Alsace’ın En Güzel Christmas Marketleri

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Bir önceki yazımda (ki linkine buradan ulaşabilirsiniz) Alsace bölgesinden bahsetmiştim. Bu yazımda ise Alsace bölgesinde mutlaka görmeniz gereken 3 tane Marche de Noel yazıyor olacağım. Yazı boyunca sizi masalsı görüntüler bekliyor. Hazırsak Colmar turu ile başlayım mı?

Colmar

Colmar Turu

Tam bir masal şehri olarak dekore edilen Colmar’da 5 farklı Christmas pazarı kuruluyor. Bunlar: Place des Dominicains, Place de l’Ancienne Douane, Place Jeanne D’Arc, The Koifhus ve The Petite Venise.

Colmar turu sırasında noel pazarlarında bulunan sayısız tezgahta farklı yöresel ürünler görüyorsunuz. Kimi tezgahlar likör satarken, kimileri sadece şarküteri ürünü satıyor.

Colmar turu

Tezgahlar arasında dolaşırken çeşit çeşit  yılbaşı ağacı süsü, mum ve çeşitli hediyelik eşya görüyorsunuz. Her tezgahta ayrı bir ürün, her tezgahta ayrı bir hikaye var. Baktıkça bakasınız geliyor, zamanın nasıl aktığını farketmiyorsunuz.

Aynı zamanda gastronomik bir şov haline dönen Marche de Noel’lerde en popüler yiyecekler bretzel, krep, sosisli sandviç ve yöreye özgü tarte flambeeler. Tarte Flambee için sınır gerçekten yok. Salyangozlusundan sadece peynirlisine, jambonlusundan tavuklusuna kadar bir çok çeşidini görmek mümkün.

Noel’i anlatan her yabancı filmde gördüğümüz şehrin ortasına kurulan dev buz pisti, Colmar’ı daha da masalsı bir hale getiriyor. Rapp parkına kurulan bu buz pistinde buz pateni yapmak kadar, yapanları izlemek de çok eğlenceli.

Strasbourg

24 Kasım – 30 Aralık tarihleri arasında kurulu bulunan Marche de Noel için şehrin dört bir yanı özel olarak süsleniyor.

Strasbourg Noel pazarı her ne kadar 3 ana nokta olan Place de la Cathedrale Notre Dame, Place  Kleber ve Saint Etienne de kurulmuş olsa da, bu alanlara çıkan her bir sokak  ve hatta mağaza farklı bir şekilde süsleniyor.

Place Kleber’de kurulan dev yılbaşı ağacı, artık gelenekselleşmiş durumda. 30 metre yüksekliğinde olan bu dev ağacın ağırlığı 7 ile 9 ton arasında değişiyor. Her sene Mart ayında, yılbaşı ağacının seçimi için özel olarak çalışmalar başlatılıyor. Bu seneki ağaç, Lorraine bölgesinden getirilmiş. Ağaç üzerinde 7 kilometre uzunluğunda ışık ve toplamda 840 adet top, melek, elma ve mum figürü bulunuyor.

Tabii ki, Noel pazarlarının vazgeçilmezi ise “vin chaud” yani sıcak şarap. Alsace bölgesi şarapları kullanılarak yapılan sıcak şarap, Noel pazarlarında en çok tüketilen içecek. Kırmızı ve beyaz şarap seçeneklerinin yanında, bölgeye özel sıcak elma suyu, sıcak portakal – rom karışımı, sıcak çikolata da satılan diğer içecekler.

Ribeauville

En etkileyici olanı en sona bıraktım. 🙂 Burası bir medievel, yani ortaçağ kasabası. Normal zamanda pek bir kalabalığı olmayan bu kent, Noel zamanı adeta turist akınına uğruyor. O kadar ki, bir çok yerde yürümek tamamen imkansızlaşıyor. Her şeye rağmen, bu kalabalıkta yürümek keyifli. 🙂

Ribeauville, baştan aşağı ortaçağ havasına bürünmüş. Ortaçağ kostümüyle gezen insanlar, elfler ve hatta devler görmek istiyorsanız burası doğru adres.

Bu şehir sizi adeta bir tiyatro sahnesine davet ediyor. Etrafınızdan geçen joglörlere mi baksanız yoksa birden 50 tane kazı arkasına takıp size doğru yürüyen çobana mı gülseniz karar veremiyorsunuz.

Tam bu arada arkanızdan bir dev sizi korkutmaya çalışırken, uzun kulaklarıyla cin cüceler etrafınızda gülüp sıcak şarap ikram ediyor. 🙂

Üstelik kurulan her döneme ait alanda, o dönemde bulunan yemeklerin günümüz uyarlamalarını tadıyorsunuz. Ekşi mayalı ekmek, hardallı patates salatası ve büyük bir dilim et ile hazırlanan bu ekmek üstü lezzet pazarın gözdelerindendi.

Share.

Leave A Reply