Canaima Mucizesi

2
Takip edin ve Paylaşın
4

Her ülke için sağda solda yazılar görürsünüz; şuraya giderseniz yapmanız gereken, görmeniz gereken, yemeniz  gereken 10 şey diye. Venezuela için de böyle bir görmeniz gerekenler listesi hazırlansa benim kesinlikle ekleyeceğim 2 yer var: Canaima ve Angel Şelalesi. Geri kalan 8 tanesini otoritelere bırakıyorum.

Öncelikle Canaima ve Angel Şelalesi seyahatinizi bir tur operatörü aracılığıyla organize etmenizde fayda var. Böylelikle ulaşım ve konaklama konularıyla ayrı ayrı uğraşmanıza gerek kalmaz. Bu bölge yaban hayatın bir parçası olduğu için tek başınıza bunları organize etmeniz çok fazla vakit harcamanıza sebep olabilir.

Gelelim yolculuğunuza. Puerto Ordaz şehrinden uçağa biner ve 1.5 saat süren bir yolculuk yaptıktan sonra Canaima’nın küçük havaalanına inersiniz. Havaalanının ufak olması nedeniyle bu havaalanına gelen uçaklar maksimum 20 kişilik ufak tipli uçaklar. O yüzden siz de yolculuğunuzu bu tipte bir uçakla yapacaksınız. Uçağın için biraz sıcak oluyor, bilginize.

Canaima’ya vardıktan sonra önce otelinize gider ve biraz dinlenirsiniz. Bu sırada bir şeyler içer, biraz yürür, göl kenarında manzaranın tadını çıkarırsınız. Şanslıysanız birkaç farklı türde papağan da görürsünüz. Rahatça yanlarına gidip fotoğraf çektirebilirsiniz. İnsanlara alışkınlar.

2. Canaima

3. Canaima

Dinlenme ve öğle yemeği sonrasında artık yavaş yavaş Canaima şelalaerini ve doğasını keşfe çıkmaya hazırsınız. Tur rehberi eşliğinde gerçekleştireceğiniz keşfinizde emin olun ki çok keyifli zaman geçireceksiniz. Gezinizin daha da keyifli geçmesi için size birkaç önerim olacak. Bunlara dikkat ederseniz ıslak ama keyifli bir gün geçirecek ve Canaima şelalerinin tadına varacaksınız.

 • Bu keşif sırasında şelalelerin içinden, arkasından geçecek ve havuza gireceksiniz. Bu yüzden %100 ıslanacaksınız. Mayonuz ve bikininiz yanınızda olsun.
 • Yürüyüşün büyük bir kısmında çoraplarınızla yürüyeceksiniz. Böylesi hem ayak sağlığı hem de kayıp düşmemek için en iyi çözüm. Bu yüzden yanınızda yedek bir çorap getirmeyi unutmayın.
 • Yanınızda fotoğraf makinanız, cep telefonunuz veya başka bir elektronik cihazınız varsa bunları muhakkak su geçirmeyen poşetlerde taşıyın.
 • Yürüyüş sırasında ciddi bir yağışla karşılaşabilirsiniz (biz karşılaştık ve ben hayatımda böyle bir yağmur görmedim). Bu nedenle yanınızda bir yağmurluk (şemsiye değil) getirin. Eğer ayakkabınız yağmur suyuna dayanıklı değilse yağmur sırasında hiç giymeyin derim.
 • Dönüş yolunda yağmura yakalanırsanız hava bir anda kararacaktır, o nedenle yanınızda ufak bir fener bulundurun.
 • Ertesi gün sabah erkenden Angel Şelalesi gezisine gideceksiniz, bu şelale sırasında giydiğiniz kıyafetlerin ertesi gün giyeceğiniz kıyafetler olmamasına dikkat edin. Çünkü bunlar ıslanacak ve siz bunları ertesi güne kadar kurutamayacaksınız.

VİDEO: Aşağıda Canaima seyahatim sırasında çektiğim videolardan oluşan ufak bir derleme var. Bu video size seyahatiniz sırasında göreceğiniz güzellikler hakkında bir fikir verecektir.

This post is also available in: İngilizce

Share.

2 Comments

 1. Birazdan bavulumu hazırlayıp Güney Amerika turuna çıkasım geldi! Gece paylaşımlarından çikolatalar için olduğu gibi yine beni mahvettin,can evimden vurdun! :)) şaka şaka. benim için de gez… (gulcotti)

  • culinistanbul

   Gün gelir herkes kendini bir coğrafyaya ait hisseder. Ben bu kıtayı çok sevdim. İnsanlarını, yemeklerini, müziklerini, danslarını, hayata bakışlarını, doğasını. O yüzden seni can evinden vuruyorsam ne mutlu bana. Çünkü her gittiğim yerde ben de can evimden vuruluyorum. 🙂 Teşekkür ederim… Sevgiler 🙂

Leave A Reply