Banos: Dünyanın Sallandığı Şehir

0
Takip edin ve Paylaşın
4

BANOS: Dünyanın Sallandığı Şehir

Banos’a gitmek için Quto’daki son sabahıma erken uyandım. Kahvaltı sonrası geceden hazırladığım sırtçantamı aldım ve hostelden çıkışımı yaptım. Artık Quito’ya hoşçakal deme vaktiydi. Yeni hedef kaplıcalarıyla, trekking alanlarıyla, salıncağıyla meşhur bir şehirdi.

Banos’a gitmek için öncelikle Quito’nun güneyinde yer alan Terminal Terrestre Quitumbe isimli otogara gitmem gerekiyordu. Otogara gidiş için troleybüsü kullandım. Şehir merkeziyle otogar arası 1 saat sürdü. Otogar gayet yeni, temiz ve iyi organizeydi. Bilet gişelerinin üzerinde hangi şehirlere gittikleri yazıyordu. Ben üzerinde Banos yazan bilet gişesini bulduktan sonra 4.5 $ ödeyerek biletimi aldım. Yaklaşık 2.5 saat süren otobüs yolculuğu sonrasında Quito’nun 137 km güneyinde yer alan Banos’a vardım.

Şehir merkezinde bulunan otogar oldukça küçüktü. Buradan otel veya hostelinize gitmek istediğinizde taksiye en fazla 1.5 $ ödersiniz. Ben konaklama için “La Casa del Molino Blanco” isimli hosteli tercih ettim. Fiyat, kahvaltı, personelin yardımseverliği, temizlik ve konfor açısından pozitif değerlendirdiğim hostelin en büyük eksisi odalardan wi-fi’ye bağlantıda sıkıntılar yaşanmasıydı.

Banos küçük bir yer olduğu için şehiriçinde yapılacak çok şey yok. Bu nedenle daha çok şehirdışı aktivitelere katılmalısınız. Şimdi gelin sizinle Banos tavsiyelerimi paylaşayım.

Ekvador'un Banos şehrinin yukarıdan genel görünümü

Ekvador – Banos Genel Görünüm

Kent Merkezi

Banos kent merkezi yürüyerek gezilebilecek bir yer. Oldukça küçük ve düz ayak. Bu nedenle yarım günlük bir dolaşmayla her şeyi görebilirsiniz. Şehir merkezinde özellikle Termas de la Virgen kaplıcası ve şelalesini, Basilica Virgen de Agua Santa kilisesini, Parque Palomino Flores parkını ziyaret edebilirsiniz. Her ne kadar buralar gözlerinizi kamaştıracak güzellikte değilse de şehiriçi yürüyüşünüzü renklendirecektir.

Ekvador'un Banos şehrinin sokakları

Ekvador – Banos sokakları

Ekvador'un Banos şehrinin dağ yamaçlarına komşu sokakları

Ekvador – Banos sokakları

Ekvador'un Banos şehrinde bulunan Basilica Virgen de Agua Santa isimli kilise

Ekvador – Banos Basilica Virgen de Agua Santa

Ekvador'un Banos şehrinde bulunan Termas de la Virgen Kaplıcası

Banos – Termas de la Virgen

Banos’da yemek konusunda çok fazla alternatif yok. Pizza, sandviç, noodle benzeri yemek servisi yapan birkaç restoran içerisinden en farklı olanı Taberna Armenia isimli restoran. Rus bir aile tarafından işletilen bu restoranda et ve makarna çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Ekvador'un Banos şehrinde bulunan Taberna Armenia isimli Rus restoranı

Banos – Taberna Armenia Restoranı

Kent Dışı Aktiviteler

Banos’a gelen gezginler için esas aktiviteler şehirdışında gerçekleştirilen ve adrenalin dolu olanlar. Bunlar için şehiriçindeki acentalardan veya kaldığınız hostelden bilgi alabiliriniz. Sırtçantalıların bu etkinlikler için geldiğini düşünürseniz, yolunuz bu şehre düştüğünde sizin de bu etkinlikleri yapmanız bir çeşit zorunluluk 🙂 Peki bu şehirde hangi etkinlikler var diye sorarsanız işte size önerilerim.

Casa del Arbol

Bir ağaç ev ve onun her iki yanına kurulmuş salıncaklardan oluşan Casa del Arbol’da salıncağa binmek Banos’ta yapılması gerekenlerin başında geliyor. Şehirdışında bir tepe üzerine kurulmuş olan bu yere şehiriçinden tur otobüsleriyle gelebilirsiniz. Giriş 1$. Bu arada eğer şanslıysanız Casa del Arbol ziyaretiniz sırasında aktif Tungurahua volkanın dumanlarını da görebilirsiniz.

Ekvador'un Banos şehrinde bulunan Casa del Arbol

Banos – Casa del Arbol

Ekvador'un Banos şehrinde bulunan Casa del Arbol isimli salıncak

Banos – Casa del Arbol

Ekvador'un Banos şehrinde bulunan Casa del Arbol isimli salıncak

Banos – Casa del Arbol

Casa del Arbol yolu üzerinde farklı salıncaklar da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları insana gerçek anlamda adrenalin salgılatıyor. Benim size önerim eğer böyle bir tanesini deneme şansınız olursa bence deneyin derim. Bu arada bunların fiyatları 10-12$ arasında değişiyor.

Ekvador'un Banos şehrinde bulunan adrenalin dolu bir salıncak

Banos’ta adrenalin dolu bir salıncak

Ekvador'un Banos şehrinde adrenalin dolu bir salıncak

Banos’ta adrenalin dolu bir salıncak

El Salado Kaplıcası

Banos tektonik hareketliliğin yüksek olduğu bir bölge olduğundan civarda bir çok sıcak su kaynağı var. Bu sıcak suların bir kısmı da kaplıca olarak değerlendiriliyor. Kent merkezine 5 dk’lık taksi mesafesinde bulunan El Salado da bu kaplıcaların en iyilerinden bir tanesi. İçinde bulunan sıcak su havuzlarıyla yorgunluğunuzu atabileceğiniz bu termal tesise giriş sadece 2 $. Haftasonları çok kalabalık olması nedeniyle benim tavsiyem mümkünse haftaiçi gidin.

Ekvador'un Banos şehrinde bulunan El Salado kaplıcası

Banos – El Salado kaplıcası

Ekvador'un Banos şehrinde bulunan El Salado kaplıcası

Banos – El Salado kaplıcası

Zipline

Oldukça dağlık bir coğrafya olması nedeniyle şehirdeki en popüler aktivitelerden bir tanesi de zipline. Vadinin içine gerilmiş çelik halatlara bağlı olarak vadi üzerinde kaydığınız bu aktivitede vücudunuz sürekli adrenalin pompalıyor. Turistik olması nedeniyle fiyatı biraz yüksek. Ben 40 dk’lık aktivite için 20$ ödedim. Ama bu paraya değdiğini söylemeliyim. Bu arada eğer varsa gopro kameranızı yanınıza almayı unutmayın.

Ekvador'un Banos şehrinde zipline macerası

Banos’ta zipline macerası

Trekking & Bisiklet & Rafting

Daha önce söylediğim gibi şehir dağlık ve nehirlerle çevrili. O yüzden bu bölgede birçok trekking alanı mevcut. İsterseniz trekking ve rafting içeren turlardan satın alıp bu tür etkinliklere katılabilirsiniz. Bu arada şehiriçinde bisiklet kiralayarak kendiniz de keşif gezileri gerçekleştirebilirsiniz.

Ekvador'un Banos şehrinde mutlaka trekking yapılmalı

Banos – Trekking

Share.

Leave A Reply