Lütfen Gidin ve Onlara Destek Olun: Down Cafe

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Bazı mekanların yemekleri, bazı mekanların servisi ve bazı mekanların da atmosferi etkileyici olur. Down Cafe’de bunların hepsi etkileyici.

İstanbul’un Şişli ilçesinde yer alan Down Cafe 2011 senesinde by İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) tarafından kurulmuş. Sadece haftaiçleri öğle saatlerinde hizmet veren kafede her gün 5 yeni çocuk olmak üzere dönüşümlü olarak toplam 28 çocuk çalışıyor. Ayrıca her gün 2 anne de gönüllü annelik yapıyor.

Kafenin sistemi şu şekilde işliyor. Kafeye gittiğinizde masanıza servisinizi çocuklar gelip açıyor. Sonrasında bir anne sizden siparişi alarak mutfağa iletiyor. Mutfakta aşçı tarafından hazırlanan yemekler bir çocuk tarafından tepsiyle masanıza getiriliyor ve bir başka çocuk tarafından da masanıza bırakılıyor.

IMG_0782

Basit bir işleyişe sahip olmakla birlikte Down Sendromlu çocukların gerek hayata tutunmaları gerekse toplumun birer parçası olarak hak ettikleri saygıyı görmeleri açısından projenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. O yüzden siz de sürekli gidemeseniz de arada bir uğrar ve Down Cafe’de yemeğinizi yerseniz bu çocuklarımızın hayata tutunma çabalarında onlar için çok önemli bir desteği vermiş olursunuz.

Down Cafe

Down Cafe

Adres: Gülbağ Mah. Cemal Sururi Sok. No:1 Mecidiyeköy İstanbul Türkiye

Telefon: +90 212 216 66 64

Çalışma saatleri: Haftaiçi/Weekdays 12:00-14:30

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply