Adı Datlı Maya

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Beyoğlu’nun en güzel semtlerinden birisi olan Cihangir’de dış duvarları mavi olan küçük bir restoran var. Firüzağa taş fırınının Minas Balcıoğlu ve Dilara Erbay tarafından restore edilmesiyle doğmuş bu küçük restoranın adı Datlı Maya. Küçük bir restoran olsa da Datlı Maya’nın lezzetleri oldukça iddialı. Bu lezzetlerin bu kadar iddialı olmasında restoranda bulunan taş fırın etkisini de göz ardı etmemek lazım. Zaten restoranın önünden geçerken sizi etkileyen yemek kokuları da işte o taş fırından geliyor.

Datlı Maya Restaurant

Oven

Alışılagelenden farklı bir konsepte sahip olan Datlı Maya’da Anadolu’nun birçok lezzeti farklı bir üslupla sunuluyor. Menüsünde pizzadan, salataya, güveçten balığa kadar birçok farklı lezzeti barındıran restoranın bence mutlaka denenmesi gereken 2 özel lezzeti var. Lahmacunlar ve güveçler.

Salad

Datlı Maya’da öne çıkan 3 lahmacun var: Antakya nar ekşili, Antep usulü ve Mardin sembusek. Her 3 lahmacun için de söylenebilecek en önemli özellik taş fırında pişmiş olmaları nedeniyle hamurlarının kuru olmaması. Bu da doğal olarak lahmacunun lezzetini doğrudan etkiliyor. Ayrıca kullanılan malzemelerin hem bol hem de taze olması lahmacunların lezzetini arttıran diğer bir husus. Bu arada şekli itibarıyla “sembusek” diğer ikisinden ayrılıyor. Zira, “sembusek” kapalı bir lahmacun. Ayrıca hamurunun kapalı olması nedeniyle de iç malzemesi diğer iki lahmacuna göre daha bir et kıvamında.

Lahmacun

Sembusek

Datlı Maya’nın menüsünde bulunan güveç lezzetlerine her gün 3 farklı güveç yemeği ekleniyor. Bu değişiklik sayesinde restorana her gittiğinizde farklı lezzetleri tatma şansı elde ediyorsunuz. Ben bu gidişimde güveçte tepsi kebabını denedim. Etin lezzetini ve pişirilme oranını ben beğendim. Ancak şunu belirteyim ki tepsi kebabını oldukça sulu sevenler için Datlı Maya’daki güveçte tepsi kebabı biraz kuru gelebilir.

Casseroles

Küçük bir restoran olması sebebiyle Datlı Maya’daki oturma kapasitesi oldukça sınırlı. Bu nedenle Datlı Maya’dan bir şeyler yemek isteyenler restoranın evlere servis imkanından da faydalanabilirler. Kimi malzemelerin İstanbul’daki semt pazarlarından kimi malzemelerin ise İstanbul dışındaki üreticilerden temin edildiği, ayrıca vejeteryanlar için de alternatiflerin bulunduğu Datlı Maya’nın lezzetleri sizi oldukça keyiflendirecektir.

Adres                                   :Firüzağa Mahallesi Türkgücü Caddesi No:59/A  Beyoğlu – İstanbul

Telefon                              :+90 212 292 90 56

Açık olduğu saatler  :Her gün (09:00 – 22:00)

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply