Beyaz Kum ve Turkuaz Deniz: La Tortuga Adası

0
Takip edin ve Paylaşın
4

La Tortuga adası seyahatim Venezuela’nın sahil şehirlerinden Higuerote’den başladı. Bir gece bu şehirde konakladıktan sonra sabahın erken saatlerinde (05:30) limana doğru yola koyuldum. Sokaklar boş ve ben biraz tedirgindim. Bu kör saatlerde sırtında valizlerle yolda olan ben tehlikelere karşı oldukça davetkardım. Bu arada, yürürken kulağıma bir yerlerden Latin ezgileri geliyordu. Ses oldukça yüksekti. Bir yandan sesin geldiği yönü gözlemliyor, bir yandan hızla yürümeye devam ediyordum.

Yaklaşık 10 dk içinde limana vardım. Limana vardığımda ismimi listeden kontrol ettiler. İsmim bulununca benden 200 Bs (1 Lira) tutarında bir ayakbastı parası istediler. Parayı verip üzerinde 200 Bs yazan kağıdı aldıktan sonra teknelerin bulunduğu yere doğru yürüdüm. Sabahın bu saatinde kimseler olmaz diye düşünürken kalabalık bir grubun olduğunu görmek beni rahatlattı. Artık oturup bizi adaya götürecek tur teknesini bekleme zamanıydı.

Tekne Seyahati

Higuorete’den La Tortuga adasına ulaşım yaklaşık 3 saat süren teknelerle sağlanıyor. 10 kişilik bu teknelerle açık denizde yapılan seyahat oldukça zor, kimi zaman sarsıntılı, kimi zaman korkutucu olabiliyor. Eğer sudan korkuyor veya deniz tutması sorunu yaşıyorsanız bu seyahatin sizin için biraz zorlu geçeceğini söylemem gerek. Her ne kadar uzun ve sarsıcı bir seyahat olsa da sıklıkla göreceğiniz uçan balıklar ve şanslıysanız denk geleceğiniz yunuslar bu seyahatinizi katlanabilir hale getiriyor. Nitekim biz şanslıydık ve yunusları gördük.

Botla La Tortuga'ya Gidiş

Tekneyle La Tortuga’ya Gidiş

Adaya Varış

Suyun renginin griden koyu laciverte ve ondan da turkuaz mavisine dönüşmesi adaya yaklaştığınızın bir habercisi. Uzakta beliren beyazlık ise beyaz kumsalın ilk görüntüsü. Tekne seyahati sonrası adaya ayak basar basmaz kalacağınız cadırı bulun ve eşyalarınızı bırakıp denize girin. Çünkü bu yorgunluğu en iyi o sıcak tropikal sular alıyor.

Adaya Varış

Adaya Varış

Konaklamananızı cadırda yapıyorsunuz. Çünkü adada bina veya tesis yapılmasına izin verilmiyor. Bence de iyi yapılıyor. Yoksa bu güzelliği korumak pek de mümkün olmaz. Turla geldiğiniz için öğle yemeği ve akşam yemekleri tur paketine dahil oluyor. Öğleden sonra çıkılan bir tur var ki o bu pakete dahil değil. Ben o tura katıldım. Yaklaşık 3.000 Bs (5 TL) tutan bu turda 30 dk’lık tekne yolculuğu sonrası civardaki başka bir adaya gidiyorsunuz, orada denize giriyor, sahilde yürüyor ve güneşin tadını çıkarıyorsunuz. Tur yaklaşık 3 saat sürüyor. Oldukça keyifli olan bu turu kesinlikle öneririm.

Çadırlar

Çadırlar

Adaya dönüş sonrasında kendinize bir içki hazırlayıp güneşin batışını izlemenizi tavsiye ederim. Bazen durup sakinleşmek de fayda var. Sonra akşam yemeği vakti gelir ve yemeğinizi yedikten sonra arkadaşlarınızla kendinize bir yer bulur ve güzel bir sohbetle günü bitirirsiniz. Sonrası uyku zamanı.

Ertesi gün erken kalkıp bir plaj yürüyüşü ve deniz sefası yapmayı unutmayın. Kahvaltı sonrası son hazırlıklarınızı yapar ve teknede yerinizi alarak bu güzel adaya veda edersiniz.

Ben tek gecelik bir seyahat planladım. Eğer vaktiniz varsa 2 gece de konaklayabilirsiniz. La Tortuga adası seyahatinizde faydası olabilecek birkaç önerimi de sizinle paylaşmak istiyorum. Eminim faydası olacaktır.

  • Güneş kreminizi, mayonuzu, parmak arası terliklerinizi, güneş gözlüğünüzü ve şapkanızı sakın unutmayın.
  • Eğer getirebiliyorsanız taşınabilir soğutucu bir çanta içinde içkilerinizi/içeceklerinizi getirin.
  • Tekne ile adaya gelirken teknenin soluna, dönerken de sağına oturmaya çalışın. Böylece güneşten korunmuş olursunuz.
  • Gündüz muhakkak güneş kreminizi kullanın.
  • Tuvalet ihtiyaçları ormanlık alanda giderildiği için hijyenik malzemeleriniz yanınızda olsun.
  • Gece elektrik olmadığı için yanınızda bir adet fener bulundurun.
  • Cadırınızı daima kapalı tutun.
  • Tekne seyahatiniz sırasında yunus balıklarıyla karşılaşabilirsiniz, o yüzden kameranızı hazır bulundurun.
  • Tekne seyahatlerine alkollü ve çok dolu mideyle çıkmayın.

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply