Edirne’de Görülmesi Gereken Yerler

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Hiç kuşku yok ki Edirne, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle, damakta bıraktığı eşsiz lezzetleriyle biz gezginler için keşfedilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Çok istememe ve İstanbul’a bu kadar yakın olmasına rağmen bir türlü gidememiştim. Ta ki bu yaza kadar. Bir haftasonu artık yeter dedim ve Edirne’yi keşfetmek için yollara düştüm. Selimiye Camisi, Meriç nehri, Karaağaç Garı ve daha nicesiyle Edirne aşık olunacak bir şehir. Eğer siz halen görmediyseniz işte size Edirne hakkında fikir verebilecek bir yazı.

Edirne

Edirne

Edirne Hakkında

Edirne buram buram tarih kokan bir şehir. Şehrin tarihi ilkçağlara kadar gidiyor. Orta Asya’dan göç eden Traklar tarafından kurulan şehir daha sonra Makendonya İmparatorluğu’nun, Romalıların, Doğu Bizansın ve Osmanlı İmparatorluğunun yönetimi altına girmiş. 1361 yılında I. Murat tarafından fethedilen şehir İstanbul’un fethine kadar (1453) payitaht (başkent) olarak kalmış.

1800’lü yıllarda Ruslar ve Bulgarlar, 1920’lerin başında ise Yunanlılar tarafından işgal edilmiş olan Edirne, 25 Kasım 1922 yılında düşman işgalinden kurtarılmış.

2015 yılı itibarıyla nüfusu 402.537 olan Edirne ülkemizin Avrupa’ya açılan kapılarından biridir. Kara ve demiryolu olmak üzere 5 sınır kapısına sahiptir.

  • Kapıkule Sınır Kapısı: Türkiye’den Bulgaristan’a ve Bulgaristan’dan Türkiye’ye giriş ve çıkışın yapıldığı yurdumuzun önemli sınır kaplarından biridir.
  • Hamzabeyli Sınır Kapısı: Türkiye’nin Bulgaristan’a açılan ikinci sınır kapısı Edirne’nin Lalapaşa ilçesinde bulunmaktadır. Bu sınır kapısı ayrıca tır gümrüğüne de açık olarak faaliyet göstermektedir.
  • İpsala Sınır Kapısı: Türkiye’nin Yunanistan’a açılan önemli kapısıdır.
  • Pazarkule Sınır Kapısı: Türkiye’nin Yunanistan’a açılan ikinci sınır kapısıdır. Pazarkule Sınır Kapısı genellikle günübirlik geçişlerde kullanılan bir kapıdır. Sınır ticaretine kapalıdır.
  • Uzunköprü Sınır Kapısı: Ülkemizin Yunanistan’a açılan Demiryolu Sınır Kapısı’dır. Bu sınır kapısı da özellikle demiryolunu kullanan turistler tarafından kullanılmaktadır.

Kuzeyinde Istıranca Dağları, ortasında Ergene Havzası ve güneyinde Meriç Deltası bulunan Edirne, sınırları içerisinde bulunan Meriç, Tunca, Arda ve Ergene nehirleriyle birlikte yemyeşil bir coğrafyaya sahip. Meriç ve Tunca nehirleri sırasıyla Türkiye-Yunanistan ve Türkiye-Bulgaristan arasında sınır olmaları nedeniyle ayrı bir öneme de sahiptir.

Edirne hakkındaki bu genel bilgi sonrasında hadi gelin şimdi benim için Edirne’de görülmesi gereken yerler nereler onları sizinle paylaşayım.

Edirne’de Görülmesi Gereken Yerler

Selimiye Camisi

II. Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan muhteşem cami. Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği caminin yapımına 1568 yılında başlanmış ve açılışı 1575 yılında gerçekleştirilmiş. Oldukça ihtişamlı bir mimariye sahip olan cami geniş bir alana yayılmış olması ve yerden yüksekliği 43.280cm, çapı ise 31.300cm olan oldukça büyük kubbeye sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bir tepenin üzerine kurulmuş olan cami 4 minaresiyle şehrin farklı noktalarından görülebiliyor.

Edirne'nin meşhur Selimiye Camisi

Edirne Selimiye Camisi

Edirne'nin meşhur Selimiye Camisi

Edirne Selimiye Camisi

Büyüklüğü ve ihtişamı kadar iç süslemeleriyle de insanları kendine hayran bırakan caminin taş, mermer, çini (İznik) ve ahşap süslemeleri göz kamaştırıcı güzellikte.

Edirne'nin meşhur Selimiye Camisi

Edirne Selimiye Camisi

Caminin taş duvarlarla çevrili avlusunda Darül-Sübyan, Darül-Kur’a ve Darül-Hadis yapıları, altında ise Selimiye Arastası (çarşı) bulunuyor. Bu arada Selimiye Cami ve külliyesinin 2011 yılında Dünya Mirası olarak tescil edildiğini de söylemek lazım.

Edirne'nin meşhur Selimiye Camisi

Edirne Selimiye Camisi

Ters Lale Rivayeti” Caminin müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinin altında bulunan ters lale motifiyle ilgili bir rivayete göre, cami yapılmadan önce arsada bir lale bahçesi bulunuyormuş. Arsa sahibi de başlarda arsasını satmak istememiş. Daha sonra satmaya karar verdiğinde ise Mimar Sinan’dan yapılacak camide bir lale motifinin olmasını istemiş. Bunun üzerine de Mimar Sinan da cami inşaatı sırasında caminin içine bir lale motifi yapmış. Ancak arsa sahibinin ters yapısına atıfta bulunarak bu lale motifini ters yaptığı rivayet olunur.

Meriç Nehri

Hiç kuşku yok ki Meriç nehri hem Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırın bir kısmını oluşturması hem de Trakya’daki sulamada kullanılması açılarından Türkiye’nin en önemli nehirlerinden bir tanesi.  Bulgaristan’dan doğduktan sonra Türkiye’ye giren nehir Edirne üzerinde Ege denizine dökülüyor.

Meriç nehri oldukça uzun ve geniş bir nehir. Nehri ilk gördüğümde ihtişamı karşısında hayran kaldığımı söylemeliyim. Nehir boyunca çeşitli restoran ve mesire alanları bulunuyor. Üzerinde 12 kemerli Meriç Köprüsü (Abdülmecit – Yeni Köprü) bulunan Meriç’e gitmek için Edirne’den Karaağaç’a doğru yol almanız gerekiyor. Bu sırada önce Tunca nehrini görürsünüz. Nehir üzerinde bulunan ve asıl adı Defterdar Ekmekçizade Ahmet Paşa köprüsü olan Tunca köprüsünü geçtikten sonra karşınıza Meriç nehri çıkar. Eminim ki siz de nehri görünce benim gibi hayran kalacaksınız. Bu arada unutmadan söylemem lazım, Meriç köprüsü gün batımı açısından da oldukça güzel bir manzaraya sahip. Bu yüzden, vaktiniz olursa köprü üzerinde gün batımını izlemenizi öneririm.

Edirne Tunca Köprüsü (Defterdar Ekmekçizade Ahmet Paşa köprüsü)

Edirne Tunca Köprüsü (Defterdar Ekmekçizade Ahmet Paşa köprüsü)

Edirne Meriç Köprüsü (Abdülmecit Köprüsü – Yeni Köprü)

Edirne Meriç Köprüsü (Abdülmecit Köprüsü – Yeni Köprü)

Karaağaç

Yunanistan sınırına 4 km uzaklıkta olan Karaağaç, Meriç nehrine ise sadece 2km uzaklıktadır. Sınıra çok yakın olması, tarihi tren garına ve Lozan Anıtı’na ev sahipliği yapması nedenleriyle yerli ve yabancı tursitler tarafından sık sık ziyaret edilen Karaağaç sevimli sokakları ve kafeleriyle de bir hayli şirin bir yerdir.

Karaağaca geldiğinizde görmeniz gereken yerlerden biri tarihi Karaağaç Tren Garıdır. 1914 yılında Mimar Ahmed Kemaleddin tarafından neoklasik üslupta inşa edilmiş olan tren garı I. Dünya Savaşı nedeniyle ancak 1930 yılında işletmeye açılabilmiş. Savaş sonrası tren hattının bir kısmının Yunanistan sınırları içerisinde kalması nedeniyle 1971 yılında yeni tren hattı inşa edilmiş. Bu yeni hat sebebiyle de şehir merkezinde yeni bir gar binası hizmete açılınca Karaağaç tren garının faaliyetlerine son verilmiş. Gar bugün Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası olarak kullanılıyor.

Edirne'nin meşhur Karaağaç Tren Garı

Edirne Karaağaç Tren Garı

Edirne'nin meşhur Karaağaç Tren Garı

Edirne Karaağaç Tren Garı

Edirne'nin meşhur Karaağaç Tren Garı

Edirne Karaağaç Tren Garı

Tren garının hemen yanında yer alan Lozan Anıtı, Lozan Antlaşmasında kazanılan diplomatik başarılara ve Karaağaç’ın savaş tazminatı olarak Türkiye’ye verilmesine ithafen dikilmiş. 1998 yılında açılan anıt üç sütundan oluşuyor. 36.45 metre yüksekliğindeki birinci sütun Anadolu’yu, 31.95 metre yüksekliğindeki ikinci sütun Trakya’yı, 17.45 metre yüksekliğindeki üçüncü sütun ise Karaağaç’ı simgeliyor. Bu sütunları bağlayan çember birlik ve beraberliği, çemberin önündeki 4.20 metre boyundaki genç kız figürü ise hukuku, estetiği ve zerafeti sembolize ediyor. Anıttaki genç kız heykelinin bir elindeki güvercin Barış ve Demokrasiyi, diğer elindeki belge ise Lozan Antlaşmasını simgeliyor. Bu arada anıtın devamında bulunan Lozan Müzesi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

Edirne'nin meşhur Lozan Anıtı

Edirne Lozan Anıtı

Edirne'nin meşhur Lozan Anıtı

Edirne Lozan Anıtı

Üç Şerefeli Cami

Osmanlı döneminin önemli mimari eserlerinden biri olan cami Sultan II. Murat tarafından 1437-1448 yılları arasında yaptırılmış. Birbirinden farklı 4 minareye sahip olan caminin minareleri tasarımlarıyla da bir hayli dikkat çekici. Camiye adını veren ve 67.62 metre yüksekliğe sahip üç şerefeli minarede her bir şerefeye ayrı bir merdivenle çıkılmaktadır. Minarelerinin tasarımıyla benim gördüğüm en ilginç camilerden biri.

Edirne'nin meşhur Üç Şerefeli Camisi

Edirne Üç Şerefeli Cami

Edirne'nin meşhur Üç Şerefeli Camisi

Edirne Üç Şerefeli Cami

Edirne'nin Üç Şerefeli Camisi

Edirne Üç Şerefeli Cami

Edirne'nin meşhur Üç Şerefeli Camisi

Edirne Üç Şerefeli Cami

Adalet Kasrı

Şehrin Sarayiçi semtinde yer alan Adalet Kasrı 1561 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimara Sinan’a inşa ettirilmiş. Bir çeşit Yargıtay binası olan kasrın önünde Seng-i Hürmet ve Seng-i İbret isimli 2 taş yer almaktadır. Bu taşlardan Seng-i Hürmet, halkın dilekçelerini değerlendirilmesi için bıraktığı, Seng-i İbret ise devlet büyüklerinin kesilen başlarının sergilendiği taştır.

Selimiye Arastası, Bedesten Çarşısı, Ali Paşa Çarşısı

Edirne’de bir yandan gezmek bir yandan da alışveriş yapmak istiyorsanız size önereceğim üç tarihi çarşı var: Selimiye Arastası, Bedesten Çarşısı ve Ali Paşa Çarşısı. Her üç çarşı da hem tarihi dokuları hem de yöresel ürün çeşitliliği ile sizi mutlu edecektir.

Edirne'nin meşhur Selimiye Arastası

Edirne Selimiye Arastası

Saraçlar Caddesi

Restoran ve alışveriş dükkanlarıyla sadece yayalara açık olan bu cadde biraz kafa dağıtıp yürüyüş yapmak için gayet keyifli bir cadde. Geziniz sırasında keşiflerinize ara verip dinlenebileceğiniz bir yer.

Edirne'nin meşhur Saraçlar Caddesi

Edirne Saraçlar Caddesi

Edirne'nin meşhur Saraçlar Caddesi

Edirne Saraçlar Caddesi

Share.

Leave A Reply