Canın Profiterol Çektiyse

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Yazın verdiğim kısa aradan sonra tatlı bir başlangıç yapmak istedim. Bu sebeple size İstanbul’un en tatlı yerlerinden birisine götürmek istiyorum. Burası profiterolü ile sadece İstanbulluların değil İstanbul’u ziyaret edenlerin de sık sık uğradığı bir pastane. Bu yerin adı İnci Pastanesi.

İnci Patisserie

İnci Patisserie

Inside the shop

Inside the shop

İnci Pastanesi 1944 yılında Arnavut göçmeni Luka Zigori (Ziguridis) tarafından açılmış. Ancak o dönemde Beyoğlu’nda önemli restoranlar var ve onların arasında hayatta kalmak hiç kolay değil. O yüzden Bay Zigori farklı bir lezzet ile piyasaya girmeye karar vermiş. Bunun için de Paris’e giderek “Profiterol”ün yapımını öğrenmiş. İstanbul’a geri döndüğünde de İstanbullularla profiterolü tanıştırmış.

Chocolate sauce

İnci Pastanesi’ne girdiğinizde sizi sol taraftaki tezgahın üzerine dizilmiş profiteroler karşılıyor.  Size ise içlerinden bir tanesini seçip yerinize kurulmak ve bu lezzetin tadını çıkarmak kalıyor. İnci Pastanesi profiterollerinin tarifini sır gibi saklıyor. Bu nedenle hiç bir pastane bu profiterolleri taklit edemiyor. Bu arada İnci Pastanesi’nde isteyenler için krem karamelde var. Karamel sevenlerin beğeneceğini düşünüyorum.

Profiterole

Profiterole

Profiterole on the counter

Profiterole on the counter

Profiterole

Profiterole

Ne yazık ki İnci Pastanesi bugün artık İstiklal Caddesi’ndeki Serkildoryan Binası’ndaki ilk dükkanında hizmet vermiyor. Her ne kadar İnci Pastanesi farklı bir yerde hizmet veriyor olsa da profiterolleri eskisi gibi oldukça lezzetli.

First Shop in Serkildoryan Building

Adres: İstiklal Caddesi Mis Sokak No:124 Beyoğlu -İstanbul

Telefon: +90 212 243 24 12

Açık Olduğu Saatler: Her gün (07:00 – 24:00)

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply