeyiz. Sizin ışığınızla gelecek her zaman daha aydınlık olacak. Kıymetli öğretmenlerimiz, sizlere minnettarız.

Share.

Leave A Reply