Burgu Arjaan Otel ve Şef Rafet İnce

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Bu haftasonu Burgu Arjaan by Rotana Otel’de düzenlenen “Rafet İnce İle Chef’s Table” etkinliğine davetliydim. Davette bir yandan otelin lüks konaklama hizmetlerini deneyimlerken bir yandan otelin başaşçısı Rafet İnce tarafından hazırlanan özel mönüyü denedim. Keyifli geçen bir gecenin ardından otele ve otelin mutfak lezzetlerine dair aklımda ve damağımda kalanları sizin için kaleme aldım.

Burgu Arjaan by Rotana Otel

Önce size Burgu Arjaan Otel hakkında kısa bir bilgi vereyim. Otel, İstanbul Maltepe’de bulunuyor. İki kuleden oluşan otelin kuleleri isminden de anlaşılacağı üzere burgu şeklinde bir mimariye sahip. Toplamda 163 odanın bulunduğu otelde her şey düşünülmüş. Otelde misafirlerin kullanımına sunulan açık – kapalı yüzme havuzları, spor salonu, sauna ve buhar odaları, çocuk eğlence alanı, toplantı salonları, 1 adet restoran ve bar bulunuyor. Bunun yanında odalarda bulunan çamaşır makinası, set üstü ocak, mikro dalga fırın, ütü ve kahve makinası birçok otelde odalarda rastlayamayacağımız imkanlar. Bu sayede Burgu Arjaan Otel uzun dönem konaklamalar için de gayet uygun. Özellikle Anadolu yakasında konaklamayı düşünenler için Burgu Arjaan Otel iyi bir alternatif. Eğer otel hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz lütfen tıklayınız.

Rafet İnce İle Chef’s Table

Burgu Arjaan Otel’e esas gelişimiz ve bizi heyecanlandıran nokta otelin başaşçısı Rafet İnce tarafından özenle hazırlanmış birbirinden lezzetli yemeklerin tadımıydı. Ama yemeklere geçmeden önce Şef Rafet İnce hakkında size kısa bilgi vermek isterim. Eğitimini yurtdışında tamamlamış olan Rafet Bey birçok TV programında yer almış, dergilerde yazılar yazan ve gastronomi konularında danışmanlık veren Türkiye’nin önde gelen aşçılarından. İşini severek yapan ve yemeklerle ilgili tüm bilgileri misafirleriyle paylaşmaktan kaçınmayan Rafet Bey farklı tatları tek tabakta toplayabilme özelliğiyle de bir hayli yaratıcı bir şef. Bu yönleriyle gelecekte ismini daha fazla duyacağımıza inandığım Şef Rafet İnan hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz kendisine ait websitesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Gelelim “Rafet İnce İle Chef’s Table” etkinlik akşamında bize sunulan lezzetlere. Birçok farklı lezzeti deneme imkanımız olan gecede bizlere sunulan tatlar hem çeşitlilik hem de lezzet anlamında oldukça özenle seçilmiş ve bir hayli tatmin ediciydi. Ayrıca Rafet Bey’in yemek boyunca bizlerin yanına gelerek yemeklere dair bilgileri bizimle paylaşması bizim için çok faydalı oldu. İşte bizlerin beğenisini kazanan yemeklerin listesi.

Amuse Bouche: Graten Barbun balığı, gremolata sos ve bıldırcın yumurtası üzerinde stimp havyar ile servis ediliyor. Balıkseverlerin oldukça beğeneceğine inandığım bu lezzetin birlikte servis edildiği humusun da çok lezzetli olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Burgu Arjaan Otel'in Şefi Rafet İnce tarafından hazırlanan Amuse Bouche isimli yemek

Burgu Arjaan Otel – Amuse Bouche

Soğuk Başlangıç: Tatlı yeşil limonla marine edilmiş sakızlı ahtapot konfit ve yanında ekşi elmalı avakado salatası. İtiraf etmeliyim ki benim için gecenin en etkileyici tabağı bence buydu. Vantuzları alınmamış ahtapotun kıvamı, her ısırıkta hafifçe aldığınız sakızın tadı ve ekşi elmayla avakadonun  gayet başarılıydı.

Burgu Arjaan Otel'de Şef Rafet İnce tarafından hazırlanan Sakızlı Ahtapot yemeği.

Burgu Arjaan Otel – Sakızlı Ahtapot

Ara Sıcak: Mağara yoğurdu ile servis edilen tane sumaklı ekşili kuru patlıcan ve pazı dolması. Lezzetiyle dikkat çekici bulduğum kuru patlıcan dolmasını yerken özellikle dikkat kesilmenizi öneririm.

Burgu Arjaan Otel'de Şef Rafet İnce tarafından hazırlanmış Kuru Patlıcan ve Pazı Dolması yemekleri

Burgu Arjaan Otel – Kuru Patlıcan ve Pazı Dolması

Salata: Erikli soğuk közde patlıcan çorbası üzerinde roka salatası. Bardakta ve emülsiyon edilmiş soğan krutonları jeli ile servis edilen bu salata gecenin en dikkat çeken ikici lezzetiydi. Bir nefeste bitirme garantisi verebileceğim bu salatayı çok beğendim.

Burgu Arjaan Otel'de Şef Rafet İnce tarafından hazırlanmış Roka Salatası

Burgu Arjaan Otel – Roka Salatası

Sorbe: Bodrum mandalinası ve mangolu granita sorbe gecenin ilk tatlı süpriziydi.

Burgu Arjaan Otel'de Şef Rafet İnce tarafından hazırlanmış Sorbe

Burgu Arjaan Otel – Sorbe

Ana Yemek: Trompet mantarlı ve buğdaylı kek üzerinde şalgam suyu ile marine edilmiş süt kuzusu sırtı. Etin üzerine gezdirilen preslenmiş safran şurubu sosu ise bir hayli başarılıydı. Etin pişirilme kıvamı da gayet yerindeydi.

Burgu Arjaan Otel'de Şef Rafet İnce tarafından hazırlanmış Süt Kuzusu Sırtı

Burgu Arjaan Otel – Süt Kuzusu Sırtı

Tatlı: Geceyi yanında aromalı kek dilimi ve espresso şurup ile servis edilen incir püresiyle preslenmiş armut ile bitirdik. Bu tatlı için diyebileceğim tek şey mükemmeldi.

Burgu Arjaan Otel'de Şef Rafet İnce tarafından hazırlanmış Armut Tatlısı

Burgu Arjaan Otel – Armut Tatlısı

Gecenin sonunda masadaki herkesin yüzü gülüyordu. Çünkü yediğimiz her şey birbirinden lezzetliydi. Eğer siz de 7 course’dan oluşan bu lezzetli mönüyü denemek isterseniz 19-26 Kasım tarihlerinde “Rafet İnce İle Chef’s Table” etkinliği tekrar gerçekleştirilecek. İçeceklerin mönüye dahil olmadığı bu lezzetli gecenin kişi başı fiyatı 75 TL. Rezervasyon yaptırmak isteyenler 216 500 77 77 nolu telefondan ilgili kişilere ulaşabilirler.

Share.

Leave A Reply