Ayla Filmi

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Ayla Filmi – Bir süre önce tesadüfen fragmanını görmüş ve Oscar’da bizi temsil edeceğini duyunca bir hayli meraklanmıştım. Ayla filminden bahsediyorum. Dün akşam filmi izledim ve hemen film hakkında bir şeyler karalamak istedim. İşte film hakkında aklımda kalanlar.

Ayla Filmi – Bir Baba ve Kız Çocuğu Hikayesi

Her ne kadar Ayla filmi, hikayenin geçtiği koşul ve zamanlar itibarıyla bir savaş filmi gibi dursa da aslında bir “Baba ve Kız çocuğu” hikayesi. Filmin “Ay Yüzlü Bir Kızla Ay Yıldızlı Bir Askerin 65 Yıllık Anlatılmamış Gerçek Hayat Hikayesi” şeklinde ifade edilen konusu da bunu destekler nitelikte. Peki bu hikayeyi özel kılan nedir?

Ayla Filmi Afiş

Ayla Filmi Afiş

Filmin Konusu

Film, Kore savaşı yıllarında geçmektedir. Süleyman Astsubay, 1950 yılında Kore Savaşı’na gönderilen Türk askeri birlikleri içinde yer alan bir astsubaydır. Savaşın beklenmeyen koşulları sırasında tesadüfen 5 yaşında Koreli bir kız çocuğu bulur. Süleyman Astsubay, ailesini kaybetmiş ve savaşın korkunç yüzüyle karşılaşmış bu küçük kız çocuğu kendi başına bırakamaz ve yanına alarak birliğine götürür. Yaşadığı şok nedeniyle konuşamayan kız çocuğuna Ayla ismini koyar. Günler geçtikçe Ayla ve Süleyman Astsubay arasında bir Baba – Kız bağı kurulur. Artık, Ayla hem Süleyman Astsubay için hem de birlikteki diğer askerler için vazgeçilmez bir kız evlattır.

Ayla Filmi

Ayla Filmi

Ama savaş bitmek üzeredir ve Türk birlikleri yavaş yavaş Türkiye’ye dönmeye başlar. Bu dönüş Süleyman Astsubay ile Ayla için de ayrılık demektir. İşte bu andan itibaren hikayede işler biraz değişir. Gün geçtikçe kahramanların hayatında beklenmedik gelişmeler olur.

Duygusal yoğunluğun yüksek olduğu ikinci bölümde hikaye oldukça derinleşmekte ve akıllara gelen birçok soru da yanıtını bulmaktadır. Süleyman Astsubay Ayla’yı bırakıp Türkiye’ye dönecek mi, Türkiye’ye dönerse geride bıraktıklarını bulabilecek mi, Ayla ve Süleyman Astsubay bir daha görüşebilecek mi ve daha fazlası….

Ayla Filmi

Ayla Filmi

Oldukça Duygusal

Filmin izleyici üzerinde derin bir etkisi var. Babalar ve kız çocukları arasındaki güçlü ilişkiye dayanan hikaye, en başından itibaren seyirciyi duygusal bir etki altına alıyor. Bu yoğun duygusal yönüyle film, bana “Babam ve Oğlum” filmini hatırlattı. Nasıl ki “Babam ve Oğlum” filmini izlerken gözyaşlarımızı tutamamıştık, Ayla filmini izlerken de mendillerinizi hazır etmeyi unutmayın.

Ayla Filmi

Ayla Filmi

Bu duygusallığın yanında, filmde yer alan Astsubay Ali, Üsteğmen Mesut, Sadık ve Pepe Muharrem gibi karakterler filmin mizahi yönünü oluşturuyor. Onların sayesinde film içerisinde zaman zaman gülüyoruz.

Güçlü Bir Kast

Öncelikle filmin ana kahramanları Süleyman Astsubay’ı ve Ayla’yı canlandıran İsmail Hacıoğlu’nu ve Kim Seol’u tebrik etmek lazım. Her iki oyuncu da film boyunca izleyiciye bir baba ve kız çocuğu arasında var olan o güçlü duyguları samimi bir şekilde aktarıyor. Bu iki oyucunun başarılı performanslarına ek olarak Ali Atay’ın kendine has üslubu, Çetin Tekindor’un filmin son çeyreğinde ortaya çıkmasına rağmen izleyiciyi mest eden performansı, Murat Yıldırım’ın, Taner Birsel’in, Ali Barkın’ın ve diğer oyuncuların yan karakterlere başarılı bir şekilde hayat vermesi filmi keyifli bir hikayeye çeviriyor.

Ayla Filmi

Ayla Filmi

Her ne kadar savaş döneminde ve koşullarında geçen bir film olsa da Ayla filmi bir savaş filmi değil. Bu nedenle filmin savaş sahneleri arka planda kalıyor. Yine de savaş sahnelerinin bu tip bir senaryo için yeterli olduğunu düşünüyorum.

Sinemada İzlemeye Değer

Sinemada film izleme konusunda biraz seçici davranan bir kişi olarak söylüyorum ki bu film sinemada izlemeye değer bir film. Yanınıza sevdiğinizi, mendilinizi ve suyunuzu alın sinemanın koltuğuna yayılarak Ayla filmini keyifle izleyin 🙂 Bu arada filmin fragmanına aşağıdan göz atabilirsiniz.

Share.

Leave A Reply