Ekvador’a Varış

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Ekvador’a Kolombiya’dan giriş yapmak üzere Kolombiya’nın Cali şehrinden gece otobüse binip sabah sınır şehri Ipiales’e geldim. Hem Ipiales’ten sınırı geçmek hem de Kolombiya’dan çıkmadan önce Ipiales’in simgesi olan ve görünüşüyle herkesi büyüleyen Santuario de Las Lajas’ı görmek istiyordum.

Santuario de Las Lajas, İpiales’in yaklaşık 15 dk dışında bir vadide bulunan ve mimarisiyle herkesi büyüleyen gri-beyaz renkli bir kilise. Kiliseye gitmek için Ipiales’ten bir taksiye binmeniz yeterli. Taksi yaklaşık 15.000 Pesos (15 TL) tutuyor. Kilisenin bulunduğu vadinin yukarısında taksiden iniyor ve yaklaşık 10 dk vadiye doğru yokuş aşağı yürüyorsunuz. Ve karşınızda muhteşem görüntüsüyle Santuario de Las Lajas.

Santuario de Las Lajas

Santuario de Las Lajas

Santuario de Las Lajas’ı gördükten sonra sırada Ekvador’a geçiş var. Kolombiya-Ekvador sınır kapısı kiliseye taksiyle yaklaşık 20 dk uzaklıkta. Taksi 18.000 Pesos (18 TL) tutuyor. Sınıra vardıktan sonra yaklaşık 1 saat içinde Kolombiya’dan çıkış damgasını alarak iki ülke arasındaki köprüyü yürüyerek geçiyorsunuz. Ekvador tarafındaki damga işlemleri de yaklaşık 30 dk sürüyor (verilen formu doldur, sıraya gir, pasaportunu damgalat). Problemsiz bir sınır kapısı. Diğer bir ifadeyle sınır geçişi rahat.

Kolombiya Sınır Kapısı

Kolombiya Sınır Kapısı

Pasaport Sırası

Ekvador Sınır Kapısı

Ekvador Sınır Kapısı

Sınırı geçtikten sonra artık Ekvador’u keşfetmek için hazırdım ve ilk durağım da “San Miguel de Ibarra”.

Ibarra’ya gidiş için sınır kapısının hemen orada bulunan minibüslerle Tulcan şehrine gidiyorsunuz. Minibüslerin ücreti 0.75 $ / 2.500 Pesos ve son durakları Tulcan otobüs terminali. Buradan Ekvador’un güneyine doğru giden otobüslere bilet bulabilirsiniz. Benim istikametim Ibarra olduğu için otobüs biletimi Ibarra için aldım(3 $). Bu arada artık Ekvador’dayız ve Ekvador’un para birimi Amerika Doları. Yaklaşık 3 saat süren yolculuk sonrası Ibarra’ya vardım.

Yolda 2 kere polis araması gerçekleşti. Panik yapacak bir durum yok, sadece pasaportlara ve çantalarınıza bakıyorlar. O yüzden yanınızda sakın Kolombiya’dan sakıncalı maddeler getirmeyin J

Bu arada eğer otobüsünüz direkt Ibarra’ya gitmiyorsa, Ibarra otobüs terminaline girmeyecektir. Bunun için Ibarra yolcularının indiği noktada siz de otobüsten inmelisiniz. Sonrasında yaklaşık 1.5$’a taksiyle kent merkezine gidebilirsiniz.

Ibarra deneyimlerimi bir başka yazımda kaleme alacağım.

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply