Atatürk Arboretumu

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu İstanbul’da bulunan yemyeşil bir cennet. İlk kez gittiğim bu yeşil cennete hayran kaldığımı ve arboretumda çok keyifli bir zaman geçirdiğimi itiraf etmeliyim.

Atatürk Arboretumu (culinistanbul)

İstanbul gibi nüfusları 10 milyonlara ulaşmış metropellerde insanların nefes alabileceği bir yeşil alan bulabilmek çok önemli. Ne yazık ki İstanbul bu anlamda dünya şehirlerinin bir hayli gerisinde. Örneğin, New York’taki Central Park veya Londra’daki Hyde Park gerek şehir merkezinde olmaları gerekse büyüklükleriyle güzel örnekler.

Arboretum Nedir?

Peki İstanbul’da bu türden bir yer yok mu! Var. Adı Atatürk Arboretumu. İstanbul Belgrad Ormanı’nın girişinde yer alan arboretum İstanbul merkeze yaklaşık 20 km uzaklıkta olsa da gerçek anlamda bir yeşil kaçış noktası. Peki nedir arboretum? Girişte verilen rehberde arboretum şu şekilde tanımlanmaktadır: ”Arboretumlar, bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla, yaşları ve orjinleri belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde etiketlenmiş çoğunluğunu ağaç, ağaççık ve diğer odunsu bitki taksonlarının meydana getirdiği ve uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat parçalarıdır.

 

Atatürk Arboretumu (culinistanbul)

Atatürk Arboretumu (culinistanbul)

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu (culinistanbul)

Prof. Dr. Hayrettin Kayacık’ın önerisi üzerine 1949 yılında 38 hektarlık alanda İ.Ü. Orman Fakültesi ve Orman Genel Müdürlüğü’nün işbirliği ile kurulan arboretum, bugün 296 hektarlık bir alan üzerinde dünyanın değişik bölgelerinden gelen birbirinden farklı 2000 bitki taksonuna ev sahipliği yapıyor.

Kuğu, ördek ve deniz kaplumbağalarının yer aldığı 3 gölün de bulunduğu arboretum bir anlamda açık hava müzesi olduğu için belirli kuralları var. Örneğin; top oynamak, çim alanlara halı ve kilim sererek oturmak, beraberinizde köpek getirilmesi yasak. Diğer bir ifadeyle burası bir piknik yeri değil. Bu tip kurallar ilk başta kulağa biraz tuhaf gelse de konuya hassasiyet göstermemiz önemli. Bu sayede bu doğa harikalarını korumak mümkün oluyor.

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu (culinistanbul)

Nasıl Gidilir?

Atatürk Arboretumu’na Sarıyer-Bahçeköy, Taksim-Bahçeköy ve 4.Levent-Bahçeköy otobüsleriyle veya özel araçlarınızla ulaşmanız mümkün. Haftaiçi 5 TL olan giriş ücreti haftasonu 15 TL. Bu arada Pazartesi günleri kapalı.

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply