Bir Kış Masalı: Alsace’da Noel

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Haydi hep beraber gözlerimizi bir kaç dakikalığına kapatalım ve bir kar küresinin içinde olduğumuzu hayal edelim… Etraf kurabiye evlerle donatılmış olsun. Üstelik bu kurabiye evlerin her birinde ayrı bir yılbaşı süslemesi… Biri çatısından kapısına kadar yumoş ayıcıklarla süslü olsun mesela, biri elma şekerleriyle, bir diğeri ise sadece ışıklarla kaplı olsun… Bu evlerin ortasında kocaman bir atlı karınca dönsün, yaşlı çocuk demeden herkese şeker dağıtan bir Noel baba ve dev bir yılbaşı ağacı olsun. Hoşgeldiniz, Alsace Turu ndasınız. 🙂

Alsace Turu

Alsace, Fransa’nın doğu sınırında bulunan bir bölge. Başkenti Strasbourg, en yakın komşuları ise Almanya ile İsviçre. Mayıs ayında yaptığımız Fransa’nın Rhone Alpes bölgesine nazaran (bu geziye ilişkin yazının linki için bir tık!) , Alsace bölgesinin daha karakteristik, daha sempatik olduğunu söyleyebilirim. Alsace bölgesindeki şehirlerin en sevimli özelliği şehrin ortasından bir nehrin geçmesi ve bu nehrin etrafının renkli evlerle süslü olması.

Alsace Turu

Alsace Turu

Alsace Bölgesine Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Alsace bölgesine ulaşmanın en kolay yolu, bir diğer ismi de Europort olan Basel Mulhouse Freiburg havaalanına uçmak. Bu havaalanının 3 farklı ülkeye çıkışı var. İsterseniz Mulhouse’un bulunduğu Fransa’ya, isterseniz Basel’in bulunduğu İsviçre’ye ve isterseniz Freiburg’in bulunduğu Almanya’ya gidebiliirsiniz. Pek uluslu bir havaalanı yani. 🙂

Alsace’a gitmek için havaalanına indikten sonra öncelikle Fransa çıkışını tercih ediyoruz. Çıkışta bizi St. Louis tren istasyonuna götürecek olan 11 numaralı otobüse biniyoruz.

2.5 Euro verip biletimizi alıyoruz ve 10 dakika içinde St. Louis’deyiz. Tren istasyonuna vardıktan sonra hangi şehirde konaklayacaksanız orası için tren bileti alabilirsiniz. Örneğin, biz Colmar’da konakladığımız için 13.40 Euro karşılığında St Louis – Colmar tren bileti aldık ve yaklaşık 40 dakika içinde Colmar’a ulaştık. St. Louis istasyonundan Strasbourg’a ve Mulhouse’a da tren bileti alabilirsiniz.

Neden Alsace’da Noel Çok Coşkulu Kutlanıyor?

Alsace bölgesinde Noel’in diğer bölgelere göre daha coşkulu kutlanmasının nedenlerinden en önemlisi 1570 yılında ilk Christmas pazarının Strasbourg’da kurulmuş olması. O zamandan beri Christmas pazarları gelenekselleşerek tüm Avrupa’ya, sonrasında ise tüm Dünya’ya yayılmış. Ayrıntılı bilgiye sahip olmak isteyenler için resmi siteyi şuraya iliştiriyorum.

Peki Alsace Turunda Nerede Konaklamalı?

Colmar’da konaklamış biri olarak söylüyorum ki Alsace bölgesinde zamanımı en efektif nasıl kullanabilirim diyorsanız, işte size cevabı: Strasbourg’da konaklayın! Strasbourg, gidebileceğiniz bir çok destinasyona tren ile en fazla 40 dakikalık uzaklıkta. Mesela, Colmar’a 35 dakikada veya Mulhouse’a 15 dakikada gidebilirsiniz. Birçok küçük köye aktarma yapacağınız Selestat ise Strasbourg’a sadece 10 dakika uzaklıkta. Artık hepimiz hazırsak, bir sonraki yazı ile en güzel Noel pazarlarını birlikte gezmeye başlayabiliriz.

Share.

Leave A Reply