Barselona’yı Isırın

0
Takip edin ve Paylaşın
4

BARSELONA’YI ISIRIN*

Barselona! İspanya denildiği zaman herkesin aklına ilk gelen şehir. İspanyollara göre İspanyolların, Katalanlara göre ise Katalanların şehri olan Barselona bugün dünyanın en gözde turistik yerleri arasında hiç şüphesiz ki ilk sıralarda. La Sagrada Familia ve Park Güell gibi eşsiz eserlerin mimarı Antoni Gaudi’si, adımlarınıza söz geçiremeyip kendinizi yürümekten alıkoyamayacağınız geniş caddeleri, dünyanın dört bir yanından futbolseverleri kendine çeken efsane futbol takımı ve tabi ki dillere destan lezzetleriyle her daim keşfe hazır bir şehir.

Ben sizi dünyanın ve dolayısıyla da İspanya’nın gözdesi Barselona’nın kendisine hayran bırakan turistik mekanlarından biraz uzaklaştırıp sundukları lezzetleriyle damağınızda unutulmaz keyifler yaşatacak restoranlarında dolaştırmak istiyorum. Herkesin kendine özgü damak tadı olsa da eminim ki Barselona bir şekilde kendine hayran bırakacak lezzetleri sizinle paylaşacaktır.

İspanya mutfağı denince herkesin aklına ilk olarak “Tapas” kültürü gelir. Bir anlamda bizim meze kültürümüze benzeyen ve adeta birer başlangıç olarak nitelendirilebilecek tapas bir çeşit atıştırmalıklar yelpazesidir. Soğuk veya sıcak şekilde servis edilebilen tapas’lar balıktan, mideyeye, peynirden, ete kadar çok farklı içeriklerde olabilir. Öyle ki balıkla başladığınız bir tapas gecesinize yeşil biber ve etle devam edip gecenizi peynirli bir tapasla bitirebilirsiniz. Çeşitliliği sayesinde hemen her damak tadındaki insana hitap eden tapasların bir kısmı ufak ekmek dilimi üzeri bir peynir şeklinde olabileceği gibi farklı lezzetlerin harmanlandığı bir sanat şaheseri şeklinde de önünüze gelebilir. İspanyolların dünya mutfağındaki gururu olan tapas kültüründe restoranların servis şekilleri de çeşitlilik göstermektedir. Bir tapas restoranına gittiğinizde tapaslarınızı arkadaşlarınızla bir masada oturup yiyebileceğiniz gibi barın hemen kenarında ayakta durarak da yiyebilirsiniz. Bu şekliyle tapas kültürü sadece lezzet çeşitliliğinin değil ayrıca rahatlığın ve samimiyetin de simgesi olmuş durumda.

Gelelim Barselona’da bu lezzeti nerede yiyeceğiz sorusunun cevabına. Tabi ki bu sorunun birkaç farklı yanıtı olacaktır; Quimet&Quimet, Tapas 24, Taller de Tapas vd. Ama ben size çeşit ve lezzet yönünden oldukça zengin  ve servis olarak da sizi tatmin edecek olan Cerveceria Catalana’dan bahsetmek istiyorum. Birçok sevimli kafe ve gösterişli mağazaya ev sahipliği yapan Rambla de Catalunya caddesini kesen Carrer de Mallorca caddesi üzerinde bulunan restoran tapas ziyafeti için doğru bir mekan.

Öncelikle restoran hem dışarıdaki masaları hem de içerisindeki geniş alanıyla birçok tapas meraklısını aynı anda misafir edebiliyor. Ancak uyarmam gerekir ki restoran bu kadar geniş olmasına rağmen eğer İspanya’ya yazın gitmiş ve tapslarımı güzel havanın eşliğinde yemek istiyorum diyorsanız dışarıdaki masalar için sıraya girmeyi ve bir miktar beklemeyi göze almanız gerekebilir. Ancak şunu söylemem gerekir ki bu beklemeye değer doğrusu. Bunun yanında restoranın bar kısmında oturmak da bir o kadar keyifli. Barda oturduğunuz takdirde tüm tapasları tek seferde görme ve hangisinin tadına baksam sorusuna daha rahat cevap bulma şansına sahip oluyorsunuz.

Bir yer bulduk ve oturduk diyelim, peki hangi tapastan sipariş vereceğiz? İşte bu tamamen size ve sizin damak tadınıza kalmış durumda. Cerveceria Catalana burada geniş bir tapas menüsü sunsa da seçimi size bırakıyor. Geniş mönü içerisinde kaybolmamanız için ben denediklerimden birkaçını size fikir vermesi için önereceğim. Öncelikle kesin olarak küçük yeşil biberlerden (pimientos) isteyin. Her ne kadar ilk geldiğinde aklınızdan “iyi de bunlar bildiğimiz yeşil bibermiş” şeklinde bir cümle geçerse paniklemeyin ve biberlerin tadına bakın. Üzerlerindeki tuzu dahi görebileceğiniz bu biberler eminim ki lezzetleriyle sizi şaşırtacak.  Sonraki siparişiniz mantar ve kuşkonmaz (setas y espárragos) olsun. Birlikte sipariş edilen bu tabaktaki mantarın sosuna bayılacak ve eğer arkadaşlarınızla birlikteyseniz daha fazla yemek için gizliden yarışmaya tutunacağınızdan eminim. Sırada ne var derseniz, tabi ki karides şiş (brocheta de langostinos). Karidesin lezzeti akıllara zarar.  Deniz ürünlerine meraklıysan sülünesi (navajas a la plancha), midye (mejillones) ve karides (almejas al ajillo) çeşitlerini de denemeni öneririm. Bu arada ahtapot sevenler de ahtapotun tadına bakabilir. Bunlar ilk başta dikkat çekenler olsa da bunlardan aşağı kalmayacak birçok tapas çeşiti bar kısmında sizi beklediğinizi göreceksiniz.

Bu kadar yemeği hiç bir şey içmeden yemek pek de mümkün olmasa gerek. Bunun için de önerim hiç kuşkusuz ki İspanya ile özdeşleşmiş içkilerin başında gelen Sangria. Hazırlanırken içerisine portakal, limon elma, şeftali gibi farklı meyveler ile alkol olarak kırmızı şarap ve brendi konulan bu içki yazın içilebilecek en güzel içki. Hem tadı hem de alkol seviyesiyle tapaslarınızı yerken kırmızı rengiyle albenisi yüksek bu içkiyi rahatlıkla içebilirsiniz. Kocaman bir cam sürahi içerisinde servis edilen bu içkiyi kadehinize dökmeden önce uzun kaşığıyla karıştırmayı unutmayın. Böylece farklı lezzetlerin birbiriyle karışması sağlamış olursunuz.

İspanya’nın tapas kültürü kendine özgü lezzet ve kurallarıyla gerek İspanyolların gerekse İspanyayı ziyaret edenlerin asla vaz geçemeyecekleri bir yemek kültürü. Yemek yemenin sadece karnınızı doyurmaktan ibaret olmadığını, farklı lezzetleri denerken bir yandan da sosyalleşmenin mümkün olduğunu tapas restoranlarında gözlemlemeniz mümkün. Bu nedenle İspanyolları tam anlamıyla tanımak ve anlamak istiyorsanız, bunun bir yolunun da tapas restoranlarından geçtiğini unutmayın.

*Kültür Sanat Haritası Dergisi – 194. Sayı – Sayfalar 112-113-114-115

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply