Bu Kurufasulye Bir Başka Güzel

0
Takip edin ve Paylaşın
4

İstanbul’daki dini eserlerin başında gelen Süleymaniye Cami’sini gezmeye gidenler soluklanmak istediklerinde civardaki restoranlarda otururlar. Bu  restoranlardan bir tanesi Anadolu’nun en sevilen yemeklerden birisi olan kurufasulyeyi denemek için İstanbul’daki en doğru adreslerden biridir. 1924 yılında Erzincan’da açılmış ve sonrasında İstanbul’a taşınmış bu restoranın adı Erzincanlı Ali Baba’dır.

Erzincanlı Ali Baba Restaurant

Kurufasulye fakirinden zenginine tüm Anadolu insanı için vazgeçilmez yemeklerin başında gelir. Herkesin sevdiği bir yemeği pişirmek bir hayli zor olsa da Erzincanlı Ali Baba Restoran bu işi başarıyla yerine getiriyor. Kurufasulye denince akla ilk olarak İspir fasulyesi gelir. Ama Erzincanlı Ali Baba Restoran’ında “Dermason” çeşidi kurufasulye kullanılıyor. Dermason kurufasulyesi İspir kurufasulyesine göre hem daha büyük hem de daha yumuşaktır. Erzincanlı Ali Baba restoranında kurufasulyenin servisi sırasında tabağın tam ortasındaki kırmızı biber ise buradaki kurufasulyenin adeta bir simgesidir.

Haricot Bean - Kurufasulye

Eğer kurufasulyenizi yerken yanında yoğurt yemeyi de tercih ediyorsanız restoranın “Manda Yoğurdu”nu mutlaka denemelisiniz. Toprak kap içerisinde servis edilen manda yoğurdunun tadı marketlerdeki yoğurtlardan oldukça farklı. Hem kıvamı hem de lezzeti açısından manda yoğurdu doğru bir seçim olacaktır.

Water Buffalo Yogurt - Manda Yoğurdu

Erzincanlı Ali Baba’nın meşhur kurufasulyesini ve manda yoğurduğunu yedikten sonra yemeğinizi Anadolu usulü kabak tatlısıyla sonlandırmalısınız. Kullanılan kabaklar Adapazarı’ndan geliyor. Kabak tatlısını sevenler zaten buradaki kabak tatlısını oldukça beğenecektir. Ama ben kabak tatlısını sevmeyenlere şunu söylemek istiyorum, Ali Baba’da yiyeceğiniz kabak tatlısı eminim ki kabak tatlısına olan bakışınızı tamamıyla değiştirecektir.

Pumpkin Dessert - Kabak Tatlısı

Adres: Prof. Sıddık Sami Onar Caddesi No:11 (near the Süleymaniye Mosque)

Telefon: +90 212 513 62 19

Açık olduğu saatler: Her gün (05:00 – 19:00)

Web adresi: http://www.kurufasulyeci.com

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply