Bebek’te Badem Ezmesi Keyfi

3
Takip edin ve Paylaşın
4

Badem Ezmesi denince akla Edirne gelir. Tarih kitaplarında rivayet edildiğine göre Badem Ezmesi Edirne’nin Osmanlı Devleti’nin başkenti olmasından sonra Sultanların masasında bulunan önemli yemeklerden birisi haline gelmiş.

From the place

Peki, nedir bu Badem Ezmesi, neden yapılır? Aslında Badem Ezmesi badem ağacının meyvesinden yapılan bir tatlıdır. Öncelikle iyice ayıklanan bademler kurutulur. Bu kurutma işleminden sonra bademler rendelenir ve havanda dövülmeye başlanır. Havanda dövülen bademlerin içerisine bir miktar su ve pudra şekeri ilave edilerek mermer üzerinde hamur olarak yoğrulur. Yoğrulan hamur fitillendikten sonra kesilir ve artık badem ezmesi servise hazırdır.

Badem Ezmesi ve Fıstık Ezmesi - Marzipan and Pistachio

Badem Ezmesi-Marzipan

Bugün İstanbul’da en leziz badem ezmelerinden birini tarihi 1904 yılına kadar uzanan Meşhur Bebek Badem Ezmecisi’nde yiyebilirsiniz. Mudanyalı Mehmet Halil Bey tarafından açılmış. O gün bugündür faaliyetine Bebek’te devam ediyor. Mehmet Ali Bey’in vefat etmesiyle birlikte işin başına eşi Anastasya Hn geçmiş. Anastasya Hn 1957 yılında rahatsızlığı nedeniyle işlerini kızları Sevim Hanım ve Sema Hanım’a devrolmuş. Özellikle de Sevim Hn 1957 yılından bu yana bizzat işlerin başında olmuş.

Meşhur Bebek Badem Ezmesi

Yüzyıldan daha eski olan Meşhur Bebek Badem Ezmesi tüm bu lezzetini 3 konudan kaynaklanıyor: Kuruldğu günden bu yana işi aynı ailenin üyelerinin yürütmesi, badem ezmesinin yapılışında en kaliteli bademlerin seçilmesi ve son olarak tüm üretim sürecinin elle gerçekleştirilip herhangi bir makinanın kullanılmaması. Bu nedenle Meşhur Bebek Badem Ezmesi’ni deneyen herkes bu lezzeti bir daha unutamamakt adır.

Dükkan içerisinde servis yok. Aldığınız badem ezmelerini ister yürürken atıştırabilir isterseniz uzun mesafelere götürmek için paketletebilirsiniz.

Take away

Adres: Cevdet Paşa Caddesi No:53/C Bebek-İstanbul

Telefon: +90 212 263 59 84

Açık Olduğu Saatler: Her gün (10:00 – 20:00)

İnternet Sayfası:

This post is also available in: İngilizce

Share.

3 Comments

 1. İlk kez bu websitesini ziyaret edip son yazinin Badem Ezmesi olmasi beni pek mutlu etti. Yassi kadayifini artik pek kimselerin bilmedigi, hosaf – kompostonun toprak alti oldugu gunumuzde badem ezmeleri unutulmasin, o canim kucuk dukkanlar kapanmak zorunda kalmasin dilegim.
  Bogazda yururken onunden gecip dalip koklayin havayi, sonra da bademlerin raksini damaginizda hissedin derim..

  • culinistanbul

   Dediklerinizde ne kadar da haklısınız. Ne yazık ki Anadolu mutfağının birçok lezzeti artık pek telaffuz edilmiyor. Çoğu unutulmaya yüz tuttu. Eğer benim bunların unutulmaması ve her daim hatırlanması için ufak da bir katkım oluyorsa ne mutlu bana.
   Ve evet, Bebek semtinde dolanıp Boğaz havasını teneffüs ederken ufak bir ara verip Meşhur Bebek Badem Ezmesini denemek doğru bir karar olacaktır. Doğru, bir o kadar da lezzetli.

Leave A Reply