Skip to content

December 21, 2012

3

Badem Ezmesi

by culinistanbul
Badem Ezmesi ve Fıstık Ezmesi - Marzipan and Pistachio

The Sweet Story of Marzipan: Meşhur Bebek Badem Ezmesi

Edirne is the first place that comes to mind when talking about “Marzipan (Badem Ezmesi)”. It is narrated in the history books that Marzipan became one of the important dishes on the Sultans’ Table after Edirne had become capital of the Ottoman Empire.

From the place

From the place

So, what is Marzipan, what is it made of? Actually, Marzipan is a sweet which is made of the fruit of almond tree. First of all, the almonds are washed and then dried completely. After this drying process, the almonds are grated and pestled. A little water and casder sugar are added to the pestled almonds and they are kneaded on the marble table. After finishing this process the kneaded dough is shaped as a match and it is cut.  Now Marzipan is ready to serve.

Badem Ezmesi ve Fıstık Ezmesi - Marzipan and Pistachio

Badem Ezmesi ve Fıstık Ezmesi – Marzipan and Pistachio

Badem Ezmesi-Marzipan

Badem Ezmesi-Marzipan

You can eat one of the most delicious Marzipans in Meşhur Bebek Badem Ezmesi which is dating back to 1904.  This place was opened by Mr. Mehmet Halil who was from Mudanya. This place has been running its activities in Bebek since then.  After Mr. Mehmet Halil had passed away, his wife Mrs. Anastasya acceded to business. Due to her sickness Mrs. Anastasya  left the business to her daughters, Mrs. Sevim and Mrs. Sema in 1957. Especially Mrs. Sevim has been responsible for the business in person since 1957.

Meşhur Bebek Badem Ezmesi

Meşhur Bebek Badem Ezmesi

The tastes of Meşhur Bebek Badem Ezmesi, which is older than a century, are stemming from 3 issues: members of the same family have been running the business from the begining, the best quality almonds are used as ingredients in Marzipan, and finally, no machine is used in the whole production processes of the Marzipan, instead, all of them are made by hand. Because of that, nobody can ever forget this taste after trying it (Meşhur Bebek Badem Ezmesi).

They do not serve in the place. You can eat your Marzipans while walking on the street or you can ask them to pack for taking away to long distances.

Take away

Take away

Adress: Cevdet Paşa Caddesi No:53/C Bebek-İstanbul

Telephone: +90 212 263 59 84

Opening times: Every day (10:00 – 20:00)

Website: -

How to get there

How to get there

**************************************************

Bademin Tatlı Hikayesi: Meşhur Bebek Badem Ezmesi

Badem Ezmesi denince akla Edirne gelir. Tarih kitaplarında rivayet edildiğine göre Badem Ezmesi Edirne’nin Osmanlı Devleti’nin başkenti olmasından sonra Sultanların masasında bulunan önemli yemeklerden birisi haline gelmiş.

Peki, nedir bu Badem Ezmesi, neden yapılır? Aslında Badem Ezmesi badem ağacının meyvesinden yapılan bir tatlıdır. Öncelikle iyice ayıklanan bademler kurutulur. Bu kurutma işleminden sonra bademler rendelenir ve havanda dövülmeye başlanır. Havanda dövülen bademlerin içerisine bir miktar su ve pudra şekeri ilave edilerek mermer üzerinde hamur olarak yoğrulur. Yoğrulan hamur fitillendikten sonra kesilir ve artık badem ezmesi servise hazırdır.

Bugün İstanbul’da en leziz badem ezmelerinden birini tarihi 1904 yılına kadar uzanan Meşhur Bebek Badem Ezmecisi’nde yiyebilirsiniz. Mudanyalı Mehmet Halil Bey tarafından açılmış. O gün bugündür faaliyetine Bebek’te devam ediyor. Mehmet Ali Bey’in vefat etmesiyle birlikte işin başına eşi Anastasya Hn geçmiş. Anastasya Hn 1957 yılında rahatsızlığı nedeniyle işlerini kızları Sevim Hanım ve Sema Hanım’a devrolmuş. Özellikle de Sevim Hn 1957 yılından bu yana bizzat işlerin başında olmuş.

Yüzyıldan daha eski olan Meşhur Bebek Badem Ezmesi tüm bu lezzetini 3 konudan kaynaklanıyor: Kuruldğu günden bu yana işi aynı ailenin üyelerinin yürütmesi, badem ezmesinin yapılışında en kaliteli bademlerin seçilmesi ve son olarak tüm üretim sürecinin elle gerçekleştirilip herhangi bir makinanın kullanılmaması. Bu nedenle Meşhur Bebek Badem Ezmesi’ni deneyen herkes bu lezzeti bir daha unutamamakt adır.

Dükkan içerisinde servis yok. Aldığınız badem ezmelerini ister yürürken atıştırabilir isterseniz uzun mesafelere götürmek için paketletebilirsiniz.

Adres: Cevdet Paşa Caddesi No:53/C Bebek-İstanbul

Telefon: +90 212 263 59 84

Açık Olduğu Saatler: Her gün (10:00 – 20:00)

İnternet Sayfası: -

About these ads
3 Comments Post a comment
 1. turkischland
  Dec 22 2012

  Reblogged this on turkischland.

  Reply
 2. Dec 23 2012

  İlk kez bu websitesini ziyaret edip son yazinin Badem Ezmesi olmasi beni pek mutlu etti. Yassi kadayifini artik pek kimselerin bilmedigi, hosaf – kompostonun toprak alti oldugu gunumuzde badem ezmeleri unutulmasin, o canim kucuk dukkanlar kapanmak zorunda kalmasin dilegim.
  Bogazda yururken onunden gecip dalip koklayin havayi, sonra da bademlerin raksini damaginizda hissedin derim..

  Reply
  • Dec 23 2012

   Dediklerinizde ne kadar da haklısınız. Ne yazık ki Anadolu mutfağının birçok lezzeti artık pek telaffuz edilmiyor. Çoğu unutulmaya yüz tuttu. Eğer benim bunların unutulmaması ve her daim hatırlanması için ufak da bir katkım oluyorsa ne mutlu bana.
   Ve evet, Bebek semtinde dolanıp Boğaz havasını teneffüs ederken ufak bir ara verip Meşhur Bebek Badem Ezmesini denemek doğru bir karar olacaktır. Doğru, bir o kadar da lezzetli.

   Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments

Anatolian Kitchen

Healthy Turkish Food

The High Heel Gourmet

by Miranti Borvornsin, the recipe and menu developer (specialize in Thai foods and Asian fusion) and custom confectionery designer for special events

Marina Chetner

Be Inspired Through Travel

Ridha's Kitchen

Daily food and treats in D's family

Chez Chloé

A Farm, A store, and loads of seasonal recipes made from whole foods

Five And Spice

fitting real food into real life

Local cooking and eating in New York's Hudson Valley.

Mix It Up & Make It Nice

Amateur baker with a passion for eating!

The Hungry Artist

A blog about healthy cooking and eating with kids.

The Wandering Cook 786

recipes inspired from different cultures

The red baklava collective

a digital journalism diary | behind the scenes of red baklava photography

Fae's Twist & Tango

Magazine of a Storyteller... articles about world cultures, travel, and recipes with a twist & tango ♪ ♪ ♪

Bucket List Publications

Indulge- Travel, Adventure, & New Experiences

Dude What's My Food?

Get On The Good Food

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 38 other followers

%d bloggers like this: