Cartagena’da Bağımsızlık Günü ve Vueltiao Şapkası

2
Takip edin ve Paylaşın
4

Bağımsızlık Günü ve Meksika Şapkası

Birileri bana Cartagena oldukça sıcak dediğinde bunun bu kadar gerçekçi bir yorum olacağını düşünmemiştim. Otobüsten iner inmez yüzüme çarpan nemi hangi sıcak kelimelerle anlatabilirim bilemiyorum. Sizin bildiğiniz en sıcak kelime neyse onu buraya yerleştirin. Çünkü o kelimeye daha iyi bir yer bulamazsınız.

Bana tarif edildiği gibi otobüsten indikten sonra yüzüme yapışan nemle birlikte merkeze giden otobüsleri aradım. Kolombiya’nın o renkli otobüslerinden önünden “Centro” ve “1.800” yazan otobüse atladım. 1.800 rakamı otobüsün bilet fiyatı (yaklaşık 1.8 TL). Dur kalklarla yaklaşık 30dk süren tozlu yolculuk sonrası merkezde otobüsten indim ve konaklayacağım hostelin yolunu tuttum. Hostele yerleştikten sonra yapılacak tek şey kalıyor o da şehri keşfe çıkmak. Ve işte Bağımsızlık Günü ve Meksika Şapkası da böyle başlıyor.

BAĞIMSIZLIK GÜNÜ

Kasım’ın ikinci haftası Cartagena’da Bağımsızlık Günü kutlamaları demek. Adeta karnaval havasında geçen Bağımsızlık Günü kutlamalarının en renkli ve hareketli anı 12 Kasım’da gerçekleşen kortej. Farklı dans okullarının rengarenk kıyafetleriyle birbiri ardına yürüdüğü kortej görülmeye değer.

Gidip gördüğüm, görürken eğlendiğim ve biraz da ıslanıp boyandığım bu etkinlik için sizlere birkaç önerim olacak.

  1. Birçok gencin elinde içinde köpük olan şişeler ve renkli toz boyalar göreceksiniz. Gençler bu köpükleri ve boyaları sağa sola atarken siz de nasipleneceksiniz. Aman sinirlenmeyin, eğlencenin bir parçası bu. O yüzden dönüş için yanınızda yedek bir tişört getirmenizde fayda var.
  2. Kadın kıyafeti giymiş birçok erkek göreceksiniz. Sordum soruşturdum herhangi bir tarihsel nedeni yok, sadece eğlence amacıyla yapılıyormuş.
  3. Kalabalığı fırsat bilen ufak hırsızlar burada da kendilerini gösterebilir, o yüzden kıymetli eşyalarınızı kollayın.
  4. Ücret mukabili kortej alanında yiyecek ve içecek bulmanız mümkün. Yok ben sokaktan yemem derseniz, o zaman yanınızda yiyeceğinizi getireceksiniz.
  5. Günün ortasında olduğu için hava çok sıcak olacak. Demedi demeyin, şapka ve güneş kremi almak iyi bir karar olur.
  6. Erken giderseniz surların üstünde yer bulabilir ve korteji oturarak izleyebilirsiniz. Ama o kadar erken gidip güneşin altında beklemektense geç gidip korteji alanda izlemenizi öneririm.

VUELTIAO ŞAPKASI

Nemdi, bağımsızlık günüydü derken Meksika şapkası da ne alaka demeyin. Bu konu midesine düşkünler için önemli. Cartagena’nın ana caddelerinden “Avenida Venezuela”da yürürken tepesinde büyük bir vueltiao şapkası olan bir büfe göreceksiniz. Eğer deniz mahsullerinden yapılan kokteyllere meraklıysanız yönünüzü yavaşça bu büfeye doğru çevirin. Çünkü bu büfede damağınız şenlendirecek lezzetli bir deniz mahsulü kokteyli yiyeceksiniz.

Bu büfenin bir özelliği daha var. 19 Temmuz 2015 tarihli En Büyük Karides Kokteyli Guiness Rekoru’na sahip. Tam 1.320kg ağırlığındaki bu kokteyl için 821.5kg karides, 226.5kg ketçap, 107kg soğan, 86litre sarımsak sirkesi, 34 litre limon suyu, 26.5litre mayonez ve 18.25kg sebze kullanılmış.

Siz tabi ki bu rekor kadar değil ama ufak bir bardak kokteyl alıp bu lezzetin tadını çıkarabilirsiniz.

Ne diyelim bol deniz mahsullü, bol renkli ve bol nemli bir Cartagena sizi bekliyor.

This post is also available in: İngilizce

Share.

2 Comments

  1. kardesim ne kadar guzel menleketime gezdin, aferin!!! baslikta bir hata varmis, “… Meksika Şapkası” yazdin ama isim cok dogru degil, bu sakpa kolombiya sapkasi onun adi Sombrero “Vueltiao” Vueltiao sakapsi

Leave A Reply