Doğunun Sesi Büryan

0
Takip edin ve Paylaşın
4

SİİRTLİLERİN GURUR KAYNAĞI BÜRYAN KEBABI: SİİRT ŞEREF BÜRYAN KEBABI

Büryan Kebabı’nı ilk kez 2007 yılında gittiğim Siirt gezisinde denemiştim. O zamana kadar birkaç kez ismini duymama karşın hiç denemediğim Büryan Kebabı aslında bölgenin en meşhur kebaplarından birisi. Hatta Siirt deyince akla gelen battaniye, fıstık, ve bıttım sabunu dışında şehrin en önemli simgelerinden birisi. İstanbul’da ise Büryan deyince akla gelen ilk adres de Fatih Kadınlar Pazarı Çarşısı’ndaki “Siirt Şeref Büryan Kebap” salonudur.

Ali Büryan Salonu - Siirt (2007) - 6 o'clock in the morning

Peki bölgenin dillere destan bu kebabı nasıl hazırlanıyor? En başta söyleyelim ki büryan kebabı

aslında bir yaz yemeğidir. Neden mi? Çünkü Büryan Kebabı tamamen 6-7 aylık kuzulardan yapılan bir kebaptır ve kuzular bu olgunluğa yaz aylarında ulaşırlar. Kebabın hazırlanmasında daha olgun kuzular kullanılırsa et daha sert olmaktadır.

Büryan kebabının bir diğer özelliği de pişirilmesinde kullanılan tekniktir. Yaklaşık 3 metre derinliğindeki kuyularda pişirilen kebap bu yönüyle de diğer birçok kebap türünden ayrılır.

Kebabın hazırlanma sürecinde öncelikle 3 metrelik kuyuların dibinde ateş yakılarak bu ateşin köz haline gelmesi beklenir. Dana sonra kasaplar tarafından butları ve kemikli kısımları ayrılmış olan kuzular çengellere asılır. Çengeller kuyunun içine sarkıtılmadan önce kemikli kısımlar içi suyla dolu bakır kazanların içine koyularak kuyunun dibindeki ateşin üzerine konur. Sonrasında kuzu etleri de çengelli askılara asılarak kuyunun içine indirilerek kuyunun kapağı kapatılır ve etrafı çamurla örtülür. Böylece ısı kaybının önüne geçilmiş olur. Yaklaşık 3.5 saat pişen etler kuyudan çıkarılarak servis edilir. Ayrıca askıdaki etlerin pişmesi sırasında bu etlerden süzülen et suyu ve yağı da alttaki kazanda yer alan kemikli etlerin suyuna karışır ve kemikli etler de ayrı bir lezzette pişer. Genel olarak büryan kebabı için ilk servis saati sabah 5’te başlar.

Büryan Kebab, Perde Pilave and Ayran - Siirt Şeref Büryan Kebab Restaurant

Büryan kebabını İstanbul’da deneyebileceğiniz en iyi adreslerden birisi Siirt Şeref Büryan Kebapçısıdır. 1987 yılında açılmış olan Şeref Büryan aslında oldukça eski bir kebapçıdır ve tarihi 1890’ların başına kadar gider. O tarihlerde bugünkü Siirt Şeref Büryan’ın ustası Şeref Avcı’nın dedesi Hasan Ergüzel tarafından kurulan restoranın ilk şubesi halen Siirt’teki Helvacılar Çarşısı’nda hizmet vermektedir.

Bilgi Küpü: Siirt Şeref Büryan Kebabı restoranında Büryan Kebabı yerken yanında ayran içmeyi ve Perde Pilavı’nın tadına bakmayı unutmayın !

Adres                   :Hüsambey Mahallesi İtfaiye Caddesi No:4 İstanbul

Telefon               :+90 212 635 80 85

Internet              :www.serefburyan.com.tr

How to get there !

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply