Ekvator Çizgisi – Mitad del Mundo

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Ekvator Çizgisi – Mitad del Mundo

Yaşı 30 üstü rakamlarda olanlar Barış Manço’nun Ekvator Çizgisi’nde yaptığı su deneyini hatırlar. Hani altı delik bir su kabının içindeki suyun akarken kuzey yarımkürede saat yönünde güney yarımkürede ise saat yönünün tersinde aktığını gösteren deney. Bu deney sonrasında okullardaki coğrafya derslerinde Ekvator Çizgisi’ne olan ilginin arttığı rivayet olunur. Rivayet doğru mudur değil midir bilinmez ama Ekvador’a kadar gelmişken Ekvator Çizgisini görmemek olmazdı. Ben de haritamı ve fotoğraf makinamı alıp Ekvator Çizgisinin yolunu tuttum.

Mitad del Mundo

Kuzey ve Güney Yarımküreler

Ekvator Çizgisi Quito kent merkezinin yaklaşık 30 km kuzeyinde bulunuyor. Gidişi de gelişi de bir hayli kolay olan Ekvator Çizgisi’nin İspanyolca adı “Mitad del Mundo”.

Ekvator Çizgisi (Mitad del Mundo) Nedir?

Aslında hepimizin bildiği gibi gerçekte var olmayan bir çizgi. İlk kez 1736 yılında Fransız Jeodezik Misyon’u tarafından tanımlanan çizginin dünyayı kuzey ve güney olarak ikiye böldüğü varsayılıyor. Her ne kadar dünyayı boydan boya geçen çizilmiş bir çizgi olmasa da varsayılan bu çizgi sayesinde nice hesaplamalar yapılmış; dönenceler hesaplanmış, GPS kodları oluşturulmuş, rüzgarlar incelenmiş vb.

Ekvator Çizgisi – Mitad del Mundo

Çizginin geçtiği varsayılan bölgeye 1935 yılında Ekvador hükümeti tarafından 10 metre yüksekliğinde bir kule yapılmış. 1972 yılına gelindiğinde ise bu kulenin yerine daha büyük bir kule yapılmasına karar verilmiş ve 30 metrelik yeni bir kule inşa edilmiş. Kulenin ön ve arka taraflarına ise Ekvator Çizgisini göstermek için sarı renkli bir çizgi çizilmiş. Böylece neresi kuzey neresi güney yarımküre anlayabiliyorsunuz. Bugün artık sıfır hatayla ölçüm yapan GPS cihazları bu sarı çizginin doğru olmadığını ve doğru çizginin yaklaşık 240 metre kuzeyde olduğunu söylüyor. Kim ne derse desin, ne ölçülürse ölçülsün, Ekvator Çizgisinin olduğu yerde bulunmak hayli heyecan verici bir deneyim.

Ekvator Çizgisi - Mitad del Mundo

Ekvator Çizgisi – Mitad del Mundo

Ekvator Çizgisi ve Sıfır Noktası

Ekvator Çizgisi ve Sıfır Noktası

Ekvator Çizgisini ve içinde bulunduğu kültür merkezini gezmek için yarım gün yeterli. O yüzden size tavsiyem gezinize sabah erkenden başlayarak öğleden sonra bitirmeniz. Daha fazla zaman harcamanıza gerek yok.

Ekvator Çizgisi - Mitad del Mundo

Ekvator Çizgisi – Mitad del Mundo

Aynı adam farklı kilolar :)

Aynı adam farklı kilolar 🙂

Ekvator Çizgisi’ne (Mitad del Mundo’ya) Nasıl Gidilir?

Eğer sizin veya tanıdığınız birinin arabası yoksa o zaman tabi ki taksi veya toplu taşıma kullanacaksınız. Taksi ile giderseniz duyduğuma göre tek yön için yaklaşık 30$ ödüyormuşsunuz. Pek ucuz sayılmaz. Ama siz de benim gibi taksi yerine toplu taşımayı tercih ederseniz o zaman tek yön için toplamda 0.75$ ödersiniz. Öncelikle semt garajı niteliğinde olan “Ofelia”ya gitmeniz gerekiyor. Bunun için de kent merkezinde yer alan troleybüsleri kullanabilirsiniz. Tek yön troleybüsler için ödeyeceğiniz tutar 0.25$. Kent merkezinden troleybüse bindiğinizde yaklaşık 30dk sonra Ofelia’ya varıyorsunuz. Ofelia’ya vardığınız zaman duraklara doğru ilerleyin. Durakların üzerinde otobüslerin nereye gittiği yazıyor. Bunların içinden üzerinde Mitad del Mundo yazan ve mavi renkli otobüslerin olduğu durağı bulmalısınız. Sonrası 0.50$ vererek Mitad del Mundo’ya gitmek. Yolculuk yaklaşık 45 dk sürüyor.

Ekvator Çizgisine Giden Otobüslerin Durağı

Ekvator Çizgisine Giden Otobüslerin Durağı

Otobüs yolculuğu sonrası Mitad del Mundo’nun olduğu alana vardığınızda geniş bir kavşak göreceksiniz. Buradan karşıya geçip kültür merkezinin giriş kapısına gelin. Birkaç alternatif biletten kendinize uygun olanı satın alarak içeri girebilirsiniz. Biletlerin bir kısmı sadece genel olarak alanı gezmenizi sağlarken, daha pahalı biletler içerideki müzeleri ve kuleyi gezmenize imkan verir. Kültür merkezinin içinde restoran ve market bulunduğu için acıkmanız durumunda bir şeyler atıştırmanız da mümkün. Gezinizi tamamladıktan sonra kültür merkezinin hemen çıkışında yer alan duraktan tekrar otobüse binerek Quito’ya geri dönebilirsiniz.

Ciudad Mitad del Mundo

Ekvator Çizgisi Tabelası

IMG_7866

Ekvator Çizgisi Girişi

Share.

Leave A Reply