3 İsimli: Bozbaş – Piti – Dizi

1
Takip edin ve Paylaşın
4

Bu yazıda bahsedeceğim yemek çok sıradan gibi görünse de gerek pişirilme gerekse yenme şekliyle diğer et yemeklerinden oldukça farklı. Koyun etinden yapılan bu yemeğin Türkiye’deki adı Bozbaş, Azerbaycan’da Piti ve İran’da ise Dizi’dir. İstanbul’da kolay kolay bulamayacağınız bu yemek için Aksaray’da yer alan Firuz Iğdır Restoranı doğru bir adrestir.

Firuz Iğdır Restaurant

Bozbaş, bir et yemeğidir. Koyun etinden yapılan bu yemeğin diğer önemli malzemeleri de nohut ve zerdeçaldır. Et suyu ilave edildikten sonra toprak kap içerisinde fırında pişirilir. Yaklaşık 2 saat süren pişme süresi sonrasında Bozbaş yenilmeğe hazırdır.

Bozbaş

Toprak kap içerisinde servis edilen Bozbaş 2 aşamada yenir. Öncelikle geniş bir tabak içerisine lavaş doğranır. Daha sonra Bozbaşın suyu bu lavaşın üzerine dökülür ve adeta bir çorba gibi yenir. Lavaşlar yendikten sonra aynı tabak içerisine toprak kap içersinde kalan et ve nohut dökülür. Etin kemikleri ayrılır ve nohut ile birlikte yemek servisinin yanında gelen demir havan ile iyice ezilir. İyice ezilen et ve nohut karışımı daha sonra lavaşlara sürülerek yenir. Bozbaş koyun eti sevmeyenler için bir miktar ağır olabilir. Yok benim için fark etmez diyenlerdenseniz o zaman Bozbaş’ı mutlaka denemelisiniz.

How to serve Bozbaş 1

How to serve Bozbaş 2

How to serve Bozbaş 3

How to serve Bozbaş 4

How to serve Bozbaş 5

How to serve Bozbaş 6

How to serve Bozbaş 6

How to serve Bozbaş 7

Gelelim bu yemeği İstanbul’da yiyebileceğiniz Firuz Iğdır Restoranına. Restoranın sahibi Firuz Bey. Firuz Bey eşi Nahide Hn ile birlikte 10 yıldır müşterilerine Iğdır yöresel yemekleri sunuyor. Eğer siz de farklı pişirilme yöntemine ve yeme şekline sahip Bozbaş’ı denemek isterseniz Firuz Iğdır lokantasına gitmelisiniz.

Adres: İskender Paşa Mahallesi İmam Murat Sokak No:7 Aksaray-İstanbul

Telefon: +90 212 644 76 76

Açık olduğu saatler: Her gün (08:00 – 22:00)

 

This post is also available in: İngilizce

Share.

1 Comment

  1. Pingback: Spring Cleaning / Khāne-takānī | Fae's Twist & Tango

Leave A Reply