Cali’de Nerede Yenir: Platillos Voladores Restaurant

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Kolombiya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Cali sadece dansseverleri değil lezzet avcılarını mutlu ediyor. Ünlü Kolombiyalı şef Vicky Acosta’nın sahibi olduğu Platillos Voladores Restaurant lezzet kaşiflerini Cali’de mutlu edecek lezzet duraklarından biri. Gelin sizinle bu mekanda kısa bir lezzet yolculuğuna çıkalım.

Vicky Acosta

Cali’de görülmesi gereken restoranlar konusunda araştırma yaparken gözüme aşçı Vicky Acosta’nın sahibi olduğu Platillos Voladores Restaurant çarptı. Hakkında oldukça pozitif ve iddialı yorumlar okuduğum restoranı ziyaret etmek ve yemeklerinin herkesin bahsettiği kadar güzel olup olmadığını denemek istedim. Konuyu arkadaşım Isabel ile paylaştığımda bana Marcela Ramirez isimli arkadaşının Vicky Acosta’yı tanıdığını ve birlikte bir yemek ayarlayabileceğini söyledi. Bu konuşmanın üzerinden birkaç gün geçti geçmedi kendimizi bir öğle vakti Vicky Acosta’nın misafiri olarak Platillos Voladores Restaurant’ta bulduk.

Vicky Acosta

Vicky Acosta

Müstakil bir bina içerisinde bulunan restoran gayet şık ve rahat bir ambiansa sahip. Restoranın duvarlarındaki ve masalarındaki detaylar işletmeye bir kadın elinin değdiğini tüm çıplaklığıyla gösteriyordu.

Öğle yemeğinde toplam 4 kişiydik. Ben, Isabel, Marcela ve Vicky’nin bir arkadaşı. Masadaki yerimizi aldıktan sonra sevgili Vicky geldi. Kısa bir tanışma ve yemek sohbeti sonrasında bize mönüden ne denemek istediğimiz sordu. Restoranın zengin bir mönüye sahip olması nedeniyle masadaki herkes sipariş konusunda kararsız kalmıştı. Bizim bu kararsızlığımızı fark eden Vicky istersek seçimi kendisine bırakabileceğimizi ve bize farklı tatları deneyebileceğimiz bir mönü sunabileceğini söyledi. Bu öneri masadaki herkesi oldukça memnun etmişti. Bundan sonrası Vicky’nin bizler için seçeceği yemekleri beklemek ve söz konusu lezzetlerin tadına bakmaktı. İşte bu öğle yemeğinde deneme şansı edindiğimiz lezzetler.

Atıştırmalıklar

Öncelikle yemeklerimizi beklerken ortaya atıştırmalık bir lezzet olarak “Carantanta”, “Chontaduro” ve “Chontaduro Rolls” geldi. Oldukça görkemli bir sunuma sahip olan ve boğazda tatlı bir acılık bırakan fıstık sosuyla servis edilen Carantanta mısırdan yapılan bir atıştırmalık. Chontaduro ise görünüşüyle bal kabağını andıran bir meyve. Bal ve tuz ile servis edilen bu meyvenin güçlü bir tada sahip olduğunu söylemeliyim. Bu nedenle herkes tarafından kolaylıkla sevilecek bir atıştırmalık olmayabilir. Hem kızartma olması hem de meyvenin püre halinde kullanılmış olması nedeniyle ben Chontaduro Rolls’u daha çok sevdim.

Carantanta

Carantanta

Chontaduro ve Chontaduro Rolls

Chontaduro ve Chontaduro Rolls

Çorba

Atıştırmalıklarımızın tadına baktıktan sonra yemeğimize çorba ile devam ettik. Bunun için Vicky bizlere “Baudo” çorbasını ikram etti. Pasifik bölgesine has olan bu çorbanın içinde makarna, tuzlu peynir ve günün balığı var. Tam anlamıyla bir lezzet harikası olan ve masadaki herkesten tam not alan Baudo çorbasını mutlaka denemenizi öneririm.

Baudo

Baudo

Ana Yemekler

Büyük bir iştahla çorbamızı bitirdikten sonra bir sonraki lezzet ne olacak diye düşünmeye başladık.  Balıkla şenlenen damağımızı acaba şimdi hangi lezzetle şenlendirecektik. Biz tam bunları düşünürken masamıza içeriğinde yine balık olan “Encocado” geldi. Balık ve tatlı plantain’den hazırlanan bu lezzet hem sunumuyla hem de hafif lezzetiyle gayet başarılıydı.

Encocado

Encocado

2 farklı balık yemeğini denedikten sonra bu kez ana malzemesi tavuk olan “Pollo Guayaba” ile tanıştık. Hazırlanışında tavuk dışında “arracacha”, “guayaba” ve sarı patates kullanılan bu yemeğin lezzeti kadar sunumu da bir hayli güzeldi. Sosla zenginleştirilen tavuklar ve bir hayli lezzetli patates püresi gayet başarılı bir ikili oluşturmuştu.

Pollo Guayaba

Pollo Guayaba

 

Tatlılar öncesinde son yemeğimiz “Quinoa”ydı. Vejeteryanlar için oldukça doğru bir tercih olan bu yemek kinoa, çeşitli sebzeler, plantain ve baharatlarla hazırlanıyor. Vejeteryan olmayan birisi olarak gayet başarılı bulduğum bu yemek et ve balık çeşitlerine oldukça iyi bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Quinoa

Quinoa

Tatlılar

Gelelim tatlılara. Bu öğlen yemeğinde bize iki tatlı ikram edildi; “Passion Fruit Tatlısı” ve “Hindistan Cevizli Çikolata”. Öncelikle çikolata sever birisi olarak şunu söylemeliyim ki hayatımda ilk kez masada çikolata ile başka bir tatlı yanyana olduğunda tercihimi çikolatadan yana değil de diğerinden yana kullandım. “Hindistan Cevizli Çikolata” oldukça başarılıydı. Çikolataseverleri gayet mutlu edecek kaliteye sahip olan bu tatlıdaki çikolatanın lezzeti gerçekten çok iyiydi. Ancak “Passion Fruit Tatlısı” üzerinde ayrıca durmak istiyorum.

Hindistan Cevizli Çikolata

Hindistan Cevizli Çikolata

Bu tatlı Passion Fruit meyvesinin kabuğundan yapılan bir tatlı. Evet yanlış duymadınız, meyvenin kabuğundan. Özel pişirme tekniği ile hazırlanan kabuklar daha sonra dondurma, pembe biber ve passion fruit reçeli ile birlikte servis ediliyor. Meyvenin lezzetinin bütün tabağa dağıldığı bu tatlı için söylenebilecek tek şey böyle güzel bir yemek ancak bu kadar güzel bir tatlı ile sonlandırılabilir. Platillos Voladores Restaurant’da yenilecekler listenizde mutlaka olsun.

Passion Fruit Tatlısı

Passion Fruit Tatlısı

Hafif bir şarabın tüm bu güzel yemeklere eşlik ettiği öğle yemeğimiz bittiğinde aklımızda ve damağımızda güzel tatlar kalmıştı. Bu öğle yemeği sayesinde mutfakta usta bir şefin olmasının bir restoran için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım. Cali’ye geldiğinizde iyi bir yemek yemek istiyorsanız Platillos Voladores Restaurant doğru bir adres olacaktır.

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply