Edirne’de Ne Yenir

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Edirne’de Ne Yenir

Edirne’de ne yenir sorusuna verilecek cevaplar hazır: Tava ciğeri, badem ezmesi, tahinli hayrabolu tatlısı ve daha niceleri.

Malum biz gözünü yemeklerden alamayan bir cemiyetin mensubuyuz. Böyle olunca da bir şehri keşfetmeye gittiğimizde o şehirde ne yenir nerede yenir sorularına cevap arar dururuz. Edirne’ye gelirken de aklımda aynı deli sorular vardı. Acaba 2 günlük Edirne seyahatimde meşhur tava ciğeri, badem ezmesi, tahinli hayrabolu tatlısı ve diğer lezzetleri denemek için bir şansım olacak mıydı? Nitekim güzel bir planlamayla 2 gün içerisinde birçok farklı lezzeti ve mekanı deneme şansım oldu. Peki nerede ne yedim? İşte onun cevabı da bu yazının devamında 🙂

Edirne Tava Ciğeri

Edirne’ye gideceğimi söylediğimde herkesin ilk önerdiği lezzet tabi ki tava ciğeriydi. Tava ciğerini yemem konusunda sürekli tavsiyelerde bulunanlar mekan konusunda da çeşitli öneriler vermişti. Böyle yoğun bir tavsiye olunca ben de soluğu ilk olarak ciğercide aldım. Ama yediğim tava ciğerleri ve mekanları sizinle paylaşmadan önce tava ciğeri hakkında size genel bir bilgi vereyim.

Tava ciğerinin hazırlanmasında dana karaciğeri kullanılıyor. Sinir ve damarlardan ayıklanan ciğerler kandan temizlendikten sonra una bulanıyor ve ayçiçek yağında pişiriliyor. Pişen ciğerler kızartılmış kırmızı biber ile servis ediliyor. Bu arada tava ciğeri pişiriliken özel bir tava kullanılıyor. Yağın çok hızlı bir şekilde kızdırılabilmesi için tavalar alüminyumdan ve oldukça ince olarak üretiliyor.

Gelelim Edirne’de nerede tava ciğeri yenir sorusunun cevabına. Aslında Edirne’de tava ciğeri yiyebileceğiniz birçok mekan bulunuyor. Ben bunlar içinden iki tanesini denedim:  Aydın Tava Ciğer ve Ciğerci Niyazi Usta. Her ikisi de oldukça lezzetli olmakla birlikte aralarında ufak bir nüans da yok değil.

İlk olarak sokakları sağlı sollu ciğercilerle dolu Tahmis Çarşısında bulunan Aydın Tava Ciğer’e gittim. Gayet temiz olan restoranın tava ciğeri kıtır kıvamında ve lezzeti gayet güzel. Özellikle ciğeri kıtır sevenlerin daha çok beğeneceği bir mekan. Öğle saatlerinde oldukça kalabalık olan mekanın iç kısmında klimanın olması özellikle yaz ayları için büyük konfor.

Edirne'de Aydın Tava Ciğer'de ciğer yiyebilirsiniz

Edirne – Aydın Tava Ciğer

Tava ciğeri denemek için gittiğim ikinci mekan ise Ciğerci Niyazi Usta’ydı. Burası Ali Paşa Çarşısı’nın hemen çıkışında yer alıyor. Birkaç katlı ve oldukça geniş olan mekanın tava ciğeri Aydın Tava Ciğeri’nin kıtır kıvamındaki ciğerinden biraz farklı. Ciğerci Niyazi Usta’nın tava ciğeri lezzet anlamında çok büyük bir farka sahip olmasa da daha yumuşak bir kıvama sahip. Bu nedenle ciğeri özellikle kıtır değil daha yumuşak tercih edenler için Ciğerci Niyazi Usta daha iyi bir tercih olabilir. Ciğerci Niyazi Usta’nın da içi kısmının klimalı olduğunu söylemekte fayda var.

Ciğerci Niyazi Usta

Edirne – Ciğerci Niyazi Usta

Her iki mekanda da tava ciğerinizin yanında tava yoğurdunu deneyebilirsiniz.

Edirneli Köfteci Osman

Ben ciğer sevmem diyenler için Edirne’deki alternatif mekan Edirneli Köfteci Osman. Çocukluktan beri köftecilik işiyle ilgilenen Osman Usta 1988 yılında 20 kişilik ufak bir dükkan açarak bu işe başlamış ve bugün 4 şubeye ulaşmış. Ben köfte yemek için bu 4 şubeden Tahmis Çarşısındaki Bedesten Şubesini tercih ettim.

Restoranda farklı siparişler alternatifleri olsa da ben tercihimi tabi ki ızgara köftelerinden yana kullandım. Sonuçta mekanın adı köfteci. Köftelerin gelmesini beklerken bir yandan da mekana göz gezdirdim. Oldukça geniş olan mekan kalabalık gruplar için de gayet uygun. Ben vallahi helal olsun adam bir küçük köfte dükkanından 4 şubeye ulaşmış diye düşünürken hop köfteler geldi. Hemen çatala bıçağa sarılıp köftelerin tadına baktım.

Biliyorsunuz bazen köfte diye önümüze kupkuru bir şeyler getiriyorlar, o durumda insan değil köfte yemek mekanda bile kalmak istemiyor. Ama ne mutlu ki burada köfteler pişirilirken kurutulmamıştı. Bunun yanında köftelerdeki baharat oranı da gayet yerindeydi. Ben köftenin baharat oranını çok önemsiyorum. Çünkü baharat oranını iyi ayarlayamadığınız zaman köfteyi yerken etin tadından ziyade baskın baharatın tadını alıyorsunuz. Sonuç olarak pişirilme durumu ve kullanılan baharat oranıyla Köfteci Osman’ın köftelerini beğendim.

Edirne'li Köfteci Osman'da köfte yemek gerek

Edirneli Köfteci Osman

Yayın Balığı

Edirne’ye gelmişken Meriç nehrini görmemek, Meriç nehrini görmeye gelmişken de nehirden avlanan yayın balıklarının tadına bakmamak olmazdı. Malum Meriç boyunca nehir manzaralı birçok restoran bulunuyor. Bunlar arasından hangisini seçmeliyim ve yemeğimi nerede yemeliyim diye araştırırken birçok kişi Villa Restoran’ı önerdi. Gelen öneriler neticesinde ben de tercihimi Villa Restoran’dan yana kullandım.

Meriç nehri kıyısında bulunan ve Meriç Köprüsü manzarasına sahip olan restoranın açık ve kapalı alanları mevcut. Ramazan hariç içki servisi de yapılan restoranın menüsü geniş olmakla birlikte ben tercihimi tabi ki yayın balığından yana kullandım.

Edirne'de mutlaka yayın balığı yemelisiniz

Edirne – Yayın Balığı

Meriç nehrinde yakalanan yayın balığı oldukça etli ve büyük bir balık. Nehir balığı olması ve yağda pişirilmesi nedenleriyle balığın tadı bir miktar ağır olsa da yine de lezzetli bir balık. Balığınızı muhakkak yanında bir salata ile tüketmenizi tavsiye ederim. Bir porsiyon yayın balığı iki kişi için yeterli. 

Tahinli Hayrabolu Tatlısı ve Peynir Tatlısı

Edirne’de tatlı olarak ne yenir diye sorulunca akla ilk olarak iki tatlı geliyor: Tahinli Hayrabolu Tatlısı ve Peynir Tatlısı.

Aslında Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesine özgü olan hayrabolu tatlısı bölgenin tuzsuz peynirlerinden yapılıyor. Kemalpaşa tatlısına benzeyen bu tatlı üzerine tahin gezdirilerek servis ediliyor. Oldukça lezzetli olan hayrabolu tatlısının kemalpaşa tatlısından daha büyük bir porsiyonda olduğunu söylemek lazım.

Edirne'de mutlaka hayrabolu tatlısı yemelisiniz

Edirne – Hayrabolu Tatlısı

Gelelim peynir tatlısına. Tekirdağ ve Çanakkale şehirlerinde de oldukça popüler olan ve yine peynirden yapılan bir diğer tatlı. Açıkcası peynir tatlısı benim damak tadıma çok uygun değil. Bir miktar ağır bulduğum tatlıyı lezzet anlamında da çok tatmin edici bulmadım. Peynir tatlısının yanında dondurmayla servis edilmesi oldukça yaygın. Her ne kadar ben çok beğenmiş olmasam da Edirne’ye geldiğinizde peynir tatlısının da tadına bakın derim.

Edirne'de mutlaka peynir tatlısı yemelisiniz

Edirne – Peynir Tatlısı

Bu iki tatlıyı denemek için Edirne Tahmis Çarşısı’nda yer alan Tatlı Konağı’na gidebilirsiniz. Çok büyük bir yer olmamakla birlikte temiz bir görüntüye sahip olan mekanda bu iki tatlı dışında başka tatlılar da bulunuyor.

Badem Ezmesi ve Bademli Kurabiye

Edirne sokaklarında yürürken sürekli “Keçecizade” markasına ait dükkanlar gördüm. Vitrinlerinde çeşit çeşit kurabiye ve badem ezmesi gibi ürünler olan bu marka hakkında internette ufak bir araştırma yapınca gördüm ki marka oldukça köklü bir markaymış. 1961 yılında Metin Keçeci tarafından kurulmuş olan Keçecizade badem ezmesinden, lokuma, bademli kurabiyeden helvaya kadar çeşit çeşit tatlı üreten bir firmaymış. Ben de madem Keçecizade Edirne genelinde bu kadar yaygın ve köklü bir marka o zaman ürünlerini denerim dedim. Tercihimi badem ezmesinden ve pudra şekerli bademli kurabiyeden yana kullandım. Her iki lezzeti çok beğendim. Özellikle pudra şekerli bademli kurabiyeyi yerken insan kendini durdurmakta zorlanıyor. Ama tatlılara gömülünce fotoğraf çekmeyi unuttum. 🙂 O yüzden Keçecizade’nin kendi websitesinden aldığım aşağıdaki iki fotoğrafı size fikir vermesi amacıyla bu yazıma ekliyorum.

Edirne'de badem ezmesi yemelisiniz

Edirne – Badem Ezmesi (www.kececizade.com)

Edirme'de bademli kurabiye yemelisiniz

Edirne – Bademli Kurabiye (www.kececizade.com)

 

Share.

Leave A Reply