Bu Boza Çok Vefalı

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Balkanlardan Asya’ya kadar çok geniş bir coğrafyada tüketilen Boza Anadolu yemek tarihinde önemli bir yere sahiptir. Boza, enerji verme özelliği nedeniyle daha ziyade kış aylarında tüketilmektedir. Farklı kaynaklardan Osmanlı döneminde İstanbul’da birkaç yüz bozahane olduğunu öğreniyoruz. Bu bozahanelerde üretilen bozalar ya dükkanlarda ya da  seyyar satıcılar tarafından sokaklarda satılırmış. Çok eskiye gitmeye gerek yok çocukluğumun kış aylarında sokaklarda “Bozaaaaaa” diye bağıran boza satıcılarına rastlardık. Bugün artık boza satan yerlerin sayısı azalsa da halen İstanbul’da lezzetli boza içebileceğimiz yerler var. Bunların arasında ilk akla gelen yer de Vefa Bozacısı’dır.

Vefa Bozacısı

Önce biraz bozayı tanıyalım. Boza bir tür içecektir. Boza genel olarak bulgur, su ve şekerden yapılsa da farklı coğrafyalarda mısır, arpa, buğday ve pirinç gibi farklı malzemeler de kullanılır. Boza, içeriğindeki A ve B vitaminleri ile kalsiyum, demir, fosfor gibi farklı mineraller sayesinde oldukça sağlıklı bir içecektir. Buna karşın doğru saklama koşullarında tutulmadığı zaman Bozanın yapımında kullanılan malzemeler fermantasyon ile alkol açığa çıkarırlar. Bu özelliği nedeniyle boza Osmanlı İmparatorluğu döneminde bazı padişahlar tarafından yasaklanan bir içecek olmuştur.

Boza

İstanbul’da güzel bir boza içmeye gelirsek dediğim gibi bunun için en doğru adreslerin başında Vefa Bozacısı gelir. Hacı Sadık Bey tarafından 1876 yılında kurulan Vefa Bozacısı bugün ailenin 4. kuşak üyeleri tarafından işletilmeye devam etmektedir. Halen kent merkezindeki tarihi mekanında bulunan Vefa Bozacısı özellikle kış aylarında daha yoğun ziyaret edilmektedir. Mermer küpleri içerisinde muhafaza edilen Boza cam bardaklarda servis edilmektedir. Bozanızı ister restoran içerisinde içebilir isterseniz 0.5lt, 1 lt ve 2 lt’lik şişelerde yanınızda götürebilirsiniz. Eğer yolunuz kış aylarında İstanbul’a düşmüşse mutlaka Vefa Bozacısı’na uğrayın ve bu tarihi lezzeti deneyin.

Boza in the bottles - Şişedeki Bozalar

Boza in the glasses - Bardakta Boza

Boza in the marble cruses - Mermer küpte Boza

Not: Adet olduğu üzere Boza leblebi ile içilmektedir. Buna karşın Vefa Bozacısı leblebi satmıyor. Peki leblebiyi nereden bulabilirim diye bir endişeniz olmasın. Çünkü Vefa Bozacısı’nın tam karşısındaki dükkandan sıcak leblebi alabilirsiniz.

Adres: Katip Çelebi Caddesi No:104/1 34470 Vefa İstanbul

Telefon: + 90 212 519 49 22

Internet: www.vefa.com.tr

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply