Biraz Karadeniz Havası Alalım

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Karadeniz Bölgesi insanıyla, coğrafyasıyla ve mutfağıyla Anadolu’nun en özel yerlerinden birisi. Bunu bir Bir Karadenizli olarak tüm çocukluğum boyunca tattığım Karadeniz lezzetlerini İstanbul’da bulabilmek çok önemli. Aradım taradım İstanbul’da bu işi yapan iyi yerlerden bir tanesinin de Hayvore Restoranı olduğunu öğrendim.

Karadeniz mutfağı sebze ve balık ağırlıklı bir mutfaktır. Özellikle balık mevsiminin başlamasıyla birlikte sofralarda görülen en önemli lezzet balıktır. Çeşit çeşit balıklar tüm kış boyunca sofraları renklendirir. Ama balık yemekleri dışında Karadeniz Bölgesi’nin sebze yemekleri de oldukça ünlü ve bir o kadar da lezzetlidir.

Bir Karadeniz restoranı olan Hayvore’de her gün yaklaşık 10’dan fazla yemek çıkıyor. Bu yemeklerin bir kısmı her gün çıkarken bir kısmı ise o günkü malzemeye göre değişiyor. Hamsili pilavdan, kurufasulyeye, kara lahana sarmadan kara lahana çorbasına, turşu kavurmadan muhlamaya kadar Karadeniz Bölgesi’nin en güzel yemeklerini tadabilirsiniz. Bunlara ek olarak sütlaç ve laz böreği gibi Karadeniz’e özgü tatlılar da restoranın denenmesi gereken diğer lezzetlerinden.

IMG_20150121_145012

Hayvore’de Karadeniz pidesi de bulunmaktadır. Ancak ne yazık ki ben Hayvore’nin pidelerini denemedim. O yüzden onlar hakkında bir yorumda bulunamayacağım. Benim Hayvore’ye gitmeme sebep olan 2 yemeği özellikle vurgulamak isterim. Turşu kavurma ve kara lahana sarma. Her ikisini de özellikle tavsiye ederim.

IMG_20150609_115733

Restoranın işletmecisi Hızır Bey bir Karadenizli. 1994 yılından bu yana da yemek işinin içinde. Yemeklerin malzemeleri konusunda oldukça hassas olan Hızır Bey restoranın da en önemli çalışanı. Lezzetlerin büyük bir çoğunluğu da onun elinden çıkıyor.

Me & Mr. Hızır

Kısa not: Hızır Usta’nın bundan önceki önceki restoranın adı Sasoni’ymiş ve Lazca’da “Neredesin?” anlamına geliyormuş. Lazca bir kelime olan Hayvore ise “Burdayım” demek. Güzel bir ironi.

Adres: İstiklal Caddesi Turnacıbaşı Sokak No:14 Beyoğlu-İstanbul

Telefon: +90 212 245 75 01

Açık olduğu saatler: Her gün (08:30 – 23:00)

Web adresi: www.hayvore.com.tr

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply