By Retro – İkinci El Dünyasına Yolculuk

2
Takip edin ve Paylaşın
4

Bu yazımda size masalsı bir dükkandan bahsetmek istiyorum. Siyah beyaz fotoğraflarda kalan giysilerin satıldığı bir dükkandan. İstiklal Caddesi’nin o bitmek bilmeyen yoğun temposundan sıyrılıp, geçmişin kokusunu alabileceğiniz bir dükkandan. Haydi gelin, birlikte ikinci el kıyafetlerin o büyülü dünyasını birlikte gezelim.

İkinci El Dünyası

Hiç kendinize ikinci el bir elbise, bir kitap, bir mobilya veya bir gözlük aldınız mı? İsterseniz soruyu şu şekilde soralım, hiç ikinci el bir eşyanız oldu mu? Hani mağazalarda gıcır gıcır duran eşyalardan değil de 10, 20, 30 yıl veya daha öncesine ait bir eşyanız oldu mu? Muhtemelen bu soruya birçoğunuz hayır diye cevap verecektir. Her ne kadar, bu ilgi, henüz toplumun bütün kesimlerinde var olmasa da son yıllarda ikinci el eşyalara, özellikle de kıyafetlere yoğun bir ilgi olduğu aşikar. Bunun ekonomiden ziyade geçmişe duyulan bir meraktan (daha çok 70’ler, 80’ler ve 90’lar) ve bir moda akımından kaynaklandığı kanaatindeyim. Bu ilginin esas sebeplerini sosyologlar ve psikologlar daha iyi açıklayacaktır. Ama görünen o ki, bu ilgi sayesinde her geçen gün ikinci el eşyaya sahip insan sayısı artamaya devam ediyor.

By Retro'da bulunan gramofon

By Retro Gramofon

Diyelim ki sizin de böyle bir ilginiz var. Yani kendinize ikinci el bir eşya, özellikle de kıyafet almak istiyorsunuz. Peki ikinci el kıyafetleri nereden alabileceğinizi biliyor musunuz? Öyle bir iki çeşit kıyafetten bahsetmiyorum. Yüzlerce hatta binlerce ikinci el kıyafetin olduğu bir mağaza biliyor musunuz? İçerisinde sayılamayacak kadar ikinci el ceketler, pantolonlar, şapkalar, gözlükler, kostümler ve daha fazlasının bulunduğu bir dükkandan bahsediyorum. Eğer böyle bir mağaza bilmiyorsanız üzülmeyin. Çünkü bu sorunu çözebileceğimiz çok doğru bir adres var: By Retro

By Retro Suriye Pasajı’nda

İstiklal Caddesi’nde Tünel’den Taksim Meydanı’na doğru yürürken sol tarafınızda Suriye Pasajı’nı görürsünüz. İstiklal’in en görkemli binalarından bir tanesi olan Suriye Pasajı bir rivayete göre Saraydan sonra elektrik ve hava gazının bağlandığı ilk binadır. Pasaja girdikten sonra koridorun sonuna doğru ilerlerseniz sağ tarafınızda kocaman bir levha görürsünüz. O levhada aynen şunlar yazıyor: “Dünyanın En Büyük İkinci El Giyim Mağazası – By Retro” Bu slogan ne kadar doğrudur bilemem, ama bu tabelanın altındaki kapıdan girerseniz içerideki manzara karşısında büyüleneceğinizden eminim.

Suriye Pasajı Girişi

Suriye Pasajı Girişi

By Retro'nun Tabelası

By Retro Tabela

700 Metrekarelik İkinci El

Kapıdan girip merdivenleri yavaş yavaş indiğinizde farklı bir yerde olduğunuzu anlıyorsunuz. İkinci el kıyafetlerin o kendilerine has kokusu bir anda etrafınızı sarıyor. Geçmişin bir sayfasına ait olan koku, aslında anıların bol olduğu günlerden kalma… Mağazayı gezmeye başladığınız o an önce bir şok yaşıyorsunuz. Çünkü baktığınız her yerde ikinci el bir elbise görüyorsunuz. Ceketler, şapkalar, pantolonlar, etekler, gözlükler ve daha neler neler. Her biri özenle askılara yerleştirilerek misafirlerin beğenisine sunulmuş.

By Retro'nun Merdivenleri

By Retro Merdivenler

By Retro'nun Cansız Mankeni

By Retro Cansız Manken

Mağazanın genelinde bir düzen hakim. Diğer bir ifadeyle, ceketler bir yerde, etekler bir yerde, elbiseler ve gelinlikler başka bir yerde. Bu sayede almak istediğiniz şeyi bulmak daha mümkün. Evet mümkün, ama hiç de kolay değil. Çünkü bu kadar zengin bir koleksiyon karşısında insan hangisini almak istediğine karar veremiyor.

By Retro Şapkalar

By Retro Şapkalar

By Retro Gozlukler

By Retro Gozlukler

Mağazayı gezerken bu kadar giysinin temizliği nasıl yapılıyor acaba diye kendine soruyor insan. Mağaza çalışanlarından öğrendiğime göre mağazaya giren her ürün tek tek kuru temizlemeden geçiriliyormuş. Böyle mağazada genel bir hijyen standardı tutturulmuş. Bunu duyduktan sonra insan biraz daha rahatlıyor ve ürünleri teker teker denemeye başlıyor. Bilmenizde fayda var, ürünleri denemek serbest.

By Retro Giysiler

By Retro Giysiler

By Retro Kafasi

By Retro Kafasi

Peki Fiyatlar?

Kıyafet çeşitliliği bu kadar fazla olunca mağazadaki fiyat aralığı da bir hayli geniş oluyor tabi ki. 10 TL’ye de 250 TL’ye de bir şey bulmak mümkün. Kıyafetin durumu, orijinalliği, rengi ve modeli gibi birçok faktör kıyafetin fiyatının belirlenmesinde önemli. Anlayacağınız bu mağazada herkesin kesesine uygun bir parça var. Bu arada mağazadaki her şey satılık olduğu gibi kiralık da. Yani bir ceketi çok beğendiniz ve özel bir gecede giymek istiyorsunuz, ama bir kez giyeceğiniz için de satın almak istemiyorsunuz. O zaman o ceketi kiralamak sizin için daha iyi bir seçenek olabilir. Kiralama fiyatları da satış fiyatlarındaki gibi çeşitlilik gösteriyor.

By Retro Çizmesi

By Retro Çizmesi

Son Söz

By Retro, bildiğiniz her şeyi unutturup, unuttuğunuz her şeyi size hatırlatan bir mağaza.

Share.

2 Comments

Leave A Reply