1 Araba – 2 Gün – 4 Şehir : Annecy

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Annecy, Lyon’a yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta ve aynı isimli göl kenarına kurulmuş enfes bir şehir. Şehrin damarları olan kanallarıyla, enfes mimarisiyle ve yemyeşil doğasıyla Fransa’da en çok ziyaret edilen destinasyonlardan bir tanesi. Saynur’la birlikte Cremieu keşfimizi tamamladıktan sonra arabamızı Annecy’e doğru sürdük. Şehre vardığımızda gördüğümüz güzellikler karşısında küçük dillerimizi yuttuk desem abartmış olmam. O yüzden Annecy Gezi Rehberi’ni yazmak benim için çok keyifli oldu 🙂

Bu yazımda size bu eşsiz şehirde mutlaka yapmanızı önereceğim birkaç tavsiyede bulunacağım. Eminim ki siz de Annecy’e giderseniz bu şehre bizim gibi aşık olacaksınız.

Annecy Gezi Rehberi

Annecy Gezi Rehberi

Palais de I’Isle’yi Görün

Annecy’nin en önemli sembollerinden biri olan Palais de I’Isle’yi görmelisiniz. Kanal üzerinde yer alan bu küçük adayı aslında birçoğumuz bilgisayar ve cep telefonlarının ekran görüntülerinden hatırlıyoruz. Biz de Annecy’e bu güzel binayı görme hayaliyle gittik. Ama gelin görün ki biz oradayken bina tadilat dolayısıyla tamamen inşaat iskeleleriyle kaplıydı. Karşımızda inşaat iskelelerini görünce üzüldük. Ama yapacak bir şey de yoktu. Neyse, ben şimdi aşağıya sizin için iki fotoğraf koyuyorum. Bu fotoğraflardan ilkinin adı hayaller, ikincisinin de gerçekler olsun 🙂

Kaynak: https://www.french-alps-transfer.com

Annecy Gezi Rehberi - Gerçekler :)

Annecy Gezi Rehberi – Gerçekler 🙂

Kanallar Boyunca Yürüyün

Annecy, içinden minicik kanalların geçtiği sevimli bir şehir. Bu kanallar boyunca yürümek ve çeşit çeşit pozlar vermek bu şehrin bitmeyen rutinleri. Siz de bu rutini yerine getirin ki Annecy’de olduğunuz anlaşılsın.

Gün Batımı Saatinde Kanallarda Fotoğraf Çekin

Tabi ki şehirde yer alan kanallar boyunca gündüz gözüyle gezeceksiniz. Ama benim size ufak bir tavsiyem olacak. Özellikle fotoğraf çekmeye meraklıysanız, gün batımı saatlerinde fotoğraf makinanızı alın ve kanallar boyunca yürüyün. Çünkü o saatlerde enfes fotoğraf kareleri yakalayacaksınız. Özellikle binalara vuran gölgeler muhteşem.

Annecy Gölü’nde Tekne Kiralayın

Annecy Gölü oldukça davetkar. Sürekli “gel gel gel” diyor. E insan da haklı olarak dayanamıyor ve en sonunda şu gölde bir gezintiye çıkayım diyor. Bunun için en iyi yol tekne kiralamak. Tekne kiralamak derken, kaptanın siz olduğu şekilde kiralamak 🙂 Paniğe gerek yok, tekneler oldukça basit bir mantıkla çalışıyor. İleri ve Geri 🙂 Yarım saati 30 Euro. Biz kiraladık ve göl üzerinde muhteşem bir gezinti yaptık. Gördüğümüz doğal manzaralar, dağ yamaçlarına kondurulmuş lüks evler ve göl havası bizi büyüledi. Eminim ki sizi de büyüleyecektir.

Annecy Gölünde Yüzün

Annecy Gölü çevresinde plajların yer aldığı bir göl. Bölge sakinleri ve turistler için gölde yüzmek bir hayli popüler bir aktivite. Ne yazık ki biz vakit sıkıntısından dolayı bunu gerçekleştiremedik. Ama gölde tekneyle gezmiş biri olarak söylüyorum, bu suyun tadını mutlaka çıkarmalısınız.

Pont des Amours Köprüsünde Fotoğraf Çekinin

Aşıklar Köprüsü. Annecy’nin bir diğer sembol noktası. “Canal du Vasse”nin Annecy Gölü’ne bağlandığı noktada yer alan bu köprü sürekli kalabalık olsa da siz de bir fırsat yaratıp köprü üzerinde hem kanala hem de göle karşı birer fotoğraf çekinin. Gelenektir, yapmayanı ayıplarlar 🙂

Seyyar Dondurmacılardan Dondurma Alın

Hangi seyyar satıcı diye sormayın. Gölün kenarında ve Pont des Amours’un oralarda dondurmacılar var. Onlardan bir iki top dondurma alıp yiyin. Dünyanın en iyi dondurmaları olmasalar da sıcak havada çok iyi gidiyor.

Creperie du Thiou’nun Çılgın Kreplerinden Yiyin

Bu madde Annecy’de ne yiyelim diye merak edenlere gelsin. Palais de I’Isle’nin hemen karşısında Creperie du Thiou isimli bir mekan var. Burası krepleriyle meşhur. Çeşit çeşit krepler var. Elinizdeki menüden bir şey anlayamazsanız çevrenizdeki masalarda insanların ne yediklerine bakıp onlardan sipariş verebilirsiniz. Biz öyle yaptık 🙂

Share.

Leave A Reply