Arrıval – Geliş

2
Takip edin ve Paylaşın
4

Dün akşam, 11 Kasım’da vizyona giren Arrival (Geliş) isimli filmi izlemek için Marmara Forum’daki Cinemaximum sinemasındaydım. Film hakkında oldukça olumlu eleştiriler okuduğum ve  IMDB puanı oldukça yüksek olduğu için ben de dayanamadım ve bu filmi izlemek için soluğu sinemada aldım.

Arrival (Geliş) filminin afişi

Arrival (Geliş)

Arrival (Geliş) Filminin Konusu

Filmin konusu alışık olduğumuz uzaylı filmlerinden biraz farklı. Uzaylı filmlerinde konu genelde dünyalılar ve uzaylılar arasındaki savaştır. Uzaylılar istilacı, dünyalılar ise evlerini korumaya çalışan kahramanlardır. Arrival (Geliş) filminde ise konu bir işgalden öte iki farklı türün iletişimi üzerine. Bu nedenle filmde aksiyon sahnelerinden ziyade hikaye odaklı sahneler daha fazla yer alıyor. Bu durum aksiyon severler için biraz üzücü olabilir.

Peki filmde neler oluyor? Film, bir anda birden çok uzay gemisinin dünyanın farklı bölgelerinde belirmesiyle başlıyor. Bu arada şunu belirtmeliyim ki bu uzay gemileri bugüne kadar gördüğüm en karizmatik uzay araçları olabilir. Filmin afişlerinde bile en dikkat çeken şey onlar. İşte bu uzay gemileri dünyanın birçok bölgesinde belirince ABD ordusu filmin kahramanı olan dilbilimci Dr. Louise Banks ile iletişime geçer. Ondan istedikleri, uzaylıların dilini çözümlemesi ve onların amaçlarını öğrenmesi. Bu iş için kurulan ekipte Louise’in yanında bir de fizikçi Ian Donnelly yer almaktadır. Film boyunca bu kahraman ve zeki ikili bir yandan uzaylılarla iletişime geçerek amaçlarını öğrenmeye, bir yandan da hem ABD’de hem de dünyada uzaylılarla savaşalım diyenleri durdurmaya çalışmaktadır.

Arrival (Geliş) filminin afişi

Arrival (Geliş)

Filmin sonunu burada sizlerle paylaşmayacağım. Ama şu kadarını söyleyebilirim ki film, birçok izleyicinin tahmin edemeyeceği bir şekilde sonra eriyor. Eğer aksiyondan uzak ve konu ağırlıklı bir uzaylı filmi izlemek istiyorsanız Arrival (Geliş) filmitam size göre tavsiye ederim.

 

Filmin Künyesi

Filmin yönetmen koltuğunda Prisoners (Tutsak) ve Sicario isimli filmlerin yönetmeni Denis Villeneuve var. Filmin başrollerini ise Amy Adams (Louise Banks) ve Jeremy Renner (Ian Donnelly) birlikte paylaşıyor. Film yaklaşık 2 saat sürüyor.

SON SÖZ

Sevgili uzaylı dostlar, tüm dünya olarak dört gözle “Merhaba Dünyalı Ben Dostum” cümlenizi duymayı bekliyoruz. 🙂

Share.

2 Comments

Leave A Reply