Amerikanın Batısında Görmeniz Gereken 7 Yer

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Amerika Birleşik Devletleri (Amerika) mesafe olarak bize yakın bir ülke değil. Amerika’ya gidebilmek için önce Avrupa kıtasını sonra dünyanın en büyük ikinci okyanusu olan Atlas (Atlantik) Okyanusunu geçmeniz gerekiyor. O yüzden de yolculuk biraz uzun sürüyor. Eğer hedefiniz Amerika’nın batısıysa o zaman yolculuk daha da uzun sürüyor ve yaklaşık 13 saati buluyor. Hiç de az sayılmaz. Bu nedenle seyahate başlamadan önce planlamanızı iyi yapmanız önemli. Böylece olası zaman ve maddi kayıpların önüne geçmiş olursunuz. Bu arada seyahatinizi kiralayacağınız bir araçla gerçekleştirecekseniz “Amerika’da Araç Kiralarken Bilmeniz Gereken 7 Altın Kural” başlıklı yazımda belirttiğim hususlara dikkat etmenizde fayda var. Şimdi gelin Amerika’nın batısı için önerdiğim 7 destinasyona kısaca bir göz atalım.

San Francisco

Kaliforniya eyaletinin kuzeyinde ve Pasifik okyanusunun kıyısında bulunan San Francisco, tam bir eğlence, finans ve kültür merkezidir. San Francisco şehir merkezinde ve çevresinde görülecek çok yer olsa da tramvaylar, Golden Gate Köprüsü, Sausalito ve Pier 39 ilk akla gelenlerdir. Eğer San Francisco’da mutlaka görülmesi gereken yerler nelerdir sorusuna bir cevap arıyorsanız bunun için “San Francisco’da Görülmesi Gereken 7 Yer” isimli yazıma mutlaka göz atmalısınız.

San Francisco'nun meşhur Golden Gate Köprüsü

San Francisco – Golden Gate Köprüsü

Carmel

Carmel, okyanus kıyısında yer alan ve birbirinden evleriyle meşhur olmuş olan şirin bir Amerikan kasabasıdır. Kasaba gerek bir şeyler atıştırmak gerekse konaklamak için bir çok mekan ve tesise evsahipliği yapmaktadır. Bembeyaz kumsala sahip olan Carmel’de okyanus suyunun çok soğuk olması nedeniyle yüzmek pek mümkün değildir.

Carmel kasabasının Pasifik Okyanusu kıyısındaki sahil şeridi.

Carmel’in Bembeyaz Kumsalı

Carmel kasabasının kendine has tarzlarıyla ünlü evlerinden bir örnek

Carmel’in Meşhur Evlerinden Bir Örnek

Los Angeles

Los Angeles, izlemek için birbirimizle yarıştığımız Amerikan filmlerinin ve sabahlayıp izlediğimiz meşhur Oscar törenlerinin ana vatanıdır. Hollywood semti de bu anavatanın adeta mabedidir. Bir ucuyla Laurel Canyon Bulvarı’na, diğer ucuyla Sunset Bulvarı’na bağlanan, Chinese Theatre’a ve kaldırımları süsleyen şöhret yıldızlarına evsahipliği yapan Hollywood Bulvarı da bu mabedin şaşalı koridorudur. Los Angeles’te Hollywood kadar meşhur bir yer varsa o da Universal Studios’dur. Güneşin doğuşundan batışına kadar vakit geçirebileceğiniz bir eğlence parkı olan Universal Studios’ta “Sea World” gösterisi, Harry Potter’ın kalesi, “Mummy”nin ve “Transformers”ın çılgın trenleri, Hollywood setlerini gezdiren turlar mutlaka görülmesi gereken etkinliklerdir. Eğer bir tam gün ayırabiliyorsanız Universal Studios’a mutlaka uğramalısınız. Hollywood ve Universal Studios dışında size önereceğin üçüncü yer ise Santa Monica’dır. Gönlünüzce alışveriş yapabileceğiniz, üstünde çeşit çeşit restoranlar ve bir lunapark bulunan iskelede vakit geçirebileceğiniz Santa Monica, Los Angeles’ta güneşi batırmak için en iyi yerlerden bir tanesidir.

Çok renkli bir hayata sahip Hollywood Bulvarı

Los Angeles – Hollywood Bulvarı

Los Angeles'ta bulunan Universal Studios'daki Water World gösterisinden bir kare

Los Angeles – Universal Studios (Water World)

San Diego

Kaliforniya eyaletinin güneyinde yer alan San Diego plajları (Pasific beach, Bermuda beach vb) ve renkli sosyal hayatıyla ünlü bir şehirdir. ABD – Meksika sınırında yer alan şehir Meksika’ya geçmek isteyenler için de en doğru lokasyon. Şehirde USS Midway Museum, Little Italy, Belmont Park, San Diego Old Town görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

San Diego'da bulunan meşhur Pasifik Plajı

San Diego – Pasific Beach

San Diego'da bulunan Save The Kiss heykeli

San Diego – Save The Kiss

San Diego'da bulunan ve şehrin ilk yerleşkesini gösteren Old Town

San Diego – Old Town

Las Vegas

Nevada eyaletinde bulunan Las Vegas adeta çölün tam ortasındaki bir vaha gibidir. Mojave Çölü’nde yer alan şehir bir kumar, eğlence ve gece hayatı adası. “City of Sins” yani “Günahlar Şehri” olarak da anılan Las Vegas’ta yer alan tüm oteller özellikle tasarımlarıyla herkesi büyülüyor. Bellagio’nun su gösterisi, Mirage’ın ateş göterisi, Caesars Palace’ın büyüleyici iç tasarımı ve New York New York otelin şehir teması Las Vegas’ta görülmesi gereken otellerden sadece birkaçı. Kumarhaneleriyle, gece showlarıyla, restoranlarıyla ve alışveriş merkezleriyle herkese hitap eden şehir eminim ki bir şekilde sizi de büyüleyecektir.

LAs Vegasın en meşhur otellerinden biri olan New York New York oteli

Las Vegas – New York New York Oteli

Las Vegasın bir diğer meşhur oteli Bellagio ve önündeki havuz

Las Vegas – Bellagio Otel

Yosemite Ulusal Parkı

Yosemite, granit kayaları, şelaleleri ve geniş ormanlık alanlarıyla Amerika’nın en meşhur ulusal parklarından biridir. Bu nedenle Amerika’nın batısına bir seyahat planlayanlar için bu park mutlaka listede olmalıdır. Parkta konaklama için birçok alternatif bulunuyor. İster kamp kurabilir, ister karavanınızda kalabilir, isterseniz bungalov veya ev kiralayabilirsiniz. Parkı gezerken bol bol yürüyecek, tırmanışlar yapacak, fotoğraf çekecek ve temiz hava soluyacaksınız. Her mevsimde ayrı bir güzelliğe evsahipliği  yapan Yosemite özellikle doğaseverler için unutulmaz bir deneyim olacaktır.

Yosemite Ulusal Parkında bulunan Tunnel View isimli muhteşem manzara

Yosemite – Tunnel View

Yosemite Ulusla Parkında sık sık rastlayacağınız sincaplara ait bir fotoğraf

Yosemite yaban hayatı

Napa

ABD’nin şaraplarıyla ve bağlarıyla meşhur bölgesidir. Dünyanın birçok bölgesinden şarapseverin akın ettiği Napa’da birçok ünlü bağ bulunuyor. Tadım etkinlikleri de düzenlenen bu bağları gün içerisinde ziyaret edebilir, farklı şarapların tadına bakabilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Bağlar içerisinden benim de ziyaret ettiğim Jacuzzi Wines ve Cline Cellars iyi birer bağ olarak tavsiye edebileceğim yerler.

Napada bir şarap bağı

Napa – Şaraplar ve Bağlar

Napada bulanan bağlardan bir görüntü

Napa’da bir bağ

Son Söz

Ne zaman ki doğaya adam gibi sahip çıkarız o zaman adam oluruz.

Share.

Leave A Reply