Deniz ve Kakao: Choroni ve Chuao

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Dillere destan sıcak havası ve güzel plajıyla Choroni’ye gidiyoruz. Peki nasıl gidicez, neler görücez, neler yaşayacağız? İşte size benim deneyimlerim ve tavsiyelerim.

Nerdesiniz bilmiyorum ama farz edelim ki Karakas’tasınız. Karakas’tan otobüse biner ve birkaç saatlik yolculuk sonrası Maracay şehrine gelirsiniz. Ben Aeroexpresos isimli otobüs firması ile yolculuk ettim ve memnun kaldım. (DİKKAT: Venezuela’da otobüslerin içi çok soğuk oluyor. O yüzden muhakkak yanınıza uzun kollu bir şey alın. Hatta belki bir battaniye. Şaka yapmıyorum 🙂 )

Maracay şehri Choroni’ye ulaşmak için en iyi nokta. Bundan sonra yapmanız gereken bir araç bularak Choroni’ye gitmeniz. Bunu bir otobüsle veya kiralayacağınız bir arabayla yapabilirsiniz. Benim tavsiyem önceden bir araç ayarlamanız ve özel bir araçla gitmeniz. İki nedeni var: Böylesi hem daha güvenli hem de fiyatlar oldukça ucuz. Bir saatten biraz fazla süren yolculuk için 20-25 TL karşılığında bir ödeme yaparsınız.

Maracay – Choroni arası yolculuğun kısa özeti şu. Tamamen yeşillere boğulmuş dağlık bölgeyi araçla aşmak. Yolculuk yaptığınız yol iki şeritli ve oldukça dar. O yüzden kimi virajda yüreğiniz ağzınıza gelebilir. Yolculuğunuzu özel araçla yapıyorsanız bazı noktalarda durup güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

3

4

Yolculuk sonrası çoğunlukla bir katlı renkli evlerin bulunduğu Choroni’ye ulaşıyorsunuz. Dar sokakları, renkli evleri ve oldukça sıcak havasıyla bu küçük kasaba size hoşgeldin diyor. Küçük olması sebebiyle size çok fazla alternatif sunmayan kasabada yapabileceğiniz en iyi iki şeyden birisi kasabanın merkezinde bulunan plajda günün keyfini çıkarmak, ikincisi yaklaşık 20 dakikalık bot yolculuğu ile ulaşacağınız Chuao’ya gidip kakaolara bir göz atmak.

5

6

7

Plaj konusunda bir şey yazmaya gerek yok, havlunuzu alın ve dalgaların keyfini çıkarın. Su gayet sıcak, rahat rahat yüzebilirsiniz. Dalgalar bazen güçlü olabiliyor, aman dikkatli olun.

DCIM112GOPRO

Gelelim Chuao gezisine. Bu gezi için Choroni sahilde bulunan Lancha isimli botları kullanıyorsunuz. Botu diğer yolcularla paylaşıyor ve adam başı yaklaşık 300 Bs (1.5 TL) ödüyorsunuz. Baştan uyarayım yolculuk biraz sarsıntılı. Bot yolculuğundan sonra Chuao limanına varıyorsunuz. Bundan sonrası kısa bir otobüs seyahati. Yaklaşık 60 Bs (30 Kuruş) ödeyip 15 dk otobüsle gidip kasabaya varıyorsunuz. Kasabadan da öyle büyük beklentileriniz olmasın. Kakaoların kurutulmasını, depolanmasını görür ve İspanyolcanız varsa kilisenin ordaki depolarda çalışan insanlardan biraz bilgi alırsınız. Sonrasında biraz yukarı doğru yürür ve oradaki ufak göle girip terinizi atarsınız. Sonrası ise geri dönüş.

9

14

10

11

12

13

Şu an için pek turistik olmasa da Venezuela’daki genel durumun düzelmesi sonrası Choroni’ye ciddi bir tursit akını olacağını düşünüyorum.

15

17

Konaklama

Ben konaklama için Casa Mori isimli butik oteli tercih ettim. Yemyeşil bir bahçe içinde bulunan otelin her odası birbirinden bağımsız şekilde konumlandırılmış. Odaların en ilgi çekici yanı kesinlikle banyoları. Çünkü banyolar alışık olduğumuz şekilde odaların içinde değil, girişinde ya da dışında. Bu da oldukça farklı bir stil yaratmış. Otelin küçük ama serinlemek için gayet yeterli bir de havuzu var. Yemeklere gelince otelde kaldığım sürece sabah ve akşam verilen tüm yemekler gayet lezzetli ve doyurucuydu. Ayrıca akşam 5 çayında ufak atıştırmalıklar ikram ediyorlar. Persoenli de oldukça güler yüzlü olan oteli gönül rahatlığıyla önerebilirim. Bir uyarı yapmadan geçemeyeceğim. Yeşillikler içinde olması sebebiyle bir hayli sivrisinek oluyor, o yüzden sivrisinek kovucumuzu hazır bulunduralım.

20151006145245-01

20151006204203

IMG_3140

IMG_3260

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply