Dünyanın En İyi 50 Restoranı

2
Takip edin ve Paylaşın
4

Merakla beklenen 2015 yılının “Dünyanın En İyi 50 Restoranı” listesi kısa bir süre önce açıklandı. Ben de sizler için 2015 yılı listesi ile 2014 yılı listesini karşılaştırdım. Karşılaştırma sonucunda öyle görünüyor ki Dünyanın En İyi 50 Restoranı içindeki yerini koruyabilmek listede yer alabilmek kadar zor.

untitled

 

1) Sıralaması değişmiş olsa da 2015 yılında da ilk 3 sırayı 2014 yılındaki aynı ilk 3 restoran paylaşmış.

Capture

2) 19 restoran 2015 yılında bir önceki yıla göre daha üst sıralarda yer almış.

Capture2
3) 18 restoran 2015 yılında bir önceki yıla göre daha alt sıralarda yer almış.

Capture3

4) 3 restoran 2015 yılında bir önceki yılla aynı sırada yer almış. (3 restaurants has the same place in 2015 with 2014)

Capture4

5) 2014 yılında listede olmayan 10 restoran 2015 yılında listeye girmiş.

Capture5

6) 2015 yılında listede en fazla restoranı olan ilk 3 ülke İspanya (7), Amerika (6) ve Fransa (5). 2014 yılında ise bu sıralama İspanya (7), Amerika (7) ve France (5) şeklindeymiş.

Capture6

Capture7
7) 2014 yılında listede olmayıp 2015 yılında listede yer alan 2 ülke: Şili ve Rusya
8) 2014 yılında listede olup 2015 yılında listede yer almayan 3 ülke / : Belçika, Hollanda ve Portekiz
9) Restoranların kıtalar bazında dağılımı ise şu şekilde (Here are the number of restaurants by continents)

Capture8

 

SONUÇ

Tüm bu analizlere bakınca Avrupa’nın restoran liginde uzak ara lider olduğu görülüyor. Ama Kuzey Amerika, Asya ve Güney Amerika’da emin adımlarla ilerliyor. Bu yarıştan en kazançlı biz yemek sevdalıları çıkacak galiba 🙂

NOT: “Dünyanın En İyi 50 Restoranı” tam listesine http://www.theworlds50best.com/list/1-50-winners adresinden ulaşabilirsiniz.

Merakla beklenen 2015 yılının “Dünyanın En İyi 50 Restoranı” listesi kısa bir süre önce açıklandı. Ben de sizler için 2015 yılı listesi ile 2014 yılı listesini karşılaştırdım. Karşılaştırma sonucunda öyle görünüyor ki Dünyanın En İyi 50 Restoranı içindeki yerini koruyabilmek listede yer alabilmek kadar zor.   1) Sıralaması değişmiş olsa…

User Rating: Be the first one !
0
Share.

2 Comments

 1. Walla bu en iyiler listelerini hep sikintili görmüsümdür ama genede her sene gidip The Wire da gecmis senenin en iyi albümlerine bir göz atarim hatta ilgimi cekenleri elime gecirmeye de calisirim.
  Bu yemek ve restoranlar isine gelince müzikdeki kadar iddiali olamasamda (bu isler zaman ve para ya bagli oldugu icün) bu listede Türkiyeden bir tane bile bir lokantanin(restoran degil) yer almamasini anlamak zor ve hatta gücüme gidiyor. Bence AKP son yillarda su yerli araba sacmaligini (zaten olamayacagi belli sadece bir Secim yatirimiydi) birakip ciddi ciddi su listeye girecek bir lokanta projesine girseydi( neyse bu aslinda saka).

  Sonuc olarak su yasima kadar edindigim nacizane tecrübe ve bilgi ile diyorum ki Avrupali yemek yapmakdan anlamaz. Bir kac istisna ile. Italya! Italyanin zengin ve güzel bir mutfagi olduguna kanaat getirdim…öyle bir kac, elle secilmis ancak belli bir zümrenin gidebilecegi lokantalar degil….Halk bu isi biliyor…yüzyillarin getirdigi bir birikim var sanki ve bence bu bir sekilde Imparatorlukla(Roma) alakali, daha dogrusu Kültür diyelim. Ve tabiki Iklim, Kültürel/Etnik cesitlilik ve Yetisen Ürün ler Yemek kültürünü ve zenginligini belirliyor. Italyanin disinda avrupada öyle dise dokunur bir yemek kültürü olduguna inanmiyorum. Bence Fransiz mutfagi ayni Paris in turistik güzel bir sehirmis gibi pazarlanmasi gibi suni bir sisirilme ve pazarlanmasi. Yunan ve Ispanya icin bir sey diyemiyecegim….Yunan mutfaginin kötü oldugunu sanmiyorum. Avrupanin gerisini zaten unutun.

  Iran niye bu listede yer almaz anlamak zor veya Cin, Hindistan…Bunlar en zengin Mutfaklara sahip Kültürler….Grafige bakinca Asyanin 3. sirada oldugu görülüyor cok komik bir sey bu.

  Ben Bu listeyi proteste ediyorum…..ise Politika karismis sanki 🙂

  • culinistanbul
   culinistanbul on

   Merhaba,
   Öncelikle vakit ayırıp böyle uzun bir yorum yaptınız için teşekkür ederim.
   Bir konuda size hak vermemek mümkün değil. O da bu tür listelerin gerçekten en doğru sonuçları verip vermeyeceği. Örneğin dünyanın 7 harikası gerçekten de dünyanın 7 harikası mı? Bunlardan daha iyileri yok mudur. 🙂
   Malum, yemek konusu oldukça hassas bir konudur. Genel geçer kriterler bulmak hiç o kadar kolay değil. Bir ülke insanları için vazgeçilmez olan bir lezzet bir başka ülke insanları için hiç cazip gelmeyebilir. Zaten o yüzden değil mi herkes kendi en iyi listesini yapsa listenin en üstüne önce annesinin yemeğini koyar (en azından ben öyle yaparım) 🙂
   Gelelim listenin oluşturulmasına. Listenin nasıl ortaya çıktığı bilgisine http://www.theworlds50best.com/the-academy/manifesto adresinden ulaşabilirsiniz. Burada listenin nasıl ortaya çıktığı konusu detaylandırılmış olmakla birlikte liste oluşturulurken farklı çıkar unsurları devreye
   girip girmediğini bilmek çok mümkün değil. Ama genel olarak baktığınızda şu an elimizdeki en iyi liste bu. Unutmadan bu listenin ilk 100’ü içinde İstanbul’da bulunan Mikla restoranın da yer aldığını hatırlamakta fayda var.
   Bundan sonra listeye hangi ülkeler hangi restoranlar girer bilinmez ama bu tür liste yarışları yemek sektöründe hem klasik tatların unutulmaması, hem yeniden yorumlanması hem de yeni lezzetlerin ortaya çıkması için bir itici güç.
   Son bir not; dünyanın sayılı mutfak kültürleri arasında yer almamıza rağmen restoran/lokanta işletmeciliği konusunda ciddi sıkıntılarımız var. Bunun nedenlerini bu sektöre kafa yoranların ayrıca düşünmesi lazım.
   Yorumlarınızla verdiğiniz katkıdan dolayı tekrar teşekkür ederim.

   Selamlar
   İsmet

Leave A Reply