Bogota’da Birkaç Lezzet Alternatifi

2
Takip edin ve Paylaşın
4

Kolombiyalılara Bogota’yı sorduğumda aldığım cevaplar hiç bir zaman yüzümü güldürmedi. Demediklerini bırakmadılar; kaos, trafik, kalabalık, tehlike vs. Elbette Bogota’da diğer başkentler gibi büyük şehirlerin zaaflarına sahip. Ama bu kadar da insafsız olmamak lazım.

Bogota’da gezerken hem ruhunuza hem de fiziksel açlığınıza iyi gelecekler yerler gördüm. İşte onlara dair kısa notlarım.

Monserrate Dağında Kahve Keyfi

Deniz seviyesinden 3.152 metre yükseklik.

Sahip olduğu lokasyon itibarıyla tüm Bogota’ya kuşbakışı bakmak.

Yeşil bir yürüyüş alanı, alışveriş yapabileceğiniz ufak bir pazar, bir adet kilise ve lezzetli yemekler yiyebileceğiniz veya kahve içebileceğiniz 2 adet restoran (San Isidro House ve Santa Clara House).

Dağın zirvesinde bulunun restoranlardan San Isidro House Fransız mönüsüyle Santa Clara House ise Kolombiya mönüsüyle ve kafesiyle hizmet veriyor.

Dağa 3 şekilde çıkabilirsiniz:

Yürüyerek (ücretsiz)

Füniküler (gününe göre fiyatlar 5.000-9.000 Pesos arasında değişiyor)

Teleferik (gününe göre fiyatlar 5.000-9.000 Pesos arasında değişiyor)

www.cerromonserrate.com

Monserrate Dağı'nda Kahve Keyfi

Monserrate Dağı’nda Kahve Keyfi

BBC (Bogota Beer Company)

Bogota’da bira keyfi denilince akla gelen mekan. Birçok farklı lokasyonda yer alan BBC özellikle kendi biralarıyla meşhur. Farklı tatlara sahip biraları bira meraklılarının beğenisine sunuyorum. Deneyin kararınızı verin.

İşte o biralardan bazıları:

Monserrate Roja, Candelaria Clasica, Chapinero Porter, Cajica Honey Ale, Premium Larger, BBC Bacata Blanca

www.bogotabeercompany..com

BBC'de Bira Keyfi

BBC’de Bira Keyfi

Crepes&Waffles

İsminden de anlaşılabileceği gibi bir krep ve waffle cenneti. Mönü kitap gibi. Çevir çevir ne sipariş vereceğini şaşır.

Ben Bogota’da Zona T’deki restoranlarına gittim. Birçok farklı ülke, şehir ve lokasyonda şubeleri var. Gittiğiniz herhangi bir şehirde deneybilirsiniz.

Bu arada restoranın tüm şubelerinde güvenlik hariç tüm personel kadın. Ama kadın personellerin de bir özelliği var. Çalışan tüm kadınlar ya eşlerini kaybetmiş ya boşanmış ya da evlerine bakmakla yükümlü kadınlar. Bu yüzden restoranı ayrıca bir tebrik etmek gerekiyor.

www.crepesywaffles.com

Foto 3

Foto 4 

Myriam Camhi

Tam bir pasta ve çikolata dükkanı.

Öncelikle konumu çok güzel. Zona T’den yürüyerek ulaşabilirsiniz. Müstakil bir binada hizmet veren mekanın dekorasyonu çok naif ve insana lütfen gel diyor. Mekandan içeri girer girmez sol tarafınızdaki bölüme yönelin ve kocaman pastalara bir bakın. Ben bakarken hangisinden sipariş vereceğimi bilemedim. Son kararım “Arequipe soslu Napoleon” oldu. Doğru bir tercih yapmışım. Daha yemeden görüntüsüyle bile mest oldum.

Gayet lezzetli olan bu tatlıyı önersem de eminim siz kendi damak tadınıza göre başka bir lezzet deneyeceksiniz.

www.myriamcamhi.com

Foto 5

Arequipe soslu Napoleon

Arequipe soslu Napoleon

Restaurante Fulanitos

Kolombiya lezzetleri deneyebileceğiniz bir restoran.

Şehrin merkezinde yer alan restorana gitmek için renkli tarihi evlerin arasında kısa bir yokuş tırmanmanız gerekiyor. Eski bir ev içerisinde olması sebebiyle güzel bir ambiyans var. Kolombiya lezzetlerini bir şarap eşliğinde deneyebileceğiniz restoranın yemeklerini kimileri çok beğeniyor kimileri ise pek özensiz buluyor. Anlayacağınız biraz orta karar bir restoran.

Ben soslu ızgara tavuk denedim. Kurutmadan pişirmişlerdi. Güzel bir lezzeti vardı. Ama yanında servis edilen pilav içler acısıydı. Kupkuru bir pilav.

Fiyatlar çok pahalı olmamakla birlikte çok ucuz değil.

Foto 7

Andres Carne de Res

Bu çılgın restoranı daha önce ayrıca yazmıştım. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.culinistanbul.com/bogotada-cilginliklar-kumpanyasi/

Changua

Kolombiya’nın sütlü ve yumurtalı kahvaltısı.

Her ne kadar kahvaltı olsa da diğer öğünlerde de yiyebilirsiniz. Özellikle Bogota ve çevresinde çok tüketiliyor. İçinde süt, yumurta, ekmek, yeşil soğan ve kişniş var. Çok özel bir tadı olmamakla birlikte Bogota seyahatinde mutlaka yerel bir lezzet olarak denenmeli.

Changua

Changua

This post is also available in: İngilizce

Share.

2 Comments

Leave A Reply