Ekşi Elmalar

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Haftasonu sinemaya gitme kararı aldığımızda aklımızda hangi filme gideceğimiz konusunda bir fikir yoktu. Hatta sinema bileti almak için kuyrukta beklerken bile henüz kararımızı tam olarak vermemiştik. Bilet gişesindeki görevli buyurun dediğinde birbirimize baktık ve birbirimize sessizce hangi film diye sorduk? Afişlere son bir kez göz gezdirdiğimizde “Ekşi Elmalar” olsun mu dedim. Peki dedi. Biletlerimizi aldık ve salona yöneldik. Koltuklarımızda yerimizi aldığımızda salon hafifçe kararmaya başlamış ve film öncesi reklamlar başlamıştı. Sabırsızlıkla birbirinden sıkıcı reklamların bitmesini ve bir an önce filmin başlamasını bekliyorduk. Neyse ki 20 dakika sonra reklamlar sona erdi ve film başladı.

Ekşi Elmalar filmine ait afiş

Ekşi Elmalar

Ekşi Elmalar

“Ekşi Elmalar” her yönüyle bir Yılmaz Erdoğan filmi. Filmin senaryosunda, yönetmen koltuğunda ve başrolünde Yılmaz Erdoğan var. Filmde Yılmaz Erdoğan’a, Farah Zeynep Abdullah, Songül Öden, Şükran Ovalı, Şükrü Özyıldız, Devrim Yakut, Ersin Korkut ve Fatih Artman eşlik ediyor. Filmin müziklerinde ise Erol Mutlu, Levent Güneş ve Işın Kucur’cunun imzaları var. Filmin süresi 114 dk.

Filmin Hikayesi

Film 1970’li yıllarda Hakkari’de geçiyor. Belediye Başkanı Aziz Özbay (Reis), eşi ve güzellikleri dillere destan 3 kızıyla birlikte yaşar. Hayattaki en önemli gayesi belediye başkanlığı görevini sürdürmek olan Reis’in bir de gözü gibi baktığı bir elma bahçesi vardır. Ve Reis’in tüm hayatı bu sakin çerçevede devam eder.

Ama hikaye bu kadar basit görünse de bu kadar basit devam etmez. Kızlarının aşkları, evlilikleri, ters giden siyasi olaylar ve daha fazlası Hakkari’nin bu meşhur ailesinin hikayesinin Antalya’da devam etmesine neden olur.

1970’lerin renklerinin bolca görüldüğü filmde, kahkaha atmak da var hüzünlenmek de. Baştan sonra hem esas hem de yan hikayeleriyle izleyiciyi dinç tutan film, sinemaya gitmek için doğru bir tercih olacaktır.

Son Söz

“O şehirde iki şey çok meşhurdu; Reis’in bahçesi ve Reis’in kızları”.

Share.

Leave A Reply