Canın Kabak Tatlısı Çektiyse

0
Takip edin ve Paylaşın
4

İstanbul’da hemen her restoranda tatlı bulabilirsiniz. Ama bu tatlıların hepsinin aynı lezzette olduğunu söylemek pek mümkün değil. Bu nedenle en iyi tatlıyı nerede yiyebileceğinizi iyi bilmeniz gerekiyor. Örneğin canınız “Ayva Tatlısı” çektiyse bunun için İstiklal Caddesi’nin Balıkçılar Çarşısı bölgesinde yer alan Sakarya Tatlıcısı’na gitmelisiniz.

Sakarya Tatlıcısı

Sakarya Tatlıcısı 1957 yılında Arnavut kökenli Niyazi Erol tarafından açılmış. Sakarya Tatlıcısının ilk yeri olarak Çiçek Pasajı’nın girişinde bulunuyormuş. Daha sonra ise şu an bulunduğu yere taşınmış. Sütlü tatlılarla yola çıkmış olan Sakarya Tatlıcısı bugün Ayva Tatlısı ile İstanbul’da akla ilk gelen mekanlardan. Sakarya Tatlıcısının işletmeciliğini 3. kuşaktan Cihan Erol – Ömer Erol kardeşler yapıyor.

Advertorial from 1973 - 1973 yılına ait bir reklam

Ayva bir kış meyvesi olduğundan Ayva Tatlısı da aslında bir kış tatlısıdır. Ayvalar Eylül ayının ikinci yarısı itibariyle toplanmaya başlanır. Toplanan ayvaların bir kısmı toplandığı zamanda tüketilirken bir kısmı ise soğuk depolarda saklanır. Böylece yaz ayları hariç tüm yıl boyunca Ayva Tatlısı yemek mümkün olmaktadır.

Sakarya Tatlıcısı işletmecilerinden Cihan Bey, Ayva Tatlısının yapımının yaklaşık 4 saat sürdüğünü söylüyor. Öncelikle ikiye bölünen ayvaların orta kısımları temizleniyor. Temizlenen ayvalar önce şerbetle 2 saat pişiriliyor sonra da 2 saat de fırınlanıyor. Burada en kritik noktalardan birisi ise ayvaların temizlenmiş orta kısımlarının ekşi elma marmeladı ile dolduruluyor olması.

Quince dessert with clotted cream - Kaymaklı ayva tatlısı

Cihan Bey’in paylaştığı diğer bir ayrıntı da Ayva Tatlısının rengiyle ilgiliydi. Cihan Bey, Ayva Tatlısının renginin sezon içerisinde gittikçe koyulaştığını söyledi. Bu da üretim sırasında yeni şerbetin içine bir miktar bir önceki şerbetten ilave edilmesinden kaynaklanmaktaymış.

Eğer canınız Ayva Tatlısı çektiyse yaz gelmeden Sakarya Tatlıcısı’na uğrayın ve üzerinde bulanan enfes kaymak ile ayva tatlısının tadını çıkarın.

Desserts on the shop window - Vitrindeki tatlılar

Adres: Dudu Odaları Sokak No:3 Balık Pazarı Beyoğlu-İstanbul

Telefon: +90 212 249 24 69

Açık Olduğu Saatler: Hergün (06:30 – 22:30)

This post is also available in: İngilizce

Share.

No Comments

 1. culinistanbul

  Thank you Maria 🙂
  Well “sherbet” and “syrup” words are generally used with same meaning. A small detail is “sherbet” is more liquid than “syrup”. And the sherbet is made with water and sugar/honey/spice/rose etc…

  • Hi,

   I’m turkish…I was in this lovely shop few years ago found it just by chance. Anyway traditional correct and nice sweets are there.

   Sherbet and Sirup ara different things….Sherbet can be mean some strictly sweet drink but can also mean that it’s poured on some sweets (Baklava for instance also poured with Sherbet)….But Sirup can be also spicy or bitter…it doesn not have to be sweet….People drink some herbal sirups for coughing….

Leave A Reply