Büyük Siyah Kaya ve Guatepe

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Bazı seyahatler vardır günübirliktir ama çok keyiflidir. Belki biraz koşturmacalıdır ama yine de çok keyif verir. Ben şimdi size Medellin’den yapabileceğiniz günübirlik bir seyahat önereceğim. Hem keyifli hem de rahat bir seyahat.

El Penon de Guatape

Görünüşüyle ve heybetiyle herkesi kendine hayran bırakan koyu renkli kaya. En tepesine kadar tırmanabileceğiniz bu kayaya Medellin’den günübirlik bir seyahatle gitmeniz mümkün.

Sabah erkenden Medellin kuzey otogarına gidiyorsunuz. Buradan her yarım saatte bir El Penon de Guatape’ye kalkan minibüsler var. Birkaç firma gidiyor, ben bunlardan Sotrasanvicente isimli olanını tercih ettim. Gayet de rahat bir yolculuk yaptım. Bilet ücreti 12.000 Pesos (12 TL) idi. Bu arada biletinizde muhtemelen “La Piedra” yazacaktır, bunu görünce şaşırmayın. Yolculuk yaklaşık 1.5 saat sürüyor (75 km).

Eğer cam kenarında seyahat ediyorsanız El Penon de Guatape’ye yaklaşınca onu sağ tarafınızda göreceksiniz. Minibüsten ineceğiniz yerin son durak olmaması nedeniyle dikkatli olun ve ineceğiniz noktayı kaçırmayın. Muhtemelen otobüste sizden başka birileri daha oraya gideceği için minibüs inmeniz gereken noktada duracaktır. Hiç olmadı siz kayayı görünce şoföre doğru bir seslenin.

Minibüsten indikten sonra El Penon de Guatape’ye gitmek için iki seçeneğiniz var. Ya hemen indiğiniz yerde bulunan ufak triportörlere binersiniz (2.000 Pesos – 2 TL) ya da yavaş bir tempoyla ortalama 15-20 dk yokuş yukarı yürürsünüz. Ben tabi ki yürümeyi tercih ettim.

DCIM100GOPRO

El Penon de Guatape’ye gelince insan kayanın büyüklüğü karşısında şaşırıp kalıyor. Biraz kayayı seyrettikten sonra biletinizi alıyor (15.000 Pesos – 15 TL) ve basamakları tırmanmaya başlıyorsunuz. Tam tamamına 740 basamak. 740 basamağı tırmandıktan sonra kayanın en üst noktasına varıyorsunuz. Bundan sonrası fotoğraf makinanızla bol bol fotoğraf çekip manzaranın tadını çıkarmak.

Guatape

El Penon de Guatepe’de yaklaşık 2 saat geçirdikten sonra görüp görebileceğimiz en renkli kasabalardan biri olan Guatape’ye gidiyoruz. Bunun için otobüsten indiğiniz yere gidip Guatepe’ye giden bir otobüs bulmanız gerekiyor. Yok ben otobüs bekleme derseniz alternatif olarak durağın orada duran triportörlerden birini de kiralayabilirsiniz. (4.000 Pesos – 4 TL).

Guatape şehir merkezi El Penon de Guatape’ye yaklaşık 15 dk’lık bir sürüş mesafesinde. Kasabaya doğru yol alırken etrafınızdaki binaların renkli dış cepheleri kasabanın renkliliği konusunda size bir fikir verecektir.

Guatape’ye varır varmaz yapacağınız şey kameranızı hazırlamak ve kasabanın ara sokaklarına doğru yürüyüşe geçmek. Kasabanın dar sokaklarında yürüdükçe etrafınızdaki binaların renkli kabartmalarını keyifle inceleyeceksiniz. Öğrendiğime göre bu kabartmaların yapılış sebebi binada hangi esnafın oturduğunu göstermekmiş. Bu renkli kabartmalar bir nevi bugünün neonlu tabelaları aslında. Örneğin terzinin bulunduğu evin duvarında bir terzi kabartması varken, berberin bulunduğu evin duvarında ise bir berber kabartması var. Bunlar dışında bazı duvarlarda ise doğa manzaralı figürler de bulunuyor.

DCIM100GOPRO

IMG_5714

Guatape’nin sokaklarında gezerken özellikle ana meydandaki kiliseyi görmenizi tavsiye ederim. Guatape’nin renkli ruhunu tüm çıplaklığıyla ortaya koyan bu kilise belki de ömür boyunca görüp görebileceğiniz en renkli kilise olacaktır.

Guatape’nin sokaklarını keşfettikten sonra göl kenarına doğru gidebilirsiniz. Burada kısa bir yürüyüş yapabilir ve hatta bir tekne turuna katılıp gölü keşfe çıkabilirsiniz.

IMG_5808

Artık gününüzü sonlandırabilir ve güzel anılar biriktirdiğiniz bu günübirlik seyahat sonrası otobüsle tekrar Medellin’e dönebilirsiniz.

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply